Blog,  Hiszpania,  Kastylia i Leon

Święta Teresa w Avili jest wszędzie obecna

Nie sposób pisać o Avili, pomijając postać Świętej Teresy od Jezusa, nazywanej też Świętą Teresą z Avili.

Święta Teresa w Avili – dom rodzinny

Ponieważ mieszkaliśmy tuż bramie Świętej Anny, zaraz po jej przekroczeniu trafiliśmy na Konwent i muzeum Świętej Teresy. Znajdują się one w miejscu domu rodzinnego przyszłej świętej. Teresa Sanchez de Capeda y Ahumada przyszła na świat 28 marca 1515 roku. Była mistyczką, reformatorką zakonu, teologiem i pisarką. W kościele z prawej strony przy wejściu znajduje się jej wizerunek. Z lewej strony, przy ołtarzu możemy zobaczyć rzeźby przestawiające dwie dziecięce postacie przedstawiające  Teresę i jej brata.

Święta Teresa w Avili
W domu rodzinnym

Historia mówi, że w wieku siedmiu lat, zafascynowana żywotami świętych, Teresa uciekła z domu wraz z bratem Rodrigo, aby oddać życie jako męczennica wśród Maurów. Na szczęście uciekinierów zatrzymał wujek Teresy, który właśnie wracał do miasta. To samo patio możemy też oglądać z drugiej strony, bo na lewo od kościoła mieści się muzeum. Niestety nie można było w nim robić zdjęć. Wystawa prezentuje życie świętej, historię jej objawień. Są starodruki, a także całkiem współczesne wydania książek Teresy z Avili w różnych językach. Zwiedzaniu towarzyszy muzyka chórów gregoriańskich.

Święta Teresa w Avili
Kościół blisko domu rodzinnego

Z kolei z prawej strony kościoła (można przeoczyć) jest sala z relikwiami świętej. Oglądaliśmy palec, buty, autografy, dyscyplinę, kawałek szaty, a także bullę papieża Pawła VI nadający świętej tytuł doktora Kościoła.

Święta Teresa w Avili
Kościół, w którym Teresa była ochrzczona

Tylko nieco dalej jest kościół, w którym Teresa została ochrzczona, niestety zawsze był zamknięty, więc nie widzieliśmy go w środku.

Święta Teresa w Avili

Święta Teresa w Avili – klasztor de la Encarnacion

Do kolejnego miejsca związanego ze świętą czekał nas mały spacer, bo klasztor de la Encarnacion znajduje się za murami. Do zwiedzania udostępniono trzy sale. Dla nas zaskoczeniem była karta informacyjna w języku polskim. Znacznie ułatwiła nam ona zwiedzanie. Warto przy oglądaniu kolejnych eksponatów zapoznać się z opisami. Klasztor został ufundowany w 1510 roku, a poświęcony w 1515. Święta Teresa mieszkała w nim przez 30 lat. Przez trzy ostatnie lata była przeoryszą. Do klasztoru wstąpiła w 1535 roku, miała wtedy 20 lat. Na podstawie obserwacji życia w tym właśnie klasztorze doszła do przekonania, że zakon powinien być zreformowany.

Święta Teresa w Avili
Wizerunek świętej Teresy

Ale wracając do zwiedzania, pierwsza sala znajduje się w miejscu dawnej furty klasztornej. Do dnia dzisiejszego przetrwały czerwone posadzki. Interesujący fresk przedstawia świętą wraz małą Terezitą (siostrzenicą Teresy, która również wstąpiła do klasztoru). Zainteresowała nas stara skrzynia i słusznie, bo okazało się, że w niej siostry przechowywały dokumenty klasztoru. Aby ją otworzyć musiały stawić się trzy siostry, bo każda z nich miała jeden klucz.

Święta Teresa w Avili
Skrzynia, w której siostry przechowywały dokumenty

Wchodząc po schodach zwróciliśmy uwagę na tron papieski Jana Pawła II. Ojciec Święty siedział na nim podczas wizyty w klasztorze w 1982 roku.

Święta Teresa w Avili
Tron papieski

Druga sala muzealna pokazuje jak mieszkały siostry przed reformą klasztoru. Jest to duża sala wraz z kuchnią. Przez znajdujące z boku drzwi widać główne schody klasztoru, według tradycji właśnie w tym miejscu Święta Teresa miała wizję spotkania z Dzieciątkiem Jezus.

Święta Teresa w Avili
Wizja świętej Teresy

W ostatniej sali są najciekawsze pamiątki i relikwie. Widzieliśmy drewniany klocek,

Święta Teresa w Avili
Klocek zamiast poduszki

który świętej służył za poduszkę,

Święta Teresa w Avili
Tkanina znajdująca się w muzeum

tkaninę własnoręcznie przez nią wyhaftowaną, rękopisy, klucz do celi, w której żyła przez 27 lat, klęcznik, służący w czasie ślubów zakonnych.

Przez szybę można zajrzeć do celi, w której mieszkała Teresa z Avili w czasie kiedy była przeoryszą klasztoru.

Święta Teresa w Avili
Cela

Zwróciliśmy też uwagę na krzesło, okazało się, że siedział na nim Święty Jan od Krzyża w czasie, kiedy spowiadał zakonnice.

Święta Teresa w Avili
Krzesłaod św. Jana od Krzyża

Święta Teresa w Avili – reforma klasztoru

Był tu spowiednikiem przez 5 lat. Pod wpływem innego ze swoich spowiedników, świętego Piotra z Alkantary, Teresa postanowiła zreformować zakon. Zdobyła fundusze i otworzyła nowy klasztor charakteryzujący się skrajnym ubóstwem. Zasady jego działania określiła w Konstytucji zreformowanego zgromadzenia. Polegały one na powrocie do wcześniejszych surowszych reguł karmelitów i uzupełnieniu o nowe, czyli o biczowanie raz w tygodniu i chodzenie boso.

Święta Teresa w Avili
Wizerunek św. Teresy

Wydawać by się mogło, że surowe reguły w klasztorne nie wzbudzą sprzeciwu w katolickiej Hiszpanii. Ale nic bardziej błędnego. Już na samym wstępie Teresa musiała walczyć mieszkańcami i władzami Avili. A potem, gdy zaczęła zakładać podobne klasztory w innych miastach Hiszpanii, wystąpiła przeciw niejInkwizycja. Bo jak wiadomo reformatorom nigdy nie jest łatwo. Interwencje króla hiszpańskiego Filipa II i papieża Grzegorza XIII pozwoliły sfinalizować reformę.

Na nas duże wrażenie zrobiła pracowitość Świętej Teresy, jej wszechstronność i determinacja i zmysł praktyczny i organizacyjny.

Święta Teresa w Avili
Widok z murów Avili

A w Avili nawet w audio przewodniku posłużono się Świętą Teresą i to właśnie „ona” opowiada legendy i historie związane z miastem.

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies