Huta Szklana
Blog,  Polska,  Świętokrzyskie

Huta Szklana ciekawe miejsce w sercu Gór Świętokrzyskich

Jeżeli będziecie w Nowej Słupi, warto wybrać się na drugą stronę Łysej Góry, aby zwiedzić Średniowieczną Osadę. Do Nowej Słupi musicie przyjechać, aby obejrzeć nowe muzeum, szczegóły znajdziecie w tym tekście. A teraz wracamy do Huty Szklanej.

Huta Szklana. Jeden z domów
Jeden z domów

Huta Szklana – Średniowieczna Osada

Po wejściu na teren osady poczuliśmy się, jak w średniowieczu. Są tu domu wybudowane na podobieństwo tych z XI i XII wieku. Obejrzeliśmy Dom Zielarki i różne warsztaty. Interesujące w tym miejscu jest to, że każdy warsztat posiada swojego gospodarza. Opowiada on, jak wyglądała praca w średniowieczu. Podobała nam się opowieść szewca i zielarki. Dały nam szansę zanurzyć się w klimat dawnych czasów.

Pobyt tu pozwala poznać czasy przejścia między pogaństwem a chrześcijaństwem. W środkowej części osady znajdują się posągi bohaterów ze świętokrzyskich legend. Pogańskie bóstwa Śwista, Pośwista i Pogodę czcili na pobliskiej Łysej Górze dawni mieszkańcy tych ziem. Świst był ojcem Pośwista i jednocześnie bogiem wiatru. Poświst był bóstwem wirów powietrza. Pogoda odpowiadała za wszelkie zjawiska atmosferyczne. W źródłach historycznych i legendach występują jeszcze trzy inne postaci. Nie wiadomo więc, które były rzeczywistymi bóstwami. Nie będę Wam ich nazw tu wypisywać, tym bardziej, że kres obrzędom pogańskim na Łysej Górze położyła Dobrawa (żona Mieszka I), stawiając tam kaplicę.

Osada Średniowieczna
Pogoda była klimatyczna
Huta Szklana. U zielarki
U zielarki
Warsztat tkacki
Warsztat tkacki
Huta Szklana. U szewca
U szewca

Huta Szklana – nasze zwiedzanie

Nasze zwiedzanie zdecydowanie utrudniła pogoda, bo lał deszcz. Zwiedziliśmy więc głównie wnętrza, słuchając opowieści o tym, jak niegdyś żyli ludzie. Nie wzięliśmy udział w warsztatach, ponieważ deszcz temu nie sprzyjał. Wy jednak wybierając się do Huty Szklanej możecie sobie zorganizować aktywne zajęcia. A są tu warsztaty: tkackie, garncarskie, zielarskie, średniowiecznych kulinariów, szewskie, kowalskie, czerpania papieru. Możecie się też nauczyć tańca średniowiecznego.

Na miejscu jest też restauracja z tradycyjnymi potrawami, ale nie było dane nam ich skosztować, bo była zarezerwowana dla grupy. Jak z mojego opisu widać, na wizytę w Średniowiecznej Osadzie warto zarezerwować trochę czasu.

Trochę mgły na koniec
Trochę mgły na koniec

Informacje praktyczne

Po 1 listopada Osada jest czynna w weekendy od 10.00 do 16.00; w sezonie letnim codziennie od 10.00 do 18.00.

Bilet normalny kosztuje 14 zł.

Za parking trzeba zapłacić 10 zł

Jeśli

chcesz zobaczyć więcej miejsc w Świętokrzyskim, kup naszą książkę

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

chcesz śledzić na bieżąco naszą aktywność, obserwuj naszego Facebooka i Instagrama;

lubisz zwiedzać Polskę, kup nasz ebook, szczegóły znajdziesz w tym wpisie, a gdy klikniesz w obrazek poniżej, przeniesiesz się do naszego sklepu.

Spać można w Kielcach. Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies