fbpx
Wrocław widok na katedrę
Blog,  Dolnośląskie,  Jeden dzień w ...,  Polska,  Wycieczki

Jeden dzień we Wrocławiu

Wrocław to miasto kościołów i mostów. Znajduje się tu Hala Stulecia wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, niestety nie znalazła się ona na trasie naszej jednodniowej wycieczki, ale możecie o niej tu przeczytać. Leży poza centrum, a my musimy dokonywać wyborów, mając do dyspozycji tylko jeden dzień.

Jeden dzień we Wrocławiu – przed obiadem

10:00 Panorama Racławicka (zaczynamy może nietypowo, ale placówki muzealne są otwarte w tak głupich godzinach, że musimy to uwzględnić w naszym zwiedzaniu) znajduje się na ulicy Jana Ewangelisty Purkyniego 11.  Z Rynku musimy iść ulicą Wita Stwosza, minąć Plac Dominikański i Aleją Słowackiego iść dalej prosto, potem skręcić w lewo w ulicę Frycza Modrzewskiego, budynek będzie z prawej strony trochę w głębi. Panorama to niezwykłe dzieło plastyczne, przede wszystkim ze względu na wielkość.

Jeden dzień we Wrocławiu
Panorama
Jeden dzień we Wrocławiu
Inny fragment

Niegdyś panoramy były bardzo modne. Stanowiły namiastkę nieznanego jeszcze filmu. Moda przeminęła, technika daje ogromne możliwości, ale panorama ciągle fascynuje. Do hali ekspozycyjnej wchodzi się  w grupach zorganizowanych. Przewodnik pokazuje różne fragmenty obrazu i opowiada historię bitwy.

Godziny otwarcia w sezonie zimowym 1.11-31.03 poniedziałek nieczynne, wtorek-piątek 9.00-16.30; sobota 9.00-17.30, niedziela 9.00-16.30; w pozostałe miesiące: 8.00-19.30.

Bilet normalny kosztuje 30 zł, pozostałe opcje możecie sprawdzić na stronie muzeum,

11:00 Muzeum Narodowe znajduje się blisko Panoramy. Ma wspaniałą kolekcję sztuki śląskiej.

Z biletem z Panoramy wstęp jest bezpłatny.

12:00 Po tym błyskawicznym zwiedzaniu Mostem Pokoju idziemy w kierunku Katedry.

Jeden dzień we Wrocławiu
Katedra

Po przejściu mostu musimy skręcić w lewo w ulicę kardynała Kominka i dojść do Placu Katedralnego. Warto obejść Katedrę dookoła, aby zobaczyć różnorodność obecnych tu stylów architektonicznych.

Jeden dzień we Wrocławiu
Katedra od tyłu
Jeden dzień we Wrocławiu
I od przodu

Wewnątrz warto zwrócić na pochodzący z XV wieku ołtarz główny oraz kaplice św. Elżbiety i Elektoralną.

Godziny otwarcia są różne w poszczególnych miesiącach. Możecie to tu sprawdzić.

Uniwersytet Wrocławski

13:00 Po wyjściu z Katedry idziemy ulicą Katedralną do Mostu Tumskiego, skręcamy w lewo i mostem Piaskowym przechodzimy na drugą stronę rzeki. Skręcamy w prawo w ulicę Grodzką. Na jej tyłach znajduje się Uniwersytet Wrocławski. Zwiedzamy Aulę Leopoldina, wspaniały przykład sztuki barokowej.

Jeden dzień we Wrocławiu
Kipiący barok

Jeśli nawet nie przepadamy za barokowym stylem, tym razem wyjdziemy z auli nieco oszołomieni. Możemy tu wypożyczyć audio guida, który zdecydowanie pomaga w oglądaniu. Później warto udać się na wieżę. Trud wchodzenia zrekompensują nam wspaniale widoki miasta. Na wieży znajduje się taras z rzeźbami. Sale muzealne poświęcone są Uniwersytetowi Lwowskiemu.

14:00 Tuż obok uniwersytetu jest kościół jezuitów, wspaniały przykład baroku. Musimy tu wejść chociaż na chwilę. Naprzeciw wejścia znajduje się wspaniała kopia Piety Michała Anioła.

Jeden dzień we Wrocławiu

Kopia Piety

Jeden dzień we Wrocławiu
Ambona

Jeden dzień we Wrocławiu – obiad

14:20 Wiem, że już głód Wam mocno doskwiera, idziemy więc do Rynku. Proponuję Restaurację Lwowską, ze względu na oczywisty związek obu miast. Smaki i klimaty jak najbardziej tradycyjne, a do tego ładny widok na rynek.

Jeden dzień we Wrocławiu – po obiedzie

 

Jeden dzień we Wrocławiu
Piękny ratusz

15:20 Oglądamy Muzeum Miasta Wrocławia, które mieści się w Ratuszu. Na uwagę zasługuje Sala Mieszczańska, zwana Wielką, bo to w niej odbywają się wszelkie uroczystości miejskie, tu są też przyjmowani goście przybywający do Wrocławia.

Jeden dzień we Wrocławiu
Ratusz w środku

Muzeum można zobaczyć: środa-sobota 10-17, niedziela 10-18. Na wystawy stałe jest wstęp wolny. Szczegóły sprawdźcie na stronie muzeum.

15:40 Teraz czas na spacer po Rynku. Przede wszystkim należy obejść Ratusz dookoła, bo z każdej strony wygląda on inaczej. Uwagę zwracają bogate zdobienia i detale. Rynek jest w środku zabudowany, to pozostałość po dawnych Sukiennicach. Jest to jeden z największych Rynków w Europie, warto więc poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się kamienicom.

Jeden dzień we Wrocławiu
Ratusz i detale, na które warto zwrócić uwagę
Jeden dzień we Wrocławiu
To też ratusz
Jeden dzień we Wrocławiu
I jeszcze zegar

17:00 Kościół św. Elżbiety jest widoczny między kamienicami. Uległ kilku pożarom, ale mimo tego zachowały się wewnątrz interesujące kaplice, nagrobki oraz późnogotyckie sakramentarium.

Jeden dzień we Wrocławiu
Kamieniczki i za nimi kościół
Jeden dzień we Wrocławiu
Kościół w środku
Jeden dzień we Wrocławiu

17:20 Tuż obok kościoła są Stare Jatki, dziś mieszczą się tu galerie sztuki. Na uwagę zasługuje niesamowity pomnik „Ku czci zwierząt rzeźnych”.

Jeden dzień we Wrocławiu
Pomnik zwierząt

Na tym kończymy zwiedzanie. Ten program przypomina nieco szybki bieg, ale tak po prostu pracuje większość polskich muzeów. No i ten krótki czas na obiad.  Jeśli jednak nie będziecie zbyt zmęczeni możecie ruszyć późnym popołudniem  na poszukiwanie Krasnali.

Jeden dzień we Wrocławiu
Krasnale
Jeden dzień we Wrocławiu
Jeden dzień we Wrocławiu

Wieczorem Wrocław lubi zabawę.

Jeden dzień we Wrocławiu się już skończył, pewnie będziecie tu chcieli wrócić, bo to miłe miejsce.

Aktualizacja tekstu 9.01.2020Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *