Blog,  Polska,  Zachodniopomorskie

Zwiedzanie Wolina, miasta pełnego historii

Wolin, Jomsborg, Wineta przez wiele lat historycy i archeolodzy poszukiwali tych miast. Dzięki wysiłkowi polskich archeologów i historyków wiemy, że było to jedno miasto – Wolin. Osada istniała już w  czasach wczesnośredniowiecznych. Zamieszkiwało ją słowiańskie plemię Wolinianie. Od XI do XVI wieku rządziła tu dynastia Gryfitów. Później należał do Szwecji i do Prus. Zwiedzanie Wolina dostarczyło mi wielu wrażeń.

Zwiedzanie Wolina
Widok z mostu
Zwiedzanie Wolina
I jeszcze jeden

Zwiedzanie Wolina – Muzeum Regionalne

Dziś jest małym, ale bardzo sympatycznym miastem. O jego historii można dowiedzieć się w Muzeum Regionalnym, które odwiedziłam. Próbowałam zrobić zdjęcie najważniejszego eksponatu, czyli posążka Świętowita.

Zwiedzanie Wolina
Posążek Światowida

Wyszło tak sobie, bo posążek cały czas obracał się wokół własnej osi. W muzeum zgromadzono wiele eksponatów z wykopalisk.

Zwiedzanie Wolina
Motyka

Można też było poczytać o historii miasta. W dwóch salach jest wystawa poświęcona miastom Wolin i Uznam.

Zwiedzanie Wolina
Na starej fotografii

Zwiedzanie Wolina – miasto

Ratusz bardzo przypomina mi trochę większy budynek znajdujący się w Kołobrzegu.

Zwiedzanie Wolina
Ratusz

Gotycki kościół pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa z zewnątrz prezentował się atrakcyjnie, wnętrze rozczarowuje, zwłaszcza, że trzeba jego wnętrze oglądać zza szyby w zamkniętych drzwiach.

Zwiedzanie Wolina
Kościół św. Mikołaja

Na skwerku niedaleko ratusza znajduje się runiczny kamień Haralda Sinozębego.

Zwiedzanie Wolina
Kamień runiczny

Jest właściwie głaz z polskimi i duńskimi napisami upamiętniający fakt, że król duński Harald Sinozęby, wygnany z kraju przez swojego syna, zakończył życie w Wolinie.

Zwiedzanie Wolina – skansen

Po drugiej strony rzeki na kolejnej wyspie jest budowana stara osada, właściwie to chyba razem Wikingów i Słowian.

Zwiedzanie Wolina
Brama
Zwiedzanie Wolina
Wnętrze izby
Zwiedzanie Wolina
Łódź
Zwiedzanie Wolina
Kamień

Odtworzone zostały chaty i sprzęty, wszystko można dotykać. Przy nabrzeżu stoją łodzie. Jedzie się tu przez most zwodzony.

Jeziorko Turkusowe

Tak mi na wyobraźnię podziałał ten Wolin i jego zmienna przynależność państwowa, że zupełnie zapomniałam napisać, iż zgodnie z poprzednią zapowiedzią pojechałam znów nad Jezioro Turkusowe i dotarłam do punktu widokowego Zielonka.

Zwiedzanie Wolina
Jeziorko

Wzniesienie nie było zbyt duże, więc wyczyn to żaden.

Jeśli

lubicie Zachodniopomorskie, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój

tu znajdziecie propozycje, jak spędzić weekend w okolicy Świnoujścia.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-10-03

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies