Zwiedzanie Tower of London
Blog,  Europa,  Wielka Brytania

Zwiedzanie Tower of London i groźna historia

Zupełnie nie wiem, dlaczego przypomniała mi się Tower of London. Pierwszy raz tu byłam bardzo dawno temu i kiedy w zeszłym roku pojechaliśmy na weekend do Londynu, odwiedziłam ją ponownie. Byłam ciekawa, czy po latach zrobi na mnie równie duże wrażenie.

Zwiedzanie Tower of London
Tower of London widok z zewnątrz

Zwiedzanie Tower of London – trochę historii

Zrobiła. Już po wyjściu ze stacji na metra widać tę wspaniałą budowlę. I właśnie z zewnątrz prezentuje się najlepiej, bo widać w całości jej potężne mury. Twierdza została wybudowana przez Wilhelma Zdobywcę i była pierwszym tego typu budynkiem w Wielkiej Brytanii. Przez lata była rezydencją królewską i więzieniem. Królowie jednak rzadko tu mieszkali.

Zwiedzanie Tower of London
Potężna, prawda?

Zwiedzanie Tower of London – zwiedzanie

Ale jako więzienie sprawdziła się podobno doskonale. Więźniowie byli tu przywożeni łódkami. Dziś na jej teren wchodzimy mostem.

Zwiedzanie Tower of London
Most do twierdzy

Wzdłuż muru znajdują się puste klatki po dzikich zwierzętach, które niegdyś tu hodowano.

Zwiedzanie Tower of London
Puste klatki

Wewnątrz na środku mieści się główny budynek, czyli White Tower.

Zwiedzanie Tower of London
White Tower

Zwiedzanie Tower of London – skarbiec

Na mnie jednak największe wrażenie zrobiły klejnoty królewskie, znajdujące się w sąsiednim budynku.

Zwiedzanie Tower of London
Trochę ludzi było

Ogląda się je jadąc na specjalnej taśmie. Z powodów oczywistych nie mogę zamieścić zdjęć. Klejnoty zarówno przed laty i podczas ostatniego pobytu zrobiły na nas olbrzymie wrażenie. I nic w tym dziwnego znajdują się tu dwa największe brylanty świata. O skromniejszych nie ma co pisać. Są również inne kamienie, ale blask brylantów przyćmiewa wszystkie inne. Nic dziwnego, że strażnikami w historycznych strojach  są emerytowani wojskowi. Mieszkają oni wraz ze swoimi rodzinami na terenie twierdzy.

Zwiedzanie Tower of London
Budynki mieszkalne

Zwiedzanie Tower of London – więzienie

Po lewej stronie jest takie mini osiedle. Zwiedziliśmy wszystkie możliwe muzea znajdujące w Tower of London. Lochy z wyrytymi napisami

Zwiedzanie Tower of London
Napisy na ścianach

oraz narzędzia tortur robią przygnębiające wrażenie. W tym miejscu władcy brytyjscy pozbywali się rywali w walce o tron, a Henryk VIII dwóch swoich żon. Podobno było przywilejem zginąć w Tower, bo egzekucja nie była publiczna. Tower było także więzieniem. Elżbieta I przebywała tu z rozkazu swojej siostry Marii, oczywiście zanim została królową.

Bywało więc, że niektórzy więźniowie opuszczali twierdzę. Ostatnim więźniem był Rudolf Hess. Zastępca Adolfa Hitlera przyleciał niespodziewanie do Anglii w 1941 roku. Czy chciał pertraktować z Brytyjczykami, co go do tego skłoniło ? Do dziś opinia publiczna nie dowiedziała się jakimi motywami kierował się hitlerowski dygnitarz przybywając na Wyspy. Hess spędził w Tower 4 dni.

Zwiedzanie Tower of London – kruki

Na trawniku możemy zobaczyć kruki.

Zwiedzanie Tower of London
Kruki

Jest podobno przepowiednia, że gdy kruki opuszczą Tower, upadnie królestwo brytyjskie. I nie żeby tu wierzono w takie przepowiednie, ale na wszelki wypadek kruki mają podcięte skrzydła, więc na pewno nigdzie nie polecą. Z murów wspaniale widoczny jest most zwodzony, Tower Bridge,

Zwiedzanie Tower of London

znany chyba wszystkim z popularnych fotografii, a gdzieś po drugiej stronie rzeki widać całkiem współczesne budynki dzisiejszego Londynu.

Zwiedzanie Tower of London
Widok na Londyn

Po wyjściu z twierdzy można udać się na spacer statkiem spacerowym po Tamizie. Ale wcześniej trzeba jeszcze odwiedzić komnaty królewskie i zbrojownię. Jest tu na przykład zbroja Henryka VIII.  Wizyta w Tower to naprawdę niezwykłe przeżycie i warto wydać na bilet prawie 21 funtów (29,90 – aktualizacja 30.01.2023). Przyjemność będzie jeszcze większa, jeśli przyjdziemy zwiedzać cały kompleks rano. Później napływają tu prawdziwe rzesze turystów.

Jeśli

lubicie Wielką Brytanię, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-09-06

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies