Jeden dzień w Kielcach
Jeden dzień w ...,  Polska,  Świętokrzyskie,  Wycieczki

Jeden dzień w Kielcach, wszystko, co najważniejsze i najciekawsze

Przez długi czas jakoś nie mogliśmy trafić do Kielc, ale w końcu się wybraliśmy i to kilka razy. Pozwoliło nam to na tyle poznać miasto, że możemy Wam opisać, jak ciekawie spędzić w nim jeden dzień. Oczywiście wiemy, iż jeden dzień to trochę za mało, ale ten cykl poświęcamy szybkiemu zwiedzaniu i ma służyć tym, którzy nie mają czasu lub są gdzieś przy innej okazji, ale chcieliby zobaczyć jakieś ciekawe miejsca. Niektóre miejsca są oddalone od centrum, własny samochód może się przydać. Zaczynamy.

Jeden dzień w Kielcach – katedra

Pierwsze kroki skierujcie do Katedry i Pałacu Biskupiego, bo historia miasta niemal od początku związana jest z biskupami krakowskimi, których było ono własnością. Na przełomie X i XI wieku zostali oni właścicielami osady, znajdującej się nad rzeką Silnicą. Wybudowali kolegiatę, a później swoją rezydencję. Wcześniej była tu osada, w której myśliwi i bartnicy z Puszczy Świętokrzyskiej wymieniali swoje zdobycze.

Zwiedzanie rozpocznijcie od wizyty w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwszą budowlę zniszczyły w XIII wieku wojska księcia Konrada Mazowieckiego. Obecnie oglądamy kościół w stylu barokowym, przebudowa miała miejsce w XVII wieku, a konkretnie w latach 1629-1634. Po poświęceniu świątyni trwały kolejne prace, które ciągnęły się do 1728 roku, kiedy po raz kolejny poświęcono kościół. A później zmieniono wszystkie ołtarze.

Obejrzyjcie tryptyk łagiewnicki z około 1500 roku. Ołtarz główny pochodzi z 1728 roku. Przedstawia on koronację Matki Boskiej, świętego Wojciecha i świętego Stanisława. Tryptyk został przekazany do katedry w 1953 roku jako dar rodziny Tańskich. Wcześniej znajdował się prawdopodobnie w Balicach, następnie w Łagiewnikach koło Chmielnika, a od 1945 roku w kościele w Chmielniku.

Zainteresujcie się XVII-wiecznymi, drewnianymi stallami.

Zatrzymajcie się przed obrazem Matki Boskiej Różańcowej Łaskawej Kieleckiej, który pochodzi z około z przełomu XVI i XVII wieku i jest dziełem nieznanego artysty. Obraz ufundował pochodzący z Krakowa Wojciech Piotrowski. W 1626 roku pojawił się w Kielcach kult Matki Boskiej Łaskawej i wtedy też powstało Bractwo Różańcowe, opiekujące się obrazem. 6 września 1991 roku Stolica Apostolska ustanowiła Matkę Bożą Łaskawą Patronką Kielc.

Podnieście głowę, na sklepieniach są malowidła, które pochodzą z końca XIX wieku i początku XX wieku.

Katedrę można zwiedzać w dni powszednie (z wyjątkiem czasu, kiedy sprawowana jest liturgia) w godzinach 10-17.

Plac Najświętszej Maryi Panny 3.

Kielce, Katedra
Kielce, Katedra
Katedra w Kielcach w środku
Katedra w Kielcach w środku

Pałac Biskupi

Blisko Katedry znajduje się Pałac Biskupi, w którym mieści się Muzeum Narodowe w Kielcach. Zanim wejdziecie do środka obejrzyjcie ten bardzo ładny budynek z zewnątrz. Zachował się on niemal w stanie nienaruszonym od czasu epoki Wazów, a to rzadkość w naszym doświadczonym przez wojny kraju.

Po kupieniu biletów udajcie się na piętro, gdzie są pokoje biskupów. Zwróćcie uwagę na oryginalne stropy. W pałacu są zarówno sale reprezentacyjne, jak i prywatne z sypialnią i gabinetem.

Warto trochę  czasu spędzić w „Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej”. Na nas największe wrażenie zrobił na nas obraz Józefa Pankiewicza „Portret dziewczynki w czerwonej sukience”. Nic dziwnego, że znajduje się w folderach reklamujących muzeum. Ciekawe, czy Wam też się spodoba?

Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków w sezonie zimowym od wtorku do niedzieli 9-17 (ostatnie wejście o 16), w sezonie letnim 10-18 (ostatnie wejście o godzinie 17).

Bilet normalny kosztuje 32 zł (40 zł – aktualizacja 27.03.2024), inne opcje możecie sprawdzić na stronie muzeum.

Plac Zamkowy 1.

