fbpx
Blog,  Niezbędnik,  Podlaskie,  Polska,  Praktycznie

Znów w Jacznie, czyli o miłym odpoczynku

Upał już mnie tak zmęczył, że ja znany zmarzluch, czekam z utęsknieniem na zimę. A na wakacje postanowiliśmy jechać na Suwalszczyznę, bo tam ma być chłodniej. Przed tym dłuższym wyjazdem, wpadliśmy na weekend do Jaczna. Jaczno, a właściwie Gościniec Jaczno, położony jest niedaleko Jeleniewa, a tylko nieco ponad 20 kilometrów od Suwałk. To tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Bawiliśmy się tam bardzo dobrze. Jak postawiłam samochód w jednym miejscu zaraz po przyjeździe, to tak sobie stał aż do wyjazdu. Ale wcale nie byliśmy leniwi: jeździliśmy na rowerach, obeszliśmy wokół jezioro Jaczno, no i oczywiście pływaliśmy w jeziorze. Woda miała 23 stopnie, w samym raz, żeby się schłodzić.

Suwalszczyzna jest bardzo pagórkowata, boleśnie się o tym przekonałam podczas wycieczki rowerowej. Krótko mówiąc, po podjazdach w upale, ledwo żyłam. Wysiłek wynagradzały nam piękne widoki. Sami zobaczcie.

W Jacznie
Widok z góry na jezioro Jeczno
W Jacznie
Po prostu: Suwalszczyzna
W Jacznie
I to też
W Jacznie
Pełnia lata

No i pływając w bardzo czystym i głębokim jeziorze, przypomniałam sobie, jak to jest fajnie. Raz nawet udało mi się wykąpać przed śniadaniem, co uważam za prawdziwe osiągnięcie, bo o ile lubię pływać, to samo wejście do wody zawsze jest dla mnie wyzwaniem.

Poza tym w Jacznie, jak zawsze było wspaniałe jedzenie i równie miła atmosfera. Spotkaliśmy wiele tych samych osób, co rok temu, bo przyjeżdżanie na wakacje do Jaczna dla niektórych stało się tradycją. Patrząc na bawiące się wspólnie dzieci, zastanawiałam się, czy oby dobrze niektórzy naukowcy widzą problem, pisząc o nadmiernym skupianiu się młodych ludzi na świecie elektronicznym. Z badań wynika, że najwięcej czasu poświęcają oni na kontakty w sieci. A może wynika to stąd, że dzisiejszym świecie za bardzo rodzice uwiązują dzieci w domu, nie dając im szans na zabawę w realu? W każdym razie w Jacznie dzieci świetnie się ze sobą bawiły.

W Jacznie
Łódki o zmroku
W Jacznie
Pensjonat
W Jacznie
Ogródek
W Jacznie
I trochę dzikich kwiatków
W Jacznie
Zachód słońca

Wracając do atrakcji wspomnę tylko, iż jadąc na miejsce mija się Cisową Górę z której wierzchołka roztacza się wspaniała panorama, można też zajrzeć do Wodziłek, gdzie z kolei znajduje się molenna staroobrzędowców, a i na Litwę stąd blisko.

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-08-12

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *