
Bohoniki tatarski meczet i pyszne jedzenie
W Muzeum Ziemi Sokólskiej dowiedzieliśmy się, skąd się wzięli Tatarzy w Polsce. Zaraz i Wam o tym napiszę, ale będzie to już po tym, jak razem wyruszymy do Bohonik. Właśnie tam znajduje się jeden z czynnych obecnie meczetów oraz cmentarz. O restauracji z potrawami tatarskimi nie chciałam pisać w tym samym zdaniu, co o cmentarzu, ale też tam jest.
Bohoniki – skąd się wzięli Tatarzy w Polsce?
Tatarzy polscy pojawili się na Sokólszczyźnie w 1679 roku. Król Jan III Sobieski przyznał im ziemie pod Sokółką i Krynkami w zamian za zaległy żołd. Ci Tatarzy byli już kolejnym pokoleniem zamieszkującym Wielkie Księstwo Litewskie. Ich przodkowie przybywali na ziemie polsko-litewskie od XIV wieku. Byli to Tatarzy wywodzący się z dawnego państwa mongolskiego.
Tatarzy w Bohonikach
Zabytkowy meczet w Bohonikach pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Był budowany przez miejscowych cieśli, stąd jego podobieństwo do innych budynków sakralnych w okolicy. Wnętrze podzielono na część męską i kobiecą. Jak nam wyjaśniła pani opiekująca się meczetem w Bohonikach, nie zawsze podział ten jest respektowany. Zdarza się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni modlą się w części męskiej. Wtedy jednak kobiety muszą być z tyłu za mężczyznami.
W sali męskiej znajduje się mihrab, czyli wnęka usytuowana w kierunku wschodnim, w stronę Mekki oraz minbar, czyli podwyższenie, z którego imam wygłasza kazania. Na ścianach znajdują cytaty z Koranu po arabsku. Podłoga wyłożona jest dywanami, wchodzi się więc bez butów.
Informacje praktyczne
Bilet kosztuje 5 zł.
Bohoniki – pozostałe atrakcje
Wybraliśmy się jeszcze na muzułmański cmentarz, który założono w XVIII wieku. Cmentarz czynny jest do dziś, a współczesne groby muzułmańskie podobne są do znanych nam z innych polskich cmentarzy. Wyróżniają je często napisy, znajdujące się z dwóch stron pomnika nagrobnego. Cmentarz jest bardzo malowniczy i warto go odwiedzić, będąc w pobliżu.
Po powrocie do świata żywych udaliśmy się do tatarskiej knajpki o wdzięcznej nazwie „Zajazd u Mahmeda”. Jedzenie było naprawdę smaczne.
Jeśli
lubicie podróżować po województwie podlaskim, zerknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
ciekawi Was Polska i jej niezwykłe miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając na poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Mamy też własny przewodnik po województwie świętokrzyskim, znajdziecie w nim wiele atrakcyjnych miejsc.