Kielce, Pałac Biskupi
Kielce, Pałac Biskupi
Pałac Biskupi w Kielcach
Pałac Biskupi w Kielcach
Muzeum Narodowe Kielce
Muzeum Narodowe Kielce

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Znajduje się blisko Pałacu Biskupów, na ulicy Zamkowej 3.Staramy się unikać takich miejsc, bo jeździmy, aby poprawić sobie humor, ale czasem trzeba zdecydować się i na takie przeżycia. Piszę tu o oglądaniu cel śmierci i ściany straceń. To część naszej historii i nie można o tym zapominać.

Ciekawym doświadczeniem może być dla Was (dla mnie było , bo do tej pory nigdy nie słyszałam jego głosu) posłuchanie przemówienia Józefa Piłsudskiego. Natomiast eksponaty z czasów „Solidarności” pamiętam z własnego doświadczenia. Oglądając je, usiłowałam odwrócić swoją uwagę od tego faktu. Są ciekawe zarówno dla tych, którzy je pamiętają, jak dla tych, którzy urodzili się trochę później.

W sąsiednim budynku mieści się Instytutu Dizajnu. Warto wejść, bo może będzie akurat jakaś ciekawa wystawa.

Ośrodek jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 9-17; w sobotę i niedzielę 10.30-17.30, w poniedziałek jest zamknięty.

Bilet normalny kosztuje 5 zł (10 zł – aktualizacja 27.03.2024).

Zamkowa 3.

Ośrodek Myśli Patriotyczne w Kielcach
Ośrodek Myśli Patriotyczne w Kielcach

Jeden dzień w Kielcach – Centrum Geoedukacji i rezerwat Wietrznia

Centrum znajduje się trochę od centrum. Sam budynek jest nowoczesny, wejdźcie na jego dach i tam zacznijcie swoją  edukację na temat planet. Spotkacie model  tetrapoda. Tetrapod to czworonóg sprzed kilkuset milionów lat. Wyglądem przypominał wielką jaszczurkę.

Ekspozycję powinna Was zainteresować, poświęcono ją 550 milionom lat Gór Świętokrzyskich. Śledzenie zmian, jakie się dokonywały na tych terenach powinno być dla Was ekscytujące. Ciekawe są także multimedialne prezentacje pokazujące ruchy poszczególnych kontynentów. Wszystko to będzie interesujące szczególnie dla osób, które nie zajmują się podobnymi tematami na co dzień. Dla nas prawie wszystko było nowe.

Wejścia co godzinę wtorek-piątek pierwsze o 9, ostatnie o 15; sobota-niedziela pierwsze o 11, ostatnie o 15. Wymagana jest rezerwacja biletów.

Bilety są bezpłatne.

Przy Centrum znajduje się parking.

Daleszycka 21.

Po obejrzeniu wystaw pospacerujcie  ścieżkami rezerwatu, poszukajcie pozostałości po dawnych wyrobiskach. Do 1974 wydobywano tu wapienie i dolomity. Widok z góry zrekompensuje Wam  drobne niedogodności związane z wchodzeniem pod górę.

Tetrapod
Tetrapod

Kadzielnia

W tym miejscu bywa tłoczno, bo jest urocze. Obejrzyjcie jaskinie. Przejdźcie  trasę spacerową, podziwiając skały. Na spacerach wśród skał można spędzić naprawdę dużo czasu, ale Wy go nie macie, niestety innym razem.

Jaskinie są dostępne od 1 kwietnia do 31 października od wtorku do niedzieli. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem i wymaga wcześniejszej rezerwacji. Weźcie coś ciepłego, bo temperatura wynosi 10 stopni.

Bilet normalny kosztuje 14 zł (20 zł – aktualizacja 27.03.2024).

Aleja Legionów

Rezerwat Kadzielnia
Rezerwat Kadzielnia

Rynek

Rynek został wyznaczony w drugiej połowie XII wieku i przez długie lata skupiał się tu miejski handel. Dzisiejsza zabudowa pochodzi z głównie z XIX i XX wieku. Sprawia wrażenie dość pustego.

Jedną pierzeję zajmuje ratusz, czyli Urząd Miasta Kielce. Tuż obok ratusza na rogu z ulicą Małą jest kamienica z 1767 roku. Na jej fasadzie umieszczono orła, będącego herbem Sołtyków. W północno-wschodniej stronie rynku między ulicami Warszawską i Bodzentyńską stoi figura świętej Tekli z 1765 roku. Z kolei w północnej części na rogu ulicy Warszawskiej zwróćcie uwagę na pochodzącą z XVIII wieku kamienicę Kosterskich. W XIX wieku w tym budynku znajdował się sklep i cerkiew prawosławna. Na lewo od niej jest kamienica Tomkiewiczów.

W 2011 roku otwarto zrewitalizowany rynek.

Rynek w Kielcach
Rynek w Kielcach

Jeśli

chcesz zobaczyć więcej miejsc w Świętokrzyskiem, kup nasz przewodnik

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

chcesz śledzić na bieżąco naszą aktywność, obserwuj naszego Facebooka i Instagrama;

lubisz zwiedzać Polskę, kup nasz ebook, szczegóły znajdziesz w tym wpisie, a gdy klikniesz w obrazek poniżej, przeniesiesz się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies