zwiedzanie Walencji
Blog,  Hiszpania,  Walencja

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta

Rano pojechaliśmy jeszcze raz do centrum. Znów podziwialiśmy budynki na wokół placu z ratuszem (Placa de Ajuntament). Ten fragment Walencji przypomina Madryt w okolicy Parku Retiro.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta
Główny plac

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta – Basilica

Zwiedziliśmy kościół obok katedry (Basilica de la Virge dels Desamparats). To miejsce tętni życiem, pojawiają się tu turyści, ale przede wszystkim ludzie przychodzą się pomodlić, wyspowiadać, odbywają się regularnie nabożeństwa. Przy okazji zaobserwowaliśmy, że spowiedź wygląda inaczej niż w Polsce. Konfesjonał jest podzielony na dwie części, w jednej siedzi ksiądz, a w drugiej spowiadający  się wierny. Są zwróceni przodem do siebie i patrzą sobie w oczy. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się figura Matki Boskiej podarowana przez antypapieża (Benedykta XIII). Sklepienie dekorują  wspaniałe freski.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta – fontanna i dawne koryto rzeki

Po zwiedzeniu kościoła ruszyliśmy dalej.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta
Fontanna Neptuna

Dziś mogliśmy zrobić zdjęcia fontanny Neptuna na placu przed katedrą. Wczoraj poddawana była zabiegom kosmetycznym, a może po prostu trzeba powiedzieć, iż była myta. Później przeszliśmy przez most na rzece, której nie ma.

Most w parku nad rzeką, której nie ma
Mosty nad rzeką, której nie ma

Mosty na nieistniejącej rzece są charakterystyczne dla Walencji. Całe koryto zagospodarowano, są tu tereny zielone i boiska. Wygląda to dosyć niesamowicie.

Miasto rozwijało się nad rzeką Turia, która była kapryśna i często wylewała. Po powodzi w 1957 roku zdecydowano o zmianie biegu rzeki, by uchronić miasto przed kolejnymi powodziami. Mieszkańcy nie dość, że odetchnęli od kapryśnej rzeki, to jeszcze otrzymali wspaniały teren parkowy w samym centrum miasta.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta
Pont de la Trinidad

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta – Muzeum Sztuk Pięknych

Po przejściu przez najstarszy most w mieście (Pont de de la Trinidad) poszliśmy do Muzeum Sztuk Pięknych.  Wejście jest za darmo. Znajduje się tu bogata kolekcja sztuki średniowiecznej. Są też sale poświęcone artystom związanym z Walencją.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta
Pogrzeb torreadora

Duże wrażenie robi rzeźba przedstawiająca pogrzeb torreadora.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta – ogrody królewskie

Tuż obok muzeum są ogrody królewskie. Istnieją od czasów muzułmańskich, ale kiedy widziało się ogrody w Granadzie, Sewilli i Kordobie, nie robią aż wielkiego wrażenia, jak to sugerował przewodnik.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta
Palmy w ogrodach

Wróciliśmy na nasz ulubiony targ, jedząc po drodze tapasy.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta -zakupy

Krewetki na targu
Krewetki

Tym razem kupiliśmy steki z miecznika, langusty i sałatę. Na obiad był miecznik.

Walencja co można zobaczyć w centrum miasta
Miecznik

Popołudnie spędziliśmy nad morzem. Pogoda zrobiła się wspaniała 26 stopni. Brodząc w płytkiej wodzie przy brzegu, odbyliśmy  kilkukilometrowy spacer. Pojawiły się już pierwsze czynne wypożyczalnie leżaków, więc chyba to początek sezonu. Chociaż nie wiem, bo przypominam sobie zdjęcia z telewizji hiszpańskiej w styczniu – wtedy też w Walencji było ponad 20 stopni. No cóż, tylko pozazdrościć.

Jeśli

lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu;

Chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

 


Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-04-12

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies