Bohoniki
Blog,  Podlaskie,  Polska

Bohoniki tatarski meczet i pyszne jedzenie

W Muzeum Ziemi Sokólskiej dowiedzieliśmy się, skąd się wzięli Tatarzy w Polsce. Zaraz i Wam o tym napiszę, ale będzie to już po tym, jak razem wyruszymy do Bohonik. Właśnie tam znajduje się jeden z czynnych obecnie meczetów oraz cmentarz. O restauracji z potrawami tatarskimi nie chciałam pisać w tym samym zdaniu, co o cmentarzu, ale też tam jest.

Bohoniki, pamiątkowy kamień
Bohoniki pamiątkowy kamień

Bohoniki – skąd się wzięli Tatarzy w Polsce?

Tatarzy polscy pojawili się na Sokólszczyźnie w 1679 roku. Król Jan III Sobieski przyznał im ziemie pod Sokółką i Krynkami w zamian za zaległy żołd. Ci Tatarzy byli już kolejnym pokoleniem zamieszkującym Wielkie Księstwo Litewskie. Ich przodkowie przybywali na ziemie polsko-litewskie od XIV wieku. Byli to Tatarzy wywodzący się z dawnego państwa mongolskiego.

Muzeum w Sokółce
Muzeum w Sokółce

Tatarzy w Bohonikach

Zabytkowy meczet w Bohonikach pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Był budowany przez miejscowych cieśli, stąd jego podobieństwo do innych budynków sakralnych w okolicy. Wnętrze podzielono na część męską i kobiecą. Jak nam wyjaśniła pani opiekująca się meczetem w Bohonikach, nie zawsze podział ten jest respektowany. Zdarza się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni modlą się w części męskiej. Wtedy jednak kobiety muszą być z tyłu za mężczyznami.

W sali męskiej znajduje się mihrab, czyli wnęka usytuowana w kierunku wschodnim, w stronę Mekki oraz minbar, czyli podwyższenie, z którego imam wygłasza kazania. Na ścianach znajdują cytaty z Koranu po arabsku. Podłoga wyłożona jest dywanami, wchodzi się więc bez butów.

Bohoniki, meczet
Meczet w Bohonikach
Wnętrze meczetu w Bakonikach
Wnętrze meczetu

Informacje praktyczne

Bilet kosztuje 5 zł.

Bohoniki – pozostałe atrakcje

Wybraliśmy się jeszcze na muzułmański cmentarz, który założono w XVIII wieku. Cmentarz czynny jest do dziś, a współczesne groby muzułmańskie podobne są do znanych nam z innych polskich cmentarzy. Wyróżniają je często napisy, znajdujące się z dwóch stron pomnika nagrobnego. Cmentarz jest bardzo malowniczy i warto go odwiedzić, będąc w pobliżu.

Po powrocie do świata żywych udaliśmy się do tatarskiej knajpki o wdzięcznej nazwie „Zajazd u Mahmeda”. Jedzenie było naprawdę smaczne.

Bohoniki, cmentarz
Cmentarz w Bohonikach

Jeśli

lubicie podróżować po województwie podlaskim, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

ciekawi Was Polska i jej niezwykłe miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając na poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Mamy też własny przewodnik po województwie świętokrzyskim, znajdziecie w nim wiele atrakcyjnych miejsc.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies