Zwiedzanie Opola
Blog,  Opolskie,  Polska

Zwiedzanie Opola, czyli w królestwie polskiej piosenki

Opole zawsze kojarzyło mi się z polską piosenką, a po naszej wizycie skojarzenie to jeszcze się pogłębiło. Co tu dużo ukrywać, najfajniejsze miejsce w Opolu to Muzeum Polskiej Piosenki

Muzeum Polskiej Piosenki

Przyszliśmy tu dwie godziny przed zamknięciem i prawie musieli nas wyrzucać, bo tak świetnie spędziliśmy czas. Muzeum Polskiej Piosenki jest nowoczesne, multimedialne i dostarcza wiedzy na każdy możliwy temat związany z polską piosenką. Na multimedialnych ekranach można wybrać wykonawcę lub piosenkę, jaka nam się podoba, a potem słuchać i oglądać. Dowiadujemy się o kulisach powstania utworu, o pierwszych jego wykonaniach, o wrażeniach, jakie zrobił na krytykach, no i oczywiście słuchamy wybranej piosenki.

Mój talent muzyczny został pogrzebany gdzieś na początku szkoły podstawowej, kiedy nauczycielka powiedziała koleżance, że śpiewa nawet gorzej ode mnie i to był jedyny komplement, jaki usłyszałam na temat mojego śpiewania. No to powiem Wam, że nawet ja podrygiwałam w rytm znanych piosenek. Marcin był bardziej odważny, bo w specjalnej kabinie usiłował się nagrać. Niestety, albo na szczęście, mu nie wyszło, więc nie będziecie mogli posłuchać. Gotowe nagranie przesyłane jest na emaila.

Zwiedzanie Opola
Muzeum jest nowoczesne
Zwiedzanie Opola
Marcin próbuje swych sił na perkusji

W muzeum jest też specjalna garderoba, w której można wirtualnie przymierzyć stroje znanych piosenkarzy. Mieliśmy niezłą zabawę.

Zwiedzanie Opola
Jak Wam się podobam w stroju estradowym?
Zwiedzanie Opola
A Marcin w stroju Piotra Rubika?

Muzeum Polskiej Piosenki chcieliśmy odwiedzić jeszcze następnego dnia, ale zrezygnowaliśmy, bo baliśmy się, że znów się wkręcimy i nie zrealizujemy naszych planów zwiedzania. Jeżeli będziecie w Opolu koniecznie tu przyjdźcie, a wszyscy miłośnicy piosenki powinni specjalnie do muzeum przyjechać.

Bilet normalny kosztował 15 zł, ale dziś (18.10.2021 kosztuje 25 zł, a 28.06.2024 30 zł)

Na tyłach muzeum jest słynny amfiteatr, tam jednak nie zdążyliśmy wejść.

Zwiedzanie Opola
Amfiteatr w Opolu

Zwiedzanie Opola – Muzeum Kamienica Czynszowa

To kolejne interesujące miejsce, jakie odwiedziliśmy w Opolu. Dom ten zbudowany został około 1890 roku i należał do piekarza Johannesa Nowaka. Wcześniej w tym samym miejscu była kamienica, w której znajdował się pensjonat dla dziewcząt. Johannes Nowak wynajmował w tym domy mieszkania.

Kamienicę, która jest obecnie własnością muzeum, odnowiono w taki sposób, aby pokazać, jak wyglądało w niej życie w poszczególnych latach. Na każdym piętrze niegdyś znajdowały się dwa mieszkania, liczące około 35 metrów. Toalety były dwie na korytarzu, a na półpiętrze znajdował się kran z wodą. Na samej górze był strych, który służył jako pralnia, suszarnia i prasowalnia. Dziś oglądamy pięć mieszkania, w tym to, ostatnie urządzone już meblami powojennymi.

Nam pomysł tego muzeum bardzo przypadł do gustu. Z przyjemnością oglądaliśmy kolejne mieszkania i odnajdowaliśmy w nich przedmioty, charakterystyczne dla danego czasu.

Zwiedzanie Opola
Łóżko, a pod nim nocnik
Zwiedzanie Opola
Kuchenka
Zwiedzanie Opola
Krajalnica
Zwiedzanie Opola
Najnowsze mieszkanie
Zwiedzanie Opola
Magiel na strychu

Rynek i jego okolica

W Opolu zaskoczyły nas dwie rzeczy. Po pierwsze, z samego centrum jest bardzo blisko do miejsca, w którym właściwie miasto się kończy. A po drugie, było tu niesamowicie spokojnie. Niewielu ludzi spotkaliśmy w centrum, niewielu spacerowało po bulwarach. Tak było w sobotę. W niedzielę, zwłaszcza w parku na wyspie pojawiło się ich więcej.

Rynek w Opolu zachował średniowieczny kształt. Armia Czerwona zniszczyła większość zabytkowych kamieniczek. Odbudowano je w latach pięćdziesiątych w stylu barokowym.

W dawnych czasach to właśnie w Rynku, przed ratuszem koncentrowało się życie miasta. Podczas naszej wizyty, jak wspomniałam, było dość pusto. W końcu XIX wieku do ratusza dobudowano kilkupiętrowe kamieniczki. Kiedy przystąpiono do rozbiórki przybudówek, w 1934 roku pozbawiona podpory wieża zawaliła się. Podczas odbudowy w 1936 roku znacznie ją podwyższono.

Zwiedzanie Opola
Wspomniany ratusz
Zwiedzanie Opola
Trochę było pusto
Zwiedzanie Opola
Pomnik piosenkarki

Zwiedzanie Opola – katedra

Z Rynku dobrze widać wieże katedralne. Ruszyliśmy więc ku nim, aby obejrzeć wnętrze kościoła. Obecna budowla pochodzi z XV wieku, ale była wielokrotnie przebudowywana.

Zwiedzanie Opola
Wieże katedralne

W jednej z kaplic jest obraz Matki Boskiej Opolskiej. Został namalowany pod koniec XV wieku. Pochodzi z Piekar Śląskich, został przewieziony przez jezuitów do Opola w obawie przed najazdem tureckim.

Zwiedzanie Opola
To właśnie ten obraz

Podczas remontu katedry na początku XXI wieku znaleziono tubę, w której znajdowały się: widokówki przedstawiające Opole z przełomu XIX i XX wieku, dziesięć monet, medalik z krzyżem z Ziemi Świętej i z Lourdes, wizerunki Matki Boskiej Opolskiej, katalog ówczesnych posłów opolskich w Reichstagu, rulon z gazetami.

Zwiedzanie Opola
Nagrobek w katedrze

Obejrzeliśmy też Kaplicę Piastowską. W centralnej jej części jest nagrobek Jana Dobrego, ostatniego z opolskiej linii Piastów. W kaplicy tej znajduje się też późnogotycki tryptyk.

Zwiedzanie Opola – kościół Świętej Trójcy

Niedaleko Rynku mieści się też kościół Świętej Trójcy. W obecnej budowli można zauważyć elementy późnogotyckie, renesansowe i barokowe. W kaplicy Piastowej zwróciliśmy uwagę na wspaniałe sklepienie gwiaździste. Znajdują się w niej nagrobki Bolka I, BolkaII, Bolka III oraz księżnej Anny Oświęcimskiej. W krypcie spoczywają kolejni członkowie rodziny, niestety podczas naszej wizyty nie dało się jej zobaczyć. W kościele podobały nam się freski oraz organy i ambona.

Zwiedzanie Opola
Kościół jest z prawej strony, a ta część miasta nazywana jest Wenecją
Zwiedzanie Opola
Kaplica z nagrobkami
Zwiedzanie Opola
Kaplica wspaniałe sklepienie
Zwiedzanie Opola
Organy i sklepienie w kościele

Zwiedzanie Opola – zoo

Pewnie narażę się niektórym czytelnikom, ale postanowiliśmy odwiedzić zoo, które było opisywane jako jedna z największych atrakcji Opola. Oczywiście też nie lubimy widoku zwierząt w ciasnych klatkach, ale z drugiej strony nie da się zwierzaków urodzonych w niewoli wypuścić na zewnątrz. Poza tym gdyby nie prywatne hodowle, dziś nie mielibyśmy żubrów w Puszczy Białowieskiej. A zoo w Opolu jest wyjątkowo przyjazne zwierzętom. Mają one dość duże wybiegi, nie ma tu ciasnych klatek.

Ogród znajduje się w uroczym miejscu, do którego doszliśmy promenadą. Niestety, było wcześnie i niektóre zwierzaki chyba jeszcze spały, bo nie było ich widać. Trochę przeraziłam się na widok goryla, jest naprawdę potężny.

Zwiedzanie Opola
Ta akurat pięknie pozowała
Zwiedzanie Opola
Zebry zawsze są malownicze

Ogród znajduje się w parku na wyspie Bolko, bardzo to piękne miejsce na niedzielny spacer.

Zwiedzanie Opola – Muzeum Śląska Opolskiego

Szczerze mówiąc nie mieliśmy za dużo czasu, aby zapoznać się dokładnie z ekspozycją. Widzieliśmy dawną aptekę i wystawę z porcelaną. Obejrzeliśmy wykopaliska archeologiczne oraz wystawę malarstwa. Najciekawsza była ekspozycja poświęcona historii Śląska Opolskiego. Ciekawa była makieta miasta, a także liczne pocztówki. Zawsze lubię oglądać, jak kiedyś wyglądało dane miejsce.

Zwiedzanie Opola
W muzeum

Nie weszliśmy na wieżę, najstarszy zabytek w mieście, nie zdążyliśmy.

Z żalem pożegnaliśmy spokojne Opole, ale czekał na nas jeszcze pałac w Mosznej.

Jeśli

lubicie Opolskie, zajrzyjcie tu

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

pragniecie poznawać ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższy link przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies