Jeden dzień w Bilbao
Blog,  Hiszpania,  Jeden dzień w ...,  Kraj Basków,  Wycieczki

Jeden dzień w Bilbao, czyli wszystko, co najważniejsze

Bilbao jest miastem, które przeszło ogromne przeobrażenia. To baskijskie miasto przemysłowe przekształciło się całkiem niedawno w atrakcyjne miejsce dla turystów i bankierów. W jeden dzień można całkiem sporo zobaczyć.

Jeden dzień w Bilbao – Stare Miasto

W centrum starego miasta wznosi katedra pod wezwaniem świętego Jakuba. Znajduje ona na Plaza Santiago. Wzniesiono ją w XIV wieku i z zewnątrz jest gotycka. Wnętrze nosi ślad późniejszych renowacji i przebudów. Ostatnie prace renowacyjne były związane z powodzią, która nawiedziła miasto w 1983 roku. Prace zakończono dopiero w 2000 roku.

Na Starym Mieście znajdują się najbardziej polecane restauracje w mieście. Wąskie uliczki przypominają o historii miasta, które Don Diego Lopez de Haro założył w 1300 roku. Uliczek jest siedem, stąd nazwa Dzielnica Siedmiu Ulic.

Jeden dzień w Bilbao
Katedra
Jeden dzień w Bilbao
Uliczka na Starym Mieście
Jeden dzień w Bilbao
Kolejna
Jeden dzień w Bilbao
Uroczy plac, a na nim Marcin

Jeden dzień w Bilbao – nad rzeką

Nad rzeką możemy powrócić do historii miasta. Bilbao powstało jako port, choć nie leży nad samym morzem. Do połowy XIX wieku to właśnie handel morski decydował o rozwoju miasta. Później przyszedł czas na przemysł ciężki, a mianowicie przetapianie rud żelaza.

Bulwar nad rzeką jest odnowiony i przyjemnie się tu spaceruje. Udajemy się do następnej atrakcji, czyli do kolejki, ale zanim do niej dojdziemy, mijamy pięknie prezentujący się Teatro Arriaga oraz zabytkową halę targową. Nam jednak ta w Walencji bardziej się podobała.

Będziemy oglądać mosty. Ten Biały – Zubi Zuri – budzi niechęć mieszkańców miasta z powodu nawierzchni, która podczas deszczu robi się śliska i utrudnia poruszanie się. A deszcz nie jest rzadkością w Bilbao.

Jeden dzień w Bilbao
Most budzący kontrowersje mieszkańców
Jeden dzień w Bilbao
Hala targowa
Jeden dzień w Bilbao
Teatr
Jeden dzień w Bilbao
Nad rzeką
Jeden dzień w Bilbao
Kolejny most

Jeden dzień w Bilbao – fenicular

Fenicular liczy sobie sto lat i wybudowano go po to, aby klienci mogli dostać się do kasyn znajdujących się na szczycie góry Artxandako. Pierwszy raz pojazd wspiął się w górę w 1915 roku. Naszym celem nie będzie hazard, a podziwianie miasta i okolicy z góry, bo widać stąd nawet morze.

Jeden dzień w Bilbao
Widok z góry
Jeden dzień w Bilbao
W oddali widać morze, niestety z przodu słup

Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 2,50 euro, w tą i z powrotem 4,30 euro.

Jeden dzień w Bilbao – Muzeum Guggenheima

Od czasu otwarcia w 1997 roku jest to najbardziej znane miejsce w Bilbao. Budynek zaprojektował Frank O.Gehry. Władze miejskie wpadły na pomysł stworzenia muzeum, aby wyciągnąć miasto z kryzysu, w jaki popadło po upadku przemysłu ciężkiego. Gehry zaprojektował budynek z blachy tytanowej i szkła. Warto w przewodniku audio posłuchać jego rozważań na temat wyboru odpowiedniego materiału.

Wewnątrz znajduje się atrium, wokół którego na trzech piętrach rozmieszczono sale wystawowe. Jeździ przeszklona winda i architekt zachęca, aby się nią przejechać i z innej perspektywy spojrzeć na budynek. Na wystawach stałych prezentowane są dzieła z lat 1952-2010.

Na zewnątrz najbardziej znanym elementem jest wielki pająk, rzeźba autorstwa Louise Bourgeois. Rzeźba ma tytuł „Mama” i ma symbolizować dwoistość macierzyństwa.

Z drugiej strony znajduje się 13-metrowy szczeniak, zrobiony z kwiatów i nawadniany od środka. Ta oryginalna rzeźba to powszechnie lubiany Puppy.

Jeden dzień w Bilbao
Muzeum z oddali
Jeden dzień w Bilbao
Mama
Jeden dzień w Bilbao
Puppy
Jeden dzień w Bilbao
Wewnątrz budynku

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od 10-20. W wakacje czynne jest też w poniedziałki. szczegóły są na tej stronie. Bilet normalne kosztuje 15 euro (18 euro – aktualizacja 25.03.2024), ceny innych sprawdźcie na tej samej stronie.

Jeden dzień w Bilbao – Muzeum Sztuk Pięknych

W muzeum możecie zobaczyć dzieła takich artystów, jak: El Greco, Goya, Cranach, Van Dyck i wielu innych. Warto tu wstąpić i zastanowić się po wcześniejszej wizycie w Muzeum Guggenheima, dokąd zmierza sztuka. Albo wcale się nie zastanawiać, tylko oglądać obrazy.

Budynki muzealne znajdują się na terenie Parque Casilda Iturrizar.

Jeden dzień w Bilbao
Obraz El Greco

Godziny otwarcia od środy do poniedziałku 10-20. We wtorek zamknięte. 24,31 grudnia 10-14, 25.12, 1.01.,6.01. zamknięte. Wstęp jest darmowy, szczegóły możecie sprawdzić tu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Booking.com

W pobliżu Bilbao znajduje się wpisany na listę dziedzictwa UNESCO Most Biskajski. Można tam dojechać metrem. Napisałam o tej wycieczce tekst. To jest oczywiście propozycja na drugi dzień.

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Lubicie szybkie zwiedzanie, mamy dla was więcej propozycji.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies