Gdzie spać? – z cyklu o przyjemnym podróżowaniu
Gdzie spać to bardzo ważne pytanie, bo dobre miejsce do spania może zadecydować o całej przyjemności zwiedzania. Oczywiście konieczne są kompromisy: cena – wygoda – lokalizacja. My bierzemy pod uwagę właśnie te czynniki i staramy się coś znaleźć. Po naszej wyprawie do Andaluzji sprzed kilkunastu lat, kiedy oszczędzaliśmy bardzo na noclegach, stwierdziliśmy, że nigdy więcej nie będziemy tego robić, bo te tańsze noclegi często były pozbawione klimatyzacji, co w lecie dawało się nam we znaki. Jeśli ktoś z Was chciałby zapytać, co to znaczy „dawało się we znaki”, to powiem, iż temperatura wahała się między 30 a 42 stopnie w cieniu, a noc nie przynosiła wcale zdecydowanej ochłody. To tytułem wyjaśnienia.
Gdzie spać? – co jest dla nas ważne?
Zwracamy uwagę na odległość od centrum lub ewentualnie, czy łatwo tam dojechać. Przy tej okazji wspomnę hotel w Rzymie, który od metra dzieliło około 1,5 kilometra i po całym dniu zwiedzania był to naprawdę bardzo długi odcinek. Raz czy dwa wracaliśmy nawet taksówką, co trochę podrożyło nocleg. Zimą chcemy, aby w miejscu, w którym śpimy działało ogrzewanie, a latem klimatyzacja. Ostatnio zaś nauczeni doświadczeniem, zaczęliśmy zwracać uwagę na wielkość łóżka. Jeżeli jeździmy przez jakiś czas, któryś z pokojów musi być na tyle duży, abym mogła zrobić kilka pozycji jogi. Kolejna sprawa to hałas. Wiele hoteli w centrum położonych jest w dość hałaśliwej okolicy. Warto, wybierając taki hotel sprawdzić czy ma on dźwiękoszczelne okna, albo poprosić o pokój od podwórza. W tym drugim wypadku widok może nie być oszałamiający, ale za to będzie cicho.
Kolejna sprawa to bezpieczeństwo. Żyjąc w Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że na ulicach jest raczej bezpiecznie. No z całą pewnością nie jest to europejska norma. Warto więc sprawdzić jaka jest okolica w której planujemy nocować.
Warto także sprawdzić co znajduje się w okolicy. Czy można coś zjeść w okolicy hotelu ? Mam na myśli na przykład śniadanie, ale wygodnie jest by można było coś zjeść także wieczorem. Jeśli to centrum, to właściwie w ciemno można powiedzieć, że nie będzie z tym kłopotu. W przypadku innych lokalizacji warto skorzystać choćby z funkcji map google i odnaleźć co znajduje się w najbliższej okolicy.
Lokalizacja, ostatni wątek. Warto pamiętać, że ceny będą niższe nie tylko poza centrum, ale na przykład nad morzem dodatkowo płacimy za widok na morze właśnie. Jeśli chcemy zaoszczędzić możemy także rozważyć nocleg w …sąsiedniej miejscowości. Na przykład kilka kilometrów od wybrzeża, a ceny dużo niższa niż tuż przy plaży.
Gdzie spać? – jak czytać recenzje?
Korzystamy z recenzji na booking.com, tripadvisor i innych portalach, jednak tak do końca im nie wierzymy, zwłaszcza po wizycie we Florencji, kiedy kilka osób zachwycało się wspaniałym śniadaniem, a my dostaliśmy croissanta z supermarketu (we Włoszech!) kupowanego w zestawach w wielkich foliowych opakowaniach. Zwracamy więc w recenzjach uwagę, czy jest czysto, cicho, czy są jakieś gorsze skrzydła w budynku.A może ktoś pisze o trwającym obok remoncie ? Nie zwracamy uwagi na wpisy o charakterze „było za mało kanałów telewizyjnych” lub „było źle, bo nie było czajnika w pokoju”.
Tak czajnik to dobra rzecz, ale nie może to rzutować na całą ocenę. Nie ekscytujemy się także nadmiernie opisami w stylu „Carlos był uroczy i pomocny”, „John doradził nam wybór restauracji”. Nie robimy tego dlatego, iż czasem jest to tylko opis emocji jakie miał dany człowiek w określonym momencie. Warto też sprawdzić czy w obiekcie nie odbywa się np. wesele. Sąsiedztwo takiej imprezy może z pewnością zaowocować wspaniałym wpisem obyczajowym na blogu, ale jednocześnie nieprzespaną nocą.
Musimy też mieć na uwadze, jakie obiekty porównujemy, bo 10 gwiazdek dla obiektu z jedną gwiazdką, to kompletnie co innego 10 gwiazdek dla obiektu cztero- lub pięciogwiazdkowego. W taki sposób daliśmy się nabrać w pewnej hiszpańskiej miejscowości. Wybraliśmy obiekt świetnie oceniany, ale z założenia o niższym standardzie. No i było tak sobie: pokój mały, widok na podwórze i daleko od plaży. No ale w tej kategorii, 2 gwiazdek, prezentował się dobrze.
Gdzie spać? – czy zawsze skorzystasz ze wszystkich udogodnień?
Należy sobie zadać i takie pytanie, bo po co nam hotel Spa, jeśli z tego Spa nie mamy ani czasu, ani zamiaru korzystać. To samo dotyczy basenu i siłowni. Zresztą samo istnienie dodatkowych możliwości może być…niekorzystne. Rozbudowana infrastruktura, to także często więcej hałasu i zgiełku. Czy tego chcemy ?
Oczywiście podróżujący z dziećmi powinni zastanowić się, jakich udogodnień potrzebują, ale w tej sprawie nie będziemy się wypowiadać.
Gdzie spać? – jakie są zalety wynajmowania mieszkań?
Piszę zalety, a nie wady i zalety, bo ja właściwie najbardziej lubię spać w wynajmowanych mieszkaniach. Daje to możliwość ugotowania sobie niektórych posiłków, a więc pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, skorzystać z produktów dostępnych na lokalnych targach, uwalnia od jedzenia, które może się znudzić, pozwala wypić herbatę, kiedy tylko chcemy. Podczas mojej choroby w Maladze pozwoliło mi kurować się w odpowiedni sposób. Warto pamiętać, iż mieszkanie oznacza także większą powierzchnię. Mamy po prostu więcej miejsca. Mieszkanie daje jednak jeszcze coś więcej. Możemy podpatrywać jak wygląda życie zwykłych mieszkańców, musimy przecież chodzić do sklepu na zakupy, wyrzucić śmieci. Często także żyjemy po prostu w normalnym bloku czy kamienicy. Jeśli wynajmujemy lokal na kilka dni czy tydzień, to oczywiście nie „staniemy się częścią lokalnej społeczności” (lubimy ten infantylny zwrot często powtarzający się w telewizyjnych programach podróżniczych), ale jednak zobaczy odwiedzane miasto z innej perspektywy.
Podsumowanie
Wybierać miejsce do spania musimy z głową, powinniśmy kierować się swoimi potrzebami i budżetem oraz pamiętać, że złe miejsce do spania może zepsuć nawet najbardziej wspaniałą wycieczkę. Na koniec lista, która pomoże Wam znaleźć idealne miejsce do spania.
- Określ swój budżet – pamiętaj, iż musi on mieć związek z realnym poziomem cen w danym kraju. Cena za luksus w Polsce, to cena za bardzo przeciętny nocleg np. w Szwajcarii.
- Zastanów się jakie rzeczy są dla Ciebie najważniejsze – cena, lokalizacja, transport, udogodnienia.
- Przygotowaną przez siebie listę oczekiwań porównaj z ofertą.
- Określ jakie kompromisy jesteś w stanie ponieść – wybierasz hotel z basenem, ale 30 minut spacerem od centrum.
- Zweryfikuj wybraną ofertę. Jeśli wybrałeś kilka, porównaj ich plusy i minusy.
- Rezerwuj – korzystaj z opcji odwołania rezerwacji jeśli to możliwe. Przed ostateczną rezerwacją zweryfikuj ceny. Często na stronie samego hotelu cena jest lepsza niż w wyszukiwarce. Warto korzystać z programów lojalnościowych sieci hotelowych.
Czy masz jeszcze jakieś doświadczenia związane z wyborem miejsca do spania? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Jeśli
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com
2 komentarze
Magdalena
Dodalabym jeszcze zeby zwracać uwagę na tekst małym druczkiem. Czesto właśnie na portalu typu booking w tych sekcjach sa informacje, które przyprawić nas mogą o ból głowy. Np oplata za sprzatanie 50 €, nie wliczona opłata turystyczna, brak parkingu albo drzwi do budynku zamykane o 22.
Małgorzata Bochenek
Dzięki za cenne uwagi, święta racja.