fbpx
Blog,  Polska,  Zachodniopomorskie

Zwiedzanie Wolina, miasta pełnego historii

Wolin, Jomsborg, Wineta przez wiele lat historycy i archeolodzy poszukiwali tych miast. Dzięki wysiłkowi polskich archeologów i historyków wiemy, że było to jedno miasto – Wolin. Osada istniała już w  czasach wczesnośredniowiecznych. Zamieszkiwało ją słowiańskie plemię Wolinianie. Od XI do XVI wieku rządziła tu dynastia Gryfitów. Później należał do Szwecji i do Prus. Zwiedzanie Wolina dostarczyło mi wielu wrażeń.

Zwiedzanie Wolina
Widok z mostu
Zwiedzanie Wolina
I jeszcze jeden

Zwiedzanie Wolina – Muzeum Regionalne

Dziś jest małym, ale bardzo sympatycznym miastem. O jego historii można dowiedzieć się w Muzeum Regionalnym, które odwiedziłam. Próbowałam zrobić zdjęcie najważniejszego eksponatu, czyli posążka Świętowita.

Zwiedzanie Wolina
Posążek Światowida

Wyszło tak sobie, bo posążek cały czas obracał się wokół własnej osi. W muzeum zgromadzono wiele eksponatów z wykopalisk.

Zwiedzanie Wolina
Motyka

Można też było poczytać o historii miasta. W dwóch salach jest wystawa poświęcona miastom Wolin i Uznam.

Zwiedzanie Wolina
Na starej fotografii

Zwiedzanie Wolina – miasto

Ratusz bardzo przypomina mi trochę większy budynek znajdujący się w Kołobrzegu.

Zwiedzanie Wolina
Ratusz

Gotycki kościół pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa z zewnątrz prezentował się atrakcyjnie, wnętrze rozczarowuje, zwłaszcza, że trzeba jego wnętrze oglądać zza szyby w zamkniętych drzwiach.

Zwiedzanie Wolina
Kościół św. Mikołaja

Na skwerku niedaleko ratusza znajduje się runiczny kamień Haralda Sinozębego.

Zwiedzanie Wolina
Kamień runiczny

Jest właściwie głaz z polskimi i duńskimi napisami upamiętniający fakt, że król duński Harald Sinozęby, wygnany z kraju przez swojego syna, zakończył życie w Wolinie.

Zwiedzanie Wolina – skansen

Po drugiej strony rzeki na kolejnej wyspie jest budowana stara osada, właściwie to chyba razem Wikingów i Słowian.

Zwiedzanie Wolina
Brama
Zwiedzanie Wolina
Wnętrze izby
Zwiedzanie Wolina
Łódź
Zwiedzanie Wolina
Kamień

Odtworzone zostały chaty i sprzęty, wszystko można dotykać. Przy nabrzeżu stoją łodzie. Jedzie się tu przez most zwodzony.

Jeziorko Turkusowe

Tak mi na wyobraźnię podziałał ten Wolin i jego zmienna przynależność państwowa, że zupełnie zapomniałam napisać, iż zgodnie z poprzednią zapowiedzią pojechałam znów nad Jezioro Turkusowe i dotarłam do punktu widokowego Zielonka.

Zwiedzanie Wolina
Jeziorko

Wzniesienie nie było zbyt duże, więc wyczyn to żaden.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-10-03

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *