Blog,  Polska,  Zachodniopomorskie

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim?

Historia miasta wiąże się z kamieniem. Jest to głaz narzutowy przyniesiony ze Skandynawii. Jak głosi legenda „królewski” głaz zawdzięcza przymiotnik królewski temu, iż w roku 1121 z tego właśnie kamienia Bolesław Krzywousty przyjmował defiladę floty królewskiej.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Kamień, który dał miastu nazwę

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim – trochę o nazwie

Inna legenda mówi: „Wśród prastarych borów piastowskich żył ongiś samotny olbrzym, długo i wytrwale poszukujący współplemieńców. Gdy znużony i zrezygnowany przysiadł na samotnym głazie, pojawił się diabeł, przeistoczony w postać urodziwej olbrzymki. Radość samotnika była ogromna. Ale i krótkotrwała.

Rzekoma olbrzymka, zachęcająca go do spisania cyrografu, szybko się ujawniła. Rozwścieczony olbrzym chwycił głaz, na którym siedział i zamierzył się w diabła. Ten rzucił się do ucieczki. Kamień leciał w ślad za nim, ale diabeł uskoczył w bok, zaś głaz poleciał dalej, ale upadł na płytkie dno rozlewiska, łączącą płytkie dno rozlewiska, łączącego wody zalewu z cieśniną Dziwny”.

Ludowe podanie głosi, że od tego wydarzenia wzięła nazwę miejscowość, która przekształciła się w bogate miasto Kamień Pomorski. Nie pozostało mi więc nic innego, jak rozpocząć swoje zwiedzanie od obejrzenia tego kamienia. Po drodze obawiałam się trochę, kiedy droga zaczynała się robić coraz węższa, ale dojechałam i kamień zobaczyłam.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim – rzut oka na miasto

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Katedra

Sam Kamień Pomorski wywarł na mnie mieszane wrażenia. Samo miasto jest pięknie położone, w centrum znajduje się marina, a w niej stoją zacumowane łódki.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Marina

Jest czysto, są piękne zabytki, zadbane i można je bez problemu zobaczyć, ludzie są mili. Ale… Właśnie to ale, miasto zostało zepsute przez jakieś koszmarne bloki, nie mają one co prawda dziesięciu pięter, ale cztery. Co niestety nie umniejszało brzydoty.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Bloki, które psują panoramę

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim – katedra

Miałam szczęście, bo akurat gdy chciałam zobaczyć katedrę, rozpoczął się koncert muzyki organowej. Obejrzałam więc cały kościół, organy grają pięknie i są piękne.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Sklepienie w katedrze
Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Ołtarz, trochę ręka zadrżała
Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Ambona i organy
Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Organy w całej okazałości

Ołtarz też był bardzo ładny. Koncert kosztował pięć złotych a wejście do wirydarza 2 zł. W wirydarzu znajduje się romańska chrzcielnica.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Wirydarz
Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Romańska chrzcielnica

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim – bramy i wieże

W mieście dobre wrażenie robi jeszcze ratusz oraz Brama Wolińska.

W Wieży Piastowskiej mieści się muzeum kamieni.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Kamienie

Warto tam zajrzeć, jeśli ma się zbędne 12 zł.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Baszta, a w niej muzeum

Można z góry obejrzeć wspaniałą panoramę miasta i okolicy. Obok katedry jest jeszcze muzeum regionalne. Za 8 zł można zobaczyć film o Kamieniu Pomorskim, przedstawione tu zostały zdjęcia z okresu tuż powojennego i współczesne. Na miejscu obecnych władz darowałabym  sobie te współczesne, bo smutno patrzeć jak zepsuto po wojnie takie ładne miasto.

Co zobaczyć w Kamieniu Pomorskim
Specyficzny fotelik

Oprócz filmu i zdjęć w muzeum obejrzałam dość okrutną wystawę pt. „Narzędzia tortur”.

Jeśli

lubicie Zachodniopomorskie, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój

tu znajdziecie propozycje, jak spędzić weekend w okolicy Świnoujścia.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies