fbpx
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Wambierzyce, miejscowość wokół kościoła

Kościół zdominował Wambierzyce i to nie tylko z powodu swej ogromnej postury. W całym mieście znajdują się kolejne stacje kalwarii, mieści się tu też dom pielgrzyma. Ale opowieść trzeba zacząć od początku. W XII wieku niewidomy Jan Ratna odzyskał tu wzrok, a pierwsze, co zobaczył, to postać Matki Boskiej. Obecny kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny powstał w XVIII wieku na miejscu drewnianej kaplicy z XIII wieku. Wewnątrz znajduje się mała drewniana figurka, rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin z XIV wieku.

Wambierzyce
Wspaniała ambona

Wambierzyce – zwiedzanie kościoła

W krużgankach możemy podziwiać romański ołtarz, chrzcielnicę i lichtarz.

Wambierzyce
Romański ołtarz

Sama bazylika góruje nad miastem, a jej barokowa fasada robi naprawdę duże wrażenie. Prowadzi do niej 57 schodów: 9 (liczba chórów anielskich) i 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) oraz 15 (wiek Marii w momencie poczęcia Chrystusa). Schody sprawiają, że świątynia góruje nad miastem, a z ich szczytu widać wspaniale kapliczki kalwarii.

Wambierzyce
Bazylika góruje nad miastem

Wambierzyce – historia kalwarii

Na pomysł zbudowania kalwarii wpadł  dawny właściciel miejscowości Daniel Paschazjusz von Osterberg. Postanowił przekształcić miejscowość w tzw. „śląską Jerozolimę”). Podobno 30 maja 1679 roku nad Wambierzycami roztoczyła się zorza o niesamowitym blasku. To zainspirowało Osterberga do rozbudowy centrum pielgrzymkowego. Stworzył koncepcję kalwarii. Kaplice ciągną się na wzgórzu i w całym miasteczku.

Wambierzyce
Jedna z kaplic

Oglądając kolejne kaplice, wypełnione rzeźbami, przypomniały nam się figury Francisco Salzillo biorące udział w procesjach w Murcji.

Wambierzyce
Wilgeforis

Trochę czasu zajęło nam znalezienie świętej Wilgefortis. Jej kult nie jest uznawany przez kościół. Postać kobiety w sukience, świadczącej o szlacheckim stanie wisi na krzyżu i jest w jednym bucie. Legenda głosi, że ojciec chciał ją wydać  za pogańskiego władcę Sycylii, Wilgefortis odmówiła, twierdząc że jest zaręczona z Chrystusem. Ojciec wtrącił ją do celi, gdzie modliła się, aby Bóg oszpecił jej twarz. Modlitwa się spełniła – wyrosła jej broda. Ojciec, kiedy to zobaczył, kazał powiesić ją na krzyżu. Rzeźba przedstawiająca Wilgefortis  znajduje się ona w dolnej części kalwarii, w kaplicy numer 57, na bocznej ścianie.

Wambierzyce – ruchoma szopka

To jeszcze nie koniec świętych rzeczy w Wambierzycach. Teraz pora zobaczyć ruchomą szopkę, a właściwie sześć ruchomych szopek. Traficie tu bez problemu, bo wszędzie są drogowskazy. Szopkę przez 27 lat rzeźbił Longin Witting. Zaczął ją tworzyć po śmierci żony, aby pocieszyć synów. Ruchome części działają poruszane mechanizmem, a jakże, zegarowym. Pracę ojca kontynuował jeden z jego synów – Hermann.

Dziś zachwyca wszystkich, którzy ją oglądają. Zwiedzaniu towarzyszy interesująca opowieść przewodnika. Szopki odtwarzają świat,  jaki znali ich autorzy. Jesteśmy więc raczej na Dolnym Śląsku niż w okolicach Jerozolimy. Całość naprawdę robi wrażenie, pewno także dlatego, że powodem powstania szopki była ojcowska chęć pocieszenia dzieci. W Wambierzycach jest ładnie, a spokój i pozostała historyczna zabudowa dają to urokliwe wrażenie, że czas się tu zatrzymał.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2014-06-24

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *