Jeden dzień w Bilbao
Blog,  Hiszpania,  Jeden dzień w ...,  Kraj Basków,  Wycieczki

Jeden dzień w Bilbao, czyli wszystko, co najważniejsze

Bilbao jest miastem, które przeszło ogromne przeobrażenia. To baskijskie miasto przemysłowe przekształciło się całkiem niedawno w atrakcyjne miejsce dla turystów i bankierów. W jeden dzień można całkiem sporo zobaczyć.

Jeden dzień w Bilbao – Stare Miasto

W centrum starego miasta wznosi katedra pod wezwaniem świętego Jakuba. Znajduje ona na Plaza Santiago. Wzniesiono ją w XIV wieku i z zewnątrz jest gotycka. Wnętrze nosi ślad późniejszych renowacji i przebudów. Ostatnie prace renowacyjne były związane z powodzią, która nawiedziła miasto w 1983 roku. Prace zakończono dopiero w 2000 roku.

Na Starym Mieście znajdują się najbardziej polecane restauracje w mieście. Wąskie uliczki przypominają o historii miasta, które Don Diego Lopez de Haro założył w 1300 roku. Uliczek jest siedem, stąd nazwa Dzielnica Siedmiu Ulic.

Jeden dzień w Bilbao
Katedra
Jeden dzień w Bilbao
Uliczka na Starym Mieście
Jeden dzień w Bilbao
Kolejna
Jeden dzień w Bilbao
Uroczy plac, a na nim Marcin

Jeden dzień w Bilbao – nad rzeką

Nad rzeką możemy powrócić do historii miasta. Bilbao powstało jako port, choć nie leży nad samym morzem. Do połowy XIX wieku to właśnie handel morski decydował o rozwoju miasta. Później przyszedł czas na przemysł ciężki, a mianowicie przetapianie rud żelaza.

Bulwar nad rzeką jest odnowiony i przyjemnie się tu spaceruje. Udajemy się do następnej atrakcji, czyli do kolejki, ale zanim do niej dojdziemy, mijamy pięknie prezentujący się Teatro Arriaga oraz zabytkową halę targową. Nam jednak ta w Walencji bardziej się podobała.

Będziemy oglądać mosty. Ten Biały – Zubi Zuri – budzi niechęć mieszkańców miasta z powodu nawierzchni, która podczas deszczu robi się śliska i utrudnia poruszanie się. A deszcz nie jest rzadkością w Bilbao.

Jeden dzień w Bilbao
Most budzący kontrowersje mieszkańców
Jeden dzień w Bilbao
Hala targowa
Jeden dzień w Bilbao
Teatr
Jeden dzień w Bilbao
Nad rzeką
Jeden dzień w Bilbao
Kolejny most

Jeden dzień w Bilbao – fenicular

Fenicular liczy sobie sto lat i wybudowano go po to, aby klienci mogli dostać się do kasyn znajdujących się na szczycie góry Artxandako. Pierwszy raz pojazd wspiął się w górę w 1915 roku. Naszym celem nie będzie hazard, a podziwianie miasta i okolicy z góry, bo widać stąd nawet morze.

Jeden dzień w Bilbao
Widok z góry
Jeden dzień w Bilbao
W oddali widać morze, niestety z przodu słup

Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 2,50 euro, w tą i z powrotem 4,30 euro.

Jeden dzień w Bilbao – Muzeum Guggenheima

Od czasu otwarcia w 1997 roku jest to najbardziej znane miejsce w Bilbao. Budynek zaprojektował Frank O.Gehry. Władze miejskie wpadły na pomysł stworzenia muzeum, aby wyciągnąć miasto z kryzysu, w jaki popadło po upadku przemysłu ciężkiego. Gehry zaprojektował budynek z blachy tytanowej i szkła. Warto w przewodniku audio posłuchać jego rozważań na temat wyboru odpowiedniego materiału.

Wewnątrz znajduje się atrium, wokół którego na trzech piętrach rozmieszczono sale wystawowe. Jeździ przeszklona winda i architekt zachęca, aby się nią przejechać i z innej perspektywy spojrzeć na budynek. Na wystawach stałych prezentowane są dzieła z lat 1952-2010.

Na zewnątrz najbardziej znanym elementem jest wielki pająk, rzeźba autorstwa Louise Bourgeois. Rzeźba ma tytuł „Mama” i ma symbolizować dwoistość macierzyństwa.

Z drugiej strony znajduje się 13-metrowy szczeniak, zrobiony z kwiatów i nawadniany od środka. Ta oryginalna rzeźba to powszechnie lubiany Puppy.

Jeden dzień w Bilbao
Muzeum z oddali
Jeden dzień w Bilbao
Mama
Jeden dzień w Bilbao
Puppy
Jeden dzień w Bilbao
Wewnątrz budynku

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od 10-20. W wakacje czynne jest też w poniedziałki. szczegóły są na tej stronie. Bilet normalne kosztuje 15 euro, ceny innych sprawdźcie na tej samej stronie.

Jeden dzień w Bilbao – Muzeum Sztuk Pięknych

W muzeum możecie zobaczyć dzieła takich artystów, jak: El Greco, Goya, Cranach, Van Dyck i wielu innych. Warto tu wstąpić i zastanowić się po wcześniejszej wizycie w Muzeum Guggenheima, dokąd zmierza sztuka. Albo wcale się nie zastanawiać, tylko oglądać obrazy.

Budynki muzealne znajdują się na terenie Parque Casilda Iturrizar.

Jeden dzień w Bilbao
Obraz El Greco

Godziny otwarcia od środy do poniedziałku 10-20. We wtorek zamknięte. 24,31 grudnia 10-14, 25.12, 1.01.,6.01. zamknięte. Między 18 a 20 wstęp jest darmowy. Bilet normalny 10 euro. Pozostałe ceny możecie sprawdzić tu.

Jeden dzień w Bilbao – informacje praktyczne

Najwięcej zachwalanych restauracji jest na Starym Mieście. Nocleg możecie znaleźć za pomocą tego linka afiliacyjnego. Dzięki temu dostaniemy mają część prowizji, a Wy zapłacicie tyle samo.

Booking.com

W pobliżu Bilbao znajduje się wpisany na listę dziedzictwa UNESCO Most Biskajski. Można tam dojechać metrem. Napisałam o tej wycieczce tekst. To jest oczywiście propozycja na drugi dzień.

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *