Blog,  Mazowieckie,  Polska

Wille Konstancina cz.3, spacer

Tym razem na spacer pod nazwą: Wille Konstancina cz.3 wyruszyłam z rogu ulic Jagiellońskiej i Żeromskiego, sprzed szkoły, obok siedziby ambasadora Rosji. Skręciłam w lewo i doszłam do końca ulicy. Stoi tam willa Pallas Athenae(Piasta 32).

Wille Konstancina cz. 3 willa Pallas Athenae
Wille Konstancina cz.3 willa Pallas Athenae

Willa jest pięknie odrestaurowana i można ją obejrzeć z ulicy (czego nie da się powiedzieć o wszystkich konstancińskich willach). W latach międzywojennych należała do łódzkiego producenta koronek Edmunda Eiserta. Po rozstaniu z mężem mieszkała tu żona Janina z Neumanów z córką Melanią. Wyprowadziły się po tragedii, jaka się tu rozegrała. Mąż Melanii zastrzelił swojego rywala.

Z ulicy Piasta skręciłam w lewo w Piłsudskiego i powtórnie w lewo w ulicę Gąsiorowskiego (jeśli poszlibyśmy nią prosto, doszlibyśmy do basenu), a potem w prawo w Żółkiewskiego. Znalazłam się w części Konstancina, zwanej Królewską Górą. Ogromny budynek przy tej ulicy projektowali ci sami architekci, co budynek „Gazety Wyborczej”. Można się dopatrzyć podobieństw, jeśli ktoś przeniknie wzrokiem ogrodzenie.

Wille Konstancina cz. 3 willa głęboko ukryta
Wille Konstancina cz.3 willa głęboko ukryta

Dochodzimy do miejsca, w którym była willa Julisin. Dom został zbudowany w latach 1933-35 przez Czesława Przybylskiego. Mieszkał tu przed wojną Gustaw Wertheim, pierwszy dyrektor elektrycznych tramwajów warszawskich. W 1939 roku Niemcy zamordowali żonę Wertheima, a willę skonfiskowali. Kilka lat po wojnie willę przekazano na rezydencję Bolesława Bieruta.

Wille Konstancina cz. 3 willa Julisin, albo stróżówka
Wille Konstancina cz.3 stróżówka

Willę rozebrano, budynek za płotem, to dawna stróżówka.

Poszłam dalej Żółkiewskiego do maleńkiego ronda, które stanowiło podjazd do Julisina. Na rondzie skręciłam w prawo i doszłam do ruchliwej ulicy Wareckiej, skręciłam nią w prawo i dotarłam do ulicy Potulickich, skręciłam w lewo, by po kilkudziesięciu metrach znów skręcić w lewo w ulicę Jaworowską, którą doszłam do Uzdrowiskowej, skręciłam w nią w prawo. Są tu wille zarówno starsze modernistyczne, jak i całkiem współczesne. Szczególnie rzuca się w oczy budynek przy ulicy Granicznej.

Wille Konstancina cz. 3 willa w nowym stylu
Wille Konstancina cz.3 willa w nowym stylu

Tu skręciłam w prawo w ulicę Graniczną, a potem znów w prawo w ul. Potulickich i zaraz w lewo w Sanatoryjną. Pod numerem 23 jest willa „Pod Gryfami”. Dom jest całkiem nowy, ale naprawdę olbrzymi.

Wille Konstancina cz. 3 willa Pod Gryfami
Wille Konstancina cz.3 willa Pod Gryfami

Poszłam ul. Sanatoryjną do ulicy Piasta i skręciłam w prawo w Piotra Skargi. Są tu pod numerem 9 dwa ładne dworki zaniedbana „Zosieńka”

Wille Konstancina cz. 3 willa Zosieńka
Wille Konstancina cz.3 willa Zosieńka

i „Urocza”.

Wille Konstancina cz. 3 willa Urocza
Wille Konstancina cz.3 willa Urocza

Willa „Ustronie” (numer 7)została przebudowana przez właściciela, który musiał wydobyć ją z ruiny po latach zamieszkiwania w niej osób z kwaterunku.

Wille Konstancina cz. 3 willa Ustronie
Wille Konstancina cz.3 willa Ustronie

Skręciłam w lewo w ulicę Jagiellońską i doszłam do Wierzejewskiego i znów skręciłam w lewo. Doszłam do Stołecznego Centrum Rehabilitacji. Obejrzałam Biały Dworek (numer 9).

Wille Konstancina cz. 3 Biały Dworek
Wille Konstancina cz.3 Biały Dworek

A potem wille znajdujące się na terenie Centrum, pawilony B, F i G.

Wille Konstancina cz. 3 willa San Soucis
Wille Konstancina cz.3 willa San Soucis

Szkoda mi było willi „Malutka”, bo dziś nie prezentuje się najlepiej.

Wille Konstancina cz. 3 willa Malutka
Wille Konstancina cz.3  willa Malutka

Ten spacer odbyłam w dwóch turach, co widać na zdjęciach. Powodem był brak czasu. Korzystałam ze „Spacerownika warszawskiego” zarówno przy wyborze trasy, jak i z zawartych tam informacji.

Spacery po Konstancinie zachęciły nas do napisania własnego przewodnika-spacerownika, znajdziecie w nim wiele historii z przeszłości o interesujących ludziach i ich domach.

Jeśli

lubicie mazowieckie, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

interesują Was ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies