Dwór w Lasochowie, siła tradycji. Warto tu przyjechać
Dwór z XVIII wieku, izba tradycji, park, gdy przeczytaliśmy o Lasochowie wiedzieliśmy, że chcemy odwiedzić to miejsce. Żeby tu dotrzeć trzeba pokonać nieco zagubione wśród pól i lasów świętokrzyskie drogi. W końcu na skraju wsi można dostrzec schowany nieco w parku dwór.
Dwór w Lasochowie – trochę historii
Dziś dwór i cały kompleks, czyli dawne zabudowania dworskie, park i znajdujące się tu stawy rybne, znajduje się w rękach prywatnych. Obecni właściciele krok po kroku, ale ze starannością, przywrócili Lasochów do życia. Dwór wybudowano w XVIII wieku, choć korzeni budowli doszukiwano się jeszcze w poprzednim wieku. W 1907 roku dokonano przebudowy, która dodało do parterowej konstrukcji piętro. Dziś stoi przed nami budynek eklektyczny z elementami neomanierystycznymi. Ale przecież nie będę robił tu wykładu z historii sztuki. Na stronie internetowej znajdziecie wiele szczegółów i opisów.
Dość powiedzieć, że z zewnątrz całość wygląda naprawdę ładnie. Jeśli będziecie mieli szczęście o historii dworu i całego kompleksu opowie Wam właścicielka. Warto zaznaczyć, iż dziś wnętrze dworu nie jest udostępniane do zwiedzania. Jest to prywatne mieszkanie, lub, jeśli wolicie, rezydencja. No i jeszcze jedno dwór nie jest ogromnym pałacem więc nie czujcie się zawiedzeni, iż nie zobaczycie wielkiej, kilkupiętrowej konstrukcji.
Dwór w Lasochowie – woda, woda
W skład dzisiejszego kompleksu dworskiego wchodzą stawy rybne, ale także rowy i kanały stanowiące naturalne ogrodzenie. Tak było i dawniej. Głęboki rów oddzielający posiadłość jest typowy dla ogrodów w stylu angielskim. Takie założenie nazywane jest „aha”, bo gdy ktoś spacerując dochodził do kanału i rowu to w naturalny sposób mówił „aha” orientując się, że dalej iść już się nie da. Stawy rybne to oczywiście gospodarcza część dzisiejszego kompleksu. Bo Lasochów to nie letnia rezydencja, a miejsce w którym żyją i pracują stale gospodarze.
Izba tradycji
Na cały kompleks składa się spora liczba zabudowań. Jest i dawna gorzelnia. Niegdyś produkowano tu trunki, ale jak dowiedzieliśmy się obecnie ta tradycja nie jest kontynuowana. Jest też budynek lodowni, no i wreszcie jest dawna stajnia i wozownia. To imponującej wielkości murowany budynek w którym dziś mieści się izba tradycji, czyli muzeum.
W roku 1985 gdy funkcjonował tu PGR przekształcono to miejsce na masarnię. Izba tradycji ma naprawdę imponujące zbiory. To, co możecie zobaczyć wewnątrz to zarówno ślady i pamiątki po dawnych właścicielach jak i przedmioty związane z uprawą roli, rzemiosłem, dawne wyposażenie dworu. Oczywiście wiele z tych rzeczy nie pochodzi wprost z Lasochowa, ale przecież świetnie ilustruje dawne czasy. Jest więc i dawna wirówka do miodu, sprzęty przydatne do prania. Są trofea myśliwskie, dawne zabawki, ale i akcesoria do uprawiania sportu jak choćby narty czy tenisowe rakiety.
Są także dawne sanie i sieci rybackie, no i oczywiście „kultowa” maszyna do szycia Singera i buty oficerki. Choć z tego opisu może się Wam wydać, że w ekspozycji mamy chaos, to nic bardziej mylnego. Wszystkie eksponaty podzielono tematycznie a opowieść właścicielki dworu wprowadza nas głęboko w zwyczaje dawnego świata.
Dwór Lasochów – wrażenia
Pierwsze – świetnie, że udało się przywrócić życie do tego świata. Drugie, choć wiele już zrobiono, to jeszcze sporo można by tu jeszcze zmienić. Ale to kwestia czasu, pieniędzy i planów gospodarzy. Jest tu ciekawie i klimatycznie. Pewnie, że chętnie zajrzelibyśmy do środka dworu, ale rozumiemy, iż jest to miejsce w którym żyją ludzie, a nie muzeum. Jest tu jeszcze coś, co pewnie zrobi wrażenie na tych z Was dla których zwierzęta są kimś naprawdę ważnym.
W ogrodzie znajdziecie grób, a może pomnik ukochanego psa jednego z poprzednich właścicieli, Antoniego Grabowskiego. Dziś wyeksponowany jeszcze raz przypomina o niezwykłej więzi pomiędzy człowiekiem a psem. Na kamieniu wyryto napis „Przyjaciel Trop”. No i na koniec ostatnie wrażenie. Oglądanie lasochowskiego kompleksu nie byłoby tak ciekawe gdyby nie odbywało się w towarzystwie świetnej przewodniczki w osobie właścicielki dworu.
Informacje praktyczne
Zwiedzanie Izby tradycji i parku jest bezpłatne. Najpierw musicie jednak napisać email i umówić się na konkretny termin muzeum@lasochow.pl
Jeśli
chcesz zobaczyć więcej miejsc w Świętokrzyskim, kup nasz przewodnik
śledzić na bieżąco naszą aktywność, obserwuj naszego Facebooka i Instagrama;
lubisz zwiedzać Polskę, kup nasz ebook, szczegóły znajdziesz w tym wpisie, a gdy klikniesz w obrazek poniżej, przeniesiesz się do naszego sklepu.
Spać można w Kielcach. Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com