The Globe Theatre
Blog,  Europa,  Wielka Brytania

The Globe Theatre warto było zobaczyć i posłuchać

Musicie wiedzieć, że nie jest to oryginalny teatr z czasów Szekspira, jest całkiem nowy. Powstał natomiast prawie w tym samym miejscu, w którym był stary. Dokładna rekonstrukcja pozwala zobaczyć, jak wyglądał w latach 1599-1642. Do swojej śmierci jednym z udziałowców teatralnego przedsięwzięcia był William Szekspir.

The Globe Theatre. Scena i scenografia do przedstawienia
Scena i scenografia do przedstawienia

The Globe Theatre w czasach Szekspira

Podczas zwiedzania z przewodniczką dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat teatru. Początkowo opowieść dotyczyła odległych czasów. The Globe był amfiteatrem i mógł pomieścić 3 tysiące widzów. Były w nim miejsca stojące (tańsze) i siedzące (droższe). Przedstawiania w tamtych czasach trwały długo i były miejscem spotkań towarzyskich. W teatrze było więc dość głośno. Grali sami mężczyźni i to oni najbardziej przeciwstawiali się wpuszczeniu na scenę kobiet, obawiali się konkurencji. Cóż, teatry w czasach Szekspira były bardzo dobrym biznesem. Grano po kilka przedstawień dziennie, przychodziło mnóstwo widzów, a atmosfera przypominała raczej tę, którą znamy z piłkarskich stadionów. Bilety były …tanie. Jednym słowem była to rozrywka „demokratyczna”.

Miejsca siedzące ustawione były w trzech piętrach, nad sceną i niektórymi miejscami siedzącymi umieszczono dach, w którego suficie ukryto drzwi, aby aktorzy za pomocą liny mogli znikać w przestworzach (jeśli była taka potrzeba). Dach przykrywała słoma i budynek spłonął podczas pożaru Londynu. Było to w 1613 roku. Szybko, bo w 1614 odbudowano go. Kiedy współcześnie wykonywano replikę teatru, władze Londynu musiały wydać specjalne pozwolenie na pokrycie budynku słomą. powrócono do tradycji teatru dla wszystkich, bo o czym nie napisałam wcześniej, po tym demokratycznym okresie teatr stał się bardziej konserwatywny. Widzów posadzono w rzędach, a bilety podrożały. Teatr dostępny dla wszystkich (jeśli chodzi o ceny biletów) wrócił dużo później. Atmosfera ludycznej zabawy nie powróciła…

Teatr od strony ulicy
Teatr od strony ulicy

The Globe Theatre – Nasze zwiedzanie

Teatr zwiedza się z przewodnikiem, w naszym przypadku była to przewodniczka, która przekazała nam mnóstwo ciekawych informacji na temat XVII-wiecznego życia teatralnego. Weszliśmy też do wnętrza teatru. Trwała właśnie próba przedstawienia „Henryk VIII”. Oglądaliśmy więc aktorów na scenie i reżysera, wydającego polecenia. Patrząc na to wnętrze, myśleliśmy sobie, że kupując bilety, trzeba sprawdzać prognozę pogody, bo w Londynie często pada, a części miejsc nie przykrywa dach.

W każdym razie zrekonstruowanie tego teatru było całkiem dobrym pomysłem. My podczas zwiedzania bawiliśmy się świetnie i poznaliśmy mnóstwo ciekawych informacji na temat dawnego Londynu, dawnego teatru i samego Szekspira.

The Globe Theatre. Widownia
Widownia

Informacje praktyczne

  • Teatr znajduje się przy brzegu Tamizy, w Bankside Cultural Quarter
  • Kasa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-18.00, w soboty 10.00-18.00, w niedziele 10.00-17.00
  • Bilet normalny na wycieczkę z przewodnikiem kosztuje 16 funtów.

Inne miejsca w Wielkiej Brytanii znajdziecie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies