fbpx
Blog,  Europa,  Niemcy

Zwiedzanie wyspy Uznam to przyjemne zajęcie

Czas na kolejną relację z wyspy Uznam. Rano pogoda zrobiła się bardzo ładna i błękitne niebo zachęciło nas do krótkiej przechadzki po plaży. Później postawiliśmy na zwiedzanie wyspy Uznam.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Plaża w Świnoujściu

Zwiedzanie wyspy Uznam – Benz

Niestety, jak to bywa nad morzem, później się trochę zachmurzyło. Jeździliśmy dziś po niemieckiej stronie Uznamu, ale bardzo blisko polskiej granicy. Zaczęliśmy od miejscowości Benz, gdzie odwiedziliśmy galerię malarstwa, poświęconą znanemu malarzowi Lionelowi Feiningrowi, który przyjeżdżał tu na wakacje i malował różne miejsca na wyspie.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Galeria malarstwa

Ciekawy twórca, ekspresjonista, jeden z animatorów Bauhausu.  Najbardziej znany jest jego obraz ratusza w Świnoujściu.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Obraz na widokówce

Na zdjęciu jest tylko odbitka pocztówki. Znane są również dzieła przedstawiające kościół w Benz

Zwiedzanie wyspy Uznam
I jeszcze jeden obraz

i młyn w tej samej miejscowości. Odwiedziliśmy oba te miejsca. Kościół jest gotycki, kamienny, ma charakterystyczną dla regionu wieżę.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Kościół w Benz

Wewnątrz sufit został pomalowany na żywe kolory. Przed kościołem ustawiono stragan z lokalnymi produktami, były ceny i skarbonka, nikt tego straganu nie obsługiwał.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Sklep samoobsługowy

Wielka cukinia kosztowała 1 euro, a litr soku jabłkowego 2 euro. Młyn holenderski stoi z drugiej strony drogi.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Młyn w Benz

Bilet wstępu kosztuje 6 euro. Wewnątrz zachowało się wyposażenie, które można oglądać na różnych poziomach.

Zwiedzanie wyspy Uznam
W środku
Zwiedzanie wyspy Uznam
Mechanizm, są tacy, co się na tym znają
Zwiedzanie wyspy Uznam
Tak, jak powyżej

Młyn stoi na górce, więc rozciąga się stąd wspaniały widok na okolicę.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Widok, szkoda, że było pochmurno

Zwiedzanie wyspy Uznam – Mellenthin

Dalej pojechaliśmy do zamku na wodzie w miejscowości Mellenthin. Ten zamek to właściwie restauracja i hotel.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Zamek, trochę klockowaty

Wchodzi się po moście kamiennym, za wejście trzeba zapłacić po 2 euro od osoby, które później jest odliczane od rachunku w restauracji. Zjedliśmy tu dobry obiad. Wewnątrz zamku uwagę zwracał imponujący renesansowy kominek.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Oryginalny kominek

Zamek otoczony jest fosą, posiada browar z lokalnym, dobrym piwem. Piwo pił Marcin, bo ja prowadziłam samochód. Pierwsi właściciele zamku zostali pochowani w miejscowym kościele, mają tu swoją płytę nagrobną.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Miejscowy kościół

Kościół jest gotycki, taką samą charakterystyczną wieżą jak kościół w Benz. W miejscowości warto jeszcze zwrócić uwagę na czworaki. W nich także jest restauracja. Mellenthin to miejsce, które oferuje spokój, ładne widoki i dobre jedzenie oraz sporo lokalnych produktów. Czy to dużo ? Wielka ilość gości w pochmurny wrześniowy dzień mówi sama za siebie.

Zwiedzanie wyspy Uznam – muzeum pamiątek po DDR w Dragen

Ostatnie miejsce, jakie odwiedziliśmy to było muzeum pamiątek po DDR. Jest ono dość specyficzne, panuje tu bałagan, cały czas się zastanawialiśmy, czy zamierzony.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Kiosk

W każdym razie można zobaczyć wszystko, co kojarzy się z NRD. Są samochody, motory, zabawki, sprzęt gospodarstwa domowego. No i oczywiście plakaty, zdjęcia, gazety, książki.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Pewnie była groźna
Zwiedzanie wyspy Uznam
Sprzęt gospodarstwa domowego
Zwiedzanie wyspy Uznam
No i ciekawy napis, niezbyt prawdziwy

Wszystko wstawione jak do jakiegoś magazynu ze starociami. Muzeum znajduje się w Dragen. Jak miło pomyśleć, że ten chory świat ma swoje miejsce jedynie w muzealnych wnętrzach. Przebojowe były niewątpliwie dwa eksponaty – robot będący wyrazem przyjaźni sowiecko – enerdowskiej i trabant campingowy.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Robot, całkiem zabawny
Zwiedzanie wyspy Uznam
Namiot na trabancie, ciekawe, jak się spało?

Po powrocie poszliśmy jeszcze na plażę, bo akurat słońce zaczynało zachodzić, postanowiliśmy więc zrobić kilka romantycznych zdjęć, bo jak wiadomo, nie ma to jak zachód słońca nad morzem.

Zwiedzanie wyspy Uznam
Plaża w Świnoujściu


Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-09-24

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *