Jeden dzień w Toledo
Blog,  Hiszpania,  Jeden dzień w ...,  Kastylia La Mancha,  Wycieczki

Jeden dzień w Toledo, nasz subiektywny przewodnik

Na wstępie przypominam, że nie jest to kompletny przewodnik po mieście, bo z powodu bogactwa zabytków, jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby poznać to fantastyczne miejsce. Znajdują się tu zabytki żydowskie, pozostałości po Maurach, wspaniała katedra i opactwa, a także dom rodzinny El Greca. Toledo jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeden dzień w Toledo
Jeden dzień w Toledo
Malowniczy dworzec
Jeden dzień w Toledo
Droga z dworca, Stare Miasto widać po lewej stronie

Jeden dzień w Toledo – katedra

Jak już wejdziemy wewnątrz dawnych murów miejskich, najlepiej od razu skierować się do katedry. Zanim wejdziecie do środka kupicie bilet i ewentualnie wypożyczcie przewodnik audio. Wszystko to załatwicie w budynku naprzeciw wejścia do kościoła. Toledo jest siedzibą prymasa Hiszpanii, dlatego też katedra robi szczególne wrażenie. Wzniesiono ją w latach 1227-1493 w miejscu dawnego meczetu. Ma dwie wieże, z których jedna jest całkiem niska i przykryta kopułą. Z powodów finansowych po prostu jej nie skończono. Zwróćcie uwagę na bogato rzeźbione portale w fasadzie głównej.

Katedra jest jedną z większych w Hiszpanii, wewnątrz zachwyca wspaniały ołtarz główny i rzeźbione w orzechowym drewnie stalle. Zobrazowano na nich zdobycie Grenady. W katedrze uwagę zwracają wspaniałe,  pochodzące z XVI wieku, witraże. Ołtarz główny niestety znajduje się za kratą i trochę utrudnia to podziwianie jego bogactwa, ale to, że jest bogato ozdobiony złotem, widać nawet zza kraty.

W skarbcu warto zwróćcie uwagę na wspaniałą monstrancję. Warto obejrzeć poszczególne kaplice z ołtarzami, odszukać obraz El Greco, pospacerować po krużgankach, zajść do znajdującej się tam, pełnej fresków kaplicy de San Blas. Na zwiedzanie katedry trzeba przeznaczyć co najmniej 1,5 godziny.

Jeden dzień w Toledo
Katedra, niezwykle trudna do sfotografowania z powodu swojej wielkości
Jeden dzień w Toledo
Niezwykle dekoracyjny ołtarz główny

Jeden dzień w Toledo – muzeum El Greco

Do końca nie wiadomo, czy to właśnie w tym budynku tworzył i zmarł pochodzący z Grecji malarz. Wewnątrz w budynku odtworzono kilka pomieszczeń z czasów, kiedy tworzył artysta. Znajduje się tu też galeria, prezentująca obrazy malarza.

El Greco, czyli Domenicos Theotokopulos urodził się na Krecie, a do Hiszpanii przyjechał około 1575-76 roku.

Przy Plaza Santo Tome stoi gotycki kościół Santo Tome, w nim przechowywane jest jedno z najważniejszych dzieł El Greca „Pogrzeb hrabiego Orgaza”.

Jeden dzień w Toledo
Obrazy El Greca będą nam towarzyszyły w Toledo

Teraz pewnie będzie godzina 14, a więc pora na obiad.

Jeden dzień w Toledo – Sinagoga del Transito

Jest to piękna mudejarowa budowla. Znajduje się niedaleko wspomnianego powyżej kościoła Santo Tome. Wybudowano ją w 1357 roku. Po wygnaniu Żydów był tu szpital i kościół katolicki (od XVI wieku tylko kościół). Dziś znajduje się tu muzeum Żydów Sefardyjskich, w którym znajdziecie informacje na temat ich życia w Hiszpanii do czasów wygnaniu w 1492 roku. Pokazują ich życie codzienne i kulturę.

Jeden dzień w Toledo
W synagodze

Jeden dzień w Toledo – klasztor San Juan de los Reyes

Klasztor założono w 1474 roku po zwycięstwie nad Portugalczykami pod Toro. Zaplanowano go jako miejsce wiecznego spoczynku Królów katolickich i ich potomków. Jednak po odzyskaniu Grenady, właśnie tam znalazło się miejsce ich pochówku.  W klasztorze szczególne wrażenie robią krużganki.

Poniżej klasztoru znajduje się most de San Martin zbudowany w 1212 roku

Jeden dzień w Toledo
Krużganki
Jeden dzień w Toledo
I jeszcze raz

Jeden dzień w Toledo – spacer po mieście i pamiątki

W Toledo warto pospacerować wąskimi uliczkami i obejrzeć wystawy sklepów, może coś wpadnie Wam w oko, bo miasto jest znane ze swych wyrobów rzemieślniczych: białej broni, ceramiki i biżuterii z wzorami nawiązującymi do trzech kultur tworzących bogactwo miasta.

Miasto znane jest też z przysmaków marcepanowych, wytwarzanych przez zakonnice.

Jeden dzień w Toledo
Ceramika z Toledo
Jeden dzień w Toledo
Biżuteria z Toledo
Jeden dzień w Toledo
Marcepany z Toledo

Przy okazji jedna uwaga: na wycieczkę do Toledo włóżcie wygodne buty, bo miasto leży na granitowym wzniesieniu i chodzi się raz w górę, raz w dół. Podczas spaceru pewnie dotrzecie nad Tag lub zobaczycie jego malownicze zakola, bo rzeka opływa miasto z trzech stron.

Jeden dzień w Toledo
Tag
Jeden dzień w Toledo
Jedna z wąskich uliczek

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies