fbpx
Blog,  Europa,  Jeden dzień w ...,  Niemcy,  Wycieczki

Dzień w Bremie, czyli miasto z zewnątrz

Dzień w Bremie to był całkiem miły dzień. Najpierw zobaczyliśmy Ratusz i pomnik Rolanda, a później resztę, czyli Czwórkę z Bremy, katedrę, zabytkowe uliczki i Wezerę z miłą knajpka na jej brzegu. Roland na liście światowego dziedzictwa UNESCO trochę nas zdziwił, bo w sumie pomnik jak pomnik. No i trzeba przyznać, że to w sumie dziwne, iż francuski rycerz, wywodzący się z „Pieśni o Rolandzie” stoi sobie przed Ratuszem w Bremie. Wedle legendy Brema będzie tak długo wolna i niezależna, jak długo Roland będzie stał na rynku i pilnował miasta. Ratusz nam się podobał, ale sam rynek trochę mniej. Brema była podczas II wojny bombardowana i niektóre kamieniczki zostały zniszczone, to co wybudowano w zamian naszym zdaniem nie bardzo pasuje do reszty.

Dzień w Bremie
Marcin z Wielką Czwórką przed Ratuszem
Dzień w Bremie
Kamieniczki
Dzień w Bremie
Rynek, ta ładniejsza część
Dzień w Bremie
Ratusz
Dzień w Bremie
Tu można usłyszeć głosy Czwórki i to całkiem na trzeźwo

Dzień w Bremie – o Wielkiej Czwórce

Przed Ratuszem stoi też pomnik słynnej Czwórki z Bremy, czyli osła, psa, kota i koguta. Zwierzęta wywodzą się z baśni braci Grimm, która opowiada ich historię. Uciekły one z dotychczasowych domów, unikając śmierci; postanowiły założyć zespół muzyczny i tak zarabiać na życie w Bremie. Ale do Bremy nie dotarły, bo w lesie znalazły chatkę rozbójników, których przepędziły. Zwierzęta na ilustracjach występują w takiej samej pozie, czyli stojąc jedno na drugim, bo w taki sposób zajrzały przez okno do chatki rozbójników.

Pomimo że według baśni nie dotarły do Bremy, tu spotykamy je na każdym kroku. A w specjalne miejsce, wystarczy wrzucić monetę i można posłuchać ich odgłosów. Marcin oczywiście kupił sobie koszulkę ze słynnymi zwierzętami, bo ostatnio lubuje się w takich pamiątkach.

Dzień w Bremie – Ratusz

W Ratuszu weszliśmy do piwnicy, w której mieści się słynna winiarnia i obejrzeliśmy wystawę w specjalnej sali. I jedynie do tych dwóch miejsc udało nam się wejść.

Dzień w Bremie – Katedra

Potem przyszedł czas na katedrę, zwłaszcza że akurat otwierano drzwi. Jak to kościół protestancki, jest dość pusta. Ale kilka miejsc było naprawdę ładnych. Podobały nam się dwie kaplice oraz stalle i zabytkowa chrzcielnica. Ambona, dar szwedzkiej królowej Krystyny, przypomina o krótkim okresie, kiedy Brema była pod rządami Szwecji. Katedra kilkukrotnie była niszczona. Nękały ją pożary, no i naloty podczas ostatniej wojny też ją zniszczyły. Góruje jednak nad miastem i naprawdę warto wejść do środka, a miłośnicy muzyki na pewno docenią jej akustykę podczas koncertów.

Dzień w Bremie
Katedra
Dzień w Bremie
Portal
Dzień w Bremie
Katedra z zewnątrz
Dzień w Bremie
Drzwi
Dzień w Bremie
W środku
Dzień w Bremie
Ambona

Spacer po Bremie odbyliśmy w towarzystwie wspaniałej przewodniczki, mojej przyjaciółki, znającej to miasto od lat, nic więc dziwnego, że lunch zjedliśmy naprawdę świetny, a potem spacerowaliśmy po najładniejszych zakątkach miasta. Zwiedziliśmy, a potem udaliśmy się nad rzekę, mijając naprawdę urocze kamieniczki. Spacer skończyliśmy w knajpce z widokiem na rzekę.

Dzień w Bremie
Dzień w Bremie
Spacer
Dzień w Bremie
Dzień w Bremie

W Bremie nie odwiedziliśmy żadnego muzeum, ale za to przeszliśmy się po różnych zakątkach miasta, bo takie było założenie. W końcu potrzebowaliśmy trochę czasu na rozmowę.

Brema


Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-07-28

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *