Z chmur zaczęły się wyłaniać szczyty Dachstein
Austria,  Blog,  Europa

Zwieselalm nasza pierwsza górska wycieczka i trochę o Gosau

Po zwiedzeniu Hallstatt stwierdziliśmy, że jednak będąc w Alpach trzeba też pochodzić po górach. Najpierw wybraliśmy się więc nad jezioro Gosau, bo stamtąd kolejka wjeżdża na Zwieselalm, skąd Marcin wybrał trasę na Donerkogel.

Zwieselalm – trasa na Donerkogel

Najpierw było spokojnie, trasa wiodła pod górę, ale łagodnie, cieszyliśmy się piękną pogodą, widokami i przyrodą. Potem pojawiły się kamienie i bardziej strome podejście. To też było dla nas w porządku. Trochę zdziwieni wspinaliśmy się po skałkach, czasem odkładając na bok kije. Nie było to bardzo proste, ale do przejścia. Byłam zadowolona ze swojej kondycji i siły mięśni rąk i nóg. Nie na darmo chodzę na jogę. Bardzo gratulowałam sobie wytrwałości w tym względzie.

Wspinanie trochę trwało, aż w pewnym momencie na naszej drodze pojawiła się skała z metalową linką. Podebatowaliśmy chwilę, co robić i Marcin dał hasło do odwrotu. Musieliśmy znów schodzić po znajomych już skałach. Potem zastanowiliśmy się, co robić dalej. Doszliśmy do wniosku, że najlepiej przejść szlak okrężny. Nie mieliśmy mapy, bo mieliśmy iść gdzie indziej, ale jakoś na azymut daliśmy radę.

Nasz szlak już kamienisty
Nasz szlak już kamienisty
Zwieselalm. Szlak prowadził po tych kamulcach, do góry
Szlak prowadził po tych kamulcach, do góry
Zwieselalm. Lina, która być może niesłusznie zakończyła naszą wędrówkę
Lina, która być może niesłusznie zakończyła naszą wędrówkę
Zwieselalm. Po zejściu niżej, wspaniały widok na wysokie szczyty
Po zejściu, tu zastanawialiśmy się, co robić dalej

Zwieselalm – szlak okrężny

Najpierw ruszyliśmy w kierunku schroniska, bo stwierdziliśmy, że zanim pójdziemy dalej, należy nam się obiad. Zjedliśmy go podziwiając piękne widoku na całą okolicę. Potem trasa wiodła jeszcze trochę pod górę i przed naszymi oczami ukazał się widok 360 stopni na całą okolicę. Znajdowały się tu mapki z nazwami poszczególnych szczytów.

A potem ruszyliśmy na dół. Trochę baliśmy się, że nie dojdziemy do kolejki, ale po analizie schematycznej mapki, doszliśmy do wniosku, że właśnie tędy wiedzie nasz szlak okrężny. Było więc trochę schodzenia i pojawiło się kolejne schronisko. Nie byliśmy głodni, więc ruszyliśmy dalej. Teraz już niestety cały czas pod górę. Trudy wędrówki rekompensowały nam świetne widoki i alpejska roślinność. Konieczność robienia zdjęć znacznie przedłużyła naszą wędrówkę. Ale kwiatki były takie urocze…

Marcin podczas odpoczynku
Marcin podczas odpoczynku
Alpejskie szczyty
Towarzyszył nam widok na alpejskie szczyty
Zwieselalm. Widok na góry
Taki mieliśmy widok podczas lunchu
Zwieselalm. Ta ścieżka to nasza trasa
Ta ścieżka to nasza trasa
Różowe kwiatki na trasie
Kwiatki na trasie
Żółte kwiatki na trasie
Tym razem żółte
Zwieselalm. Widok na szczyty ze szlaku
To już była końcówka naszej wędrówki
Zwieselalm. Widok na jezioro Gosau
Widok na jezioro Gosau

Zwieselalm – via ferrata

Na Zwieselalm jest jeszcze trasa wspinaczkowa. Przez chwilę obserwowaliśmy zmagania tych ryzykantów. Via ferrata jest chyba dość trudna. Do tych zabaw jakoś nas nie ciągnie. Zupełnie wystarczy nam trekking, może być nawet dość wymagający.

Bilet normalny na szczyt i z powrotem w sezonie letnim kosztuje 16 euro (18 euro – aktualizacja 3.01.2023). Inne ceny możecie sprawdzić tu.

Jezioro Gosau

Kolejka znajduje się przy jeziorze Gosau. Tym razem byliśmy zbyt zmęczeni, aby wybrać się na spacer dookoła niego, ale kiedy pogoda się posuła stwierdziliśmy, że to dobry pomysł. Niestety, jak to w górach bywa, po kilku słonecznych dniach zaczęło padać. Nad jezioro podjechaliśmy samochodem. To około 8 kilometrów od naszego hotelu w miejscowości Gosau.

Trasa wokół jeziora nie jest wymagająca, 4,2 kilometra długości. Jezioro w różnych miejscach ma inny kolor. Otaczają je wspaniałe góry. Po drodze mijaliśmy wodospad, a na ścieżce pojawiło się urządzenie do słuchania spadających kropli deszczu. Deszcz przestał padać, ale na roślinach pozostały krople wody. Spacer nie był specjalnie męczący, akurat nadawał się na odpoczynkowy dzień w górach.

Malownicze chmury nad jeziorem Gosau
Malownicze chmury nad jeziorem Gosau
Góry i chmury
Góry i chmury
Roślina nad jeziorem
Oczywiście musiałam fotografować rośliny
Jezioro odzyskało swoją turkusową barwę
Jezioro odzyskało swoją turkusową barwę
Wartki strumień lub wodospad
Wartki strumień lub wodospad
Woda
Woda
Turkusowa woda w jeziorze
Turkusowa woda w jeziorze
Ja na brzegu jeziora
Ja na brzegu jeziora
Wielki kamień w jeziorze
Wielki kamień w jeziorze. Ciekawe, czy jest z nim związana jakaś legenda
Kolejny wodospad zmierzający do jeziora
Kolejny wodospad zmierzający do jeziora
Krople wody na trawie po deszczu
Krople wody na trawie po deszczu
Z chmur zaczęły się wyłaniać szczyty Dachstein
Z chmur zaczęły się wyłaniać szczyty Dachstein
Urządzenie do słuchania wody
Urządzenie do słuchania wody
Turkusowe jezioro raz jeszcze
Turkusowe jezioro raz jeszcze

Miejscowość Gosau

Po obiedzie nad jeziorem pojechaliśmy do naszego hotelu i postanowiliśmy jeszcze przejść się na spacer po miejscowości. Mieszkaliśmy w samym Gosau, bo bliżej jeziora są też miejscowości o nazwie Gosau z różnymi dodatkami. Miejscowość leży na wysokości 767 metrów n.p.m. Położona jest po dwóch stronach drogi, a domy wybudowano na wzgórzach. Są tu dwa kościoły: katolicki i protestancki. W Gosau przeważają luteranie, jest ich 71%.

Miejscowość powstała w XIII wieku i została założona przez mnichów z opactwa świętego Piotra w Salzburgu. Produkowano tu drewniane zabezpieczenia do kopalni soli w Hallstatt. Dziś króluje tu turystyka.

Obejrzeliśmy oba kościoły, przeszliśmy po ścieżce nad rzeką. Chcieliśmy zobaczyć kapliczki drogi krzyżowej, ale trwała jakaś renowacja i były one puste. Z Gosau wychodzi wiele szlaków turystycznych, ale my byliśmy leniwi i woleliśmy wyjeżdżać na górę, a potem dopiero chodzić. 

Gosau, miasto widziane z góry
Gosau, miasto widziane z góry
Droga Krzyżowa w remoncie
Droga Krzyżowa w remoncie
Kapliczka nad miejscowością
Kapliczka nad miejscowością
Góry zamykają dolinę
Góry zamykają dolinę
Gosau
Gosau

Odpoczęliśmy w tym miejscu bardzo dobrze. Przez cały tydzień mieliśmy co robić, nawet podczas brzydkiej pogody.

Jeśli

interesuje Was Austria, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku Instagramie;

lubicie zwiedzać ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Spaliśmy w hotelu COOEE. Link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com





Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies