Andaluzja,  Blog,  Hiszpania,  Niezbędnik,  Warto

10 powodów, dla których warto odwiedzić Sewillę

Za oknami taka dziwna pogoda niby zima, a nie zima, pomyśleliśmy więc, aby zaproponować Wam w lutym wycieczkę do Sewilli. Oczywiście możecie się tam wybrać w każdym innym miesiącu. Radzimy jednak unikać miesięcy wakacyjnych, bo żar leje się wtedy z nieba bez żadnej litości. Zaczynamy więc wymieniać 10 powodów, dla których warto odwiedzić Sewillę.

odwiedzić Sewillę
W tyle katedra

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po pierwsze: Sewilla jest ładna i jeśli chcecie gdzieś odpocząć od szerzącej się wokół brzydoty, to powinniście tu przyjechać. Białe domy, wspaniała katedra, niebieskie niebo i zielone palmy i oczywiście przyjazna atmosfera każdemu poprawią humor.

odwiedzić Sewillę
katedra

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po drugie: musicie zobaczyć jedną z największych katedr w Europie ze wspaniałym, wielkim, drewnianym ołtarzem gotyckim, grobem Kolumba i wspaniałym skarbcem. Wejdźcie też na szczyt Giraldy, tym bardziej, że jest to bardzo proste, bo wchodzi się po długich chodnikach (kiedyś miały tu wjeżdżać konie). Spójrzcie z góry na miasto, ale nie zapomnijcie zwrócić uwagi na samą katedrę, z tego miejsca doskonale widać, jaka jest wielka.

odwiedzić Sewillę
Gilarda
odwiedzić Sewillę
Widok z Giraldy

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po trzecie: Alkazar – jest naprawdę fantastyczny. Jego mudejarowe dekoracje, patia, azulejos i cudowny ogród pozwolą Wam zapomnieć o całym świecie. Zaszyjcie się w jakimś cichym zakątku i pomyślcie o pięknie.

odwiedzić Sewillę
Alkazar, królewskie ogrody

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po czwarte: zobaczcie dawną fabrykę tytoniu, mieści się tu dziś uniwersytet, ale fabryka jest znana, bo rozgrywała się w niej akcja opery „Carmen”

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Dawna fabryka tytoniu, dziś uniwesrsytet

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po piąte: pospacerujcie po parku Marii Luizy i koniecznie zatrzymajcie się na Placu Hiszpańskim. Obejrzyjcie azulejos przedstawiające hiszpańskie regiony i wydarzenia historyczne, jakie się tam odbywały (trochę historii na świeżym powietrzu). Możecie też popływać łódką.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Plac Hiszpański

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po piąte: Muzeum Sztuk Pięknych, nie powinniście go pominąć, bo znajdują się w nim obrazy ulubionego malarza Marcina Francisco Zurbarana, jak również innych wspaniałych artystów, którzy albo wywodzą się z Sewilli, albo kiedyś tu tworzyli. Zwróćcie też uwagę na pejzaże XIX-wiecznej Sewilli i na stroje portretowanych osób.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Sewilla na obrazie

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po szóste: przejdźcie się po znajdującym się nad rzeką bulwarze. Będziecie mieć przed oczami Torre del Oro, jedną z najstarszych budowli miasta.  Ponieważ należy do budowli będących symbolami Sewilli, należy jej się trochę czasu. Została wybudowana w XIII wieku i wchodziła w skład fortyfikacji z czasów Almohadów. Zajmowała w tej fortyfikacji szczególne miejsce. Pomiędzy nią a zniszczoną dziś wieżą po drugiej stronie rzeki można było rozpiąć łańcuch i ochronić port przed nieprzyjacielskimi najazdami. Kiedyś była wyłożona złocistymi płytkami azulejos, stąd jej nazwa.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Torre del Oro

A z drugiej strony rzeki możecie popatrzeć na malownicze zabudowania Triany. Jeżeli oglądaliście w muzeum obrazy, które wam poleciłam w punkcie szóstym, to różnica sama rzuci Wam się w oczy.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po siódme: zwiedźcie arenę byków, czyli Plaza de Toro. Wiem, że walki byków wzbudzają wiele kontrowersji, ale będąc w Hiszpanii warto się czegoś o korridzie dowiedzieć, a w Sewilli arenę zwiedza się z przewodnikiem, który wyjaśnia, na czym polega walka. Dowiecie się też którędy byki są wpuszczane na arenę, którą bramą wychodzi zwycięski torreador i gdzie znajduje się loża królewska. W małym muzeum będziecie mogli zobaczyć, jak zmieniała się korrida w ciągu mijających lat. Ostatnim eksponatem jest wypchany łeb krowy. Na ten zaszczyt zasłużyła sobie, bo była matką byka, który zabił  Manolete, najsłynniejszego hiszpańskiego torreadora. Na koniec obejrzycie jeszcze kaplicę, w której modlą się przed walką torreadorzy. A potem już możecie podjąć świadomą decyzję, czy chcecie obejrzeć to widowisko. Uwaga praktyczna: sezon zaczyna się po Wielkanocy i trwa do jesieni.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Plaza del Toro

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po ósme: odwiedźcie szpital Caridad. Założył go dawny grzesznik Miguel de Manara, który w tracie bijatyki doznał objawienia. Historia tego objawienia jest ciekawa, ale jeszcze bardziej interesujące są obrazy znajdujące się w tutejszym kościele. Mówią one głównie o marności świata i przemijaniu. Warto usiąść w ławce i trochę pomyśleć.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Ołtarz w kościele w szpitalu Caridad

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po dziewiąte: wybierzcie się do Triany, znajduje się ona po drugiej stronie rzeki. To dawna dzielnica cygańska, jeśli chcecie lepiej odczuć jej klimat przeczytajcie książkę „ Bosonoga królowa” Idelfonsa Falconesa. Jest to dziś modne miejsce, pełne życia. Warto usiąść w jakimś barze, bo może uda się zobaczyć flamenco na żywo.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Triana
Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Sklep z ceramiką

Jest jednak jeszcze jeden ważny powód, aby przyjść do Triany – powinniście właśnie tu kupić wyroby ceramiczne. Wybór jest ogromny i ceny trochę niższe niż w centrum.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Po dziesiąte: wejdźcie na słynne parasole, jeśli Wam się uda, to o zachodzie słońca. Rozciąga się stąd fantastyczny widok na miasto, a sama konstrukcja jest naprawdę odlotowa. Bo parasole to tak naprawdę kontrowersyjny, ale jakże popularny kaprys architektoniczny znajdujący się w centrum miasta.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?
Parasole o zachodzie słońca

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę?

Wyczerpałam 10 powodów, a jeszcze trochę atrakcji mi zostało, a więc w skrócie: fantastyczna jest dawna dzielnica żydowska, z wąskimi uliczkami, białymi domami z malowniczymi patio, pełna restauracji; warto przejść się słynną ulicą Sierpes (pełną sklepów, możecie tu na przykład kupić wspaniały, ręcznie malowany wachlarz); zobaczcie hotel Alfonsa XIII, pałac San Telmo, budynek dawnej giełdy, czyli dzisiejsze archiwum indyjskie, posiadające wspaniałe zbiory związane z dziejami odkrywania Nowego Świata. Tak nawiasem mówiąc to ten budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a na moją listę nie udało mu się trafić. No i oczywiście zbiory tutejsze tak naprawdę opisują Amerykę, ale przecież wszyscy pamiętamy, że odkrywcy początkowo wierzyli, iż dopłynęli do Indii.

Dlaczego warto odwiedzić Sewillę? – pogoda

Wymieniłam już powody dla których warto przyjechać do Sevilli. Proponowałam wizytę w lutym, bo teraz temperatura w ciągu dnia sięga kilkunastu stopni, powyżej zera oczywiście. W lecie często przekracza 40 stopni w cieniu i w porze sjesty po ulicach hula tylko gorący wiatr znad Gwadalkiwiru. Ma to swój urok, ale wierzcie, zwiedzanie przy takiej pogodzie jest wyzwaniem. Byliśmy tu także pod koniec października. Było „tylko” 34 stopnie. Dwie atrakcje Sevilli miałam zostawić jako niespodziankę, ale cóż na koniec jednak dwa słowa i o nich. Pierwsza to wszechobecne drzewa pomarańczowe. Uginają się od owoców, a rosną właściwie wszędzie. Pomarańcze na drzewie zimową porą ? Naprawdę bezcenne. I jeszcze jedno – w tym mieście można zjeść naprawdę dobrze. I tak z 10 zrobiło się pewno ze dwadzieścia powodów, by jechać do Sevilli. My na pewno znowu tam pojedziemy.

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies