fbpx
Nyon
Blog,  Europa,  Szwajcaria

Nyon przed świętami, było spokojnie i miło

2012-12-21

Nyon był pierwszym przystankiem na naszej trasie do Leukerbad. Mieliśmy przerwę w podróży i postanowiliśmy zobaczyć, jak wygląda w zimie, bo letnie jego pejzaże widzieliśmy już wcześniej. Nyon leży nad Jeziorem Genewskim, z którego brzegu rozciąga się wspaniały widok na alpejskie szczyty.

Nyon
Nyon w Szwajcarii

Znajduje się blisko Genewy, we francuskojęzycznej części Szwajcarii. Należał między innymi do Cesarstwa Rzymskiego, Burgundii i Sabaudii. W 1803 roku wszedł w skład konfederacji szwajcarskiej. Spacer rozpoczęliśmy u góry w centrum miasta. Obejrzeliśmy kościół, którego początki sięgają XII wieku. Pierwotnie był katolicki, po 1536 został przejęty przez protestantów.

Nyon przed świętami – zabytki rzymskie

Co rusz natykaliśmy się na pozostałości rzymskich budowli, pamiątkę po czasach, kiedy należał do imperium rzymskiego. Nazywał się wtedy Colonia Julia Equestris.

Nyon przed Świętami
Jeden z nich

W mieście znajduje się też muzeum poświęcone rzymskim wykopaliskom. Można w nim obejrzeć ruiny świątyni odnalezionej w 1974 roku.

Nyon przed Świętami – nad jeziorem

Dróg nad jezioro z różnych części miasta jest wiele, my wybraliśmy najbardziej malowniczą, biegnącą zakosami w miejskim parku.

Zielony skwer
Grudzień a zielono

Każdego roku miejscy ogrodnicy wymyślają nowy motyw, który zdobi miasto. Jeśli po zejściu na dół odbijemy w prawo, dojdziemy do Muzeum Jeziora Lemańskiego (Genewskiego).

Nyon przed Świętami
Muzeum

Podczas naszej wizyty było zamknięte. Znaleźliśmy dwie informacje na temat jego otwarcia. Pierwsza mówiła, że nastąpi pod koniec stycznia 2013 roku, a druga, że na wiosnę. (lepiej więc przed planowaną wizytą upewnić się na stronie muzeum, bo może nie wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku .

Nad jeziorem ciągnie się promenada.  Zeszliśmy do portu.

Port jachtowy
Port jachtowy

Idąc w prawą stronę od portu mijamy wioskę rybacką, dalej dochodzimy do budynków siedziby UEFA, a następnie do miejskiego kąpieliska. Ale my poszliśmy w lewo do przystani, z której w lecie odpływają promy. Najbardziej malownicza wycieczka to odwiedzenie średniowiecznego, francuskiego miasteczka Yvoire.

Nyon przed Świętami – zamek

Od przystani ruszyliśmy w górę w stronę zamku.

Nyon przed Świętami
Zamek

Wąskimi, malowniczymi uliczkami dotarliśmy na plac. Zamek zobaczyliśmy tym razem tylko z zewnątrz, bo w zimie wystawy można oglądać tylko od godziny 14. Mieści się tu muzeum historyczne i wystawa porcelany. Początki budynku sięgają XI wieku.

Z zamku rozciąga się wspaniały widok na miejskie dachy na tle jeziora.

Nyon przed Świętami
Widok z zamku

Na koniec warto powłóczyć się uliczkami miasta, wypić kawę w którymś z barów i chłonąć uporządkowaną, szwajcarską codzienność. Bardzo nam się podobało, że mimo czasu przedświątecznego w Nyon panował spokój, tak różny od napiętej, pełnej nerwowości atmosfery w Polsce.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2012-12-21

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *