Blog,  Łódzkie,  Polska

Sztuka współczesna w Łodzi warto zobaczyć

Sporo już pisaliśmy o naszej wizycie w Łodzi. Wizyta w tym mieście jak zwykle spowodowała u nas mieszane uczucia. Z jednej strony widoczne zaniedbanie, a może raczej bieda znacznych części miasta, z drugiej ciekawe, fascynujące budowle i specyficzny klimat miasta. Na pewno warto tu przyjechać i samemu poszukać odpowiedzi na pytanie, jaka jest dzisiejsza Łódź. Dziś postanowiłem napisać o łódzkiej kolekcji sztuki współczesnej. Zaryzykuję nawet tezę, iż dla samego obejrzenia tutejszych ekspozycji warto przyjechać do tego miasta. Teza chyba ryzykowna, ale będę jej bronił.

Sztuka współczesna w Łodzi
warto zobaczyć

Sztuka współczesna w Łodzi – Muzeum Sztuki MS1

No więc zacznijmy od początku, albo raczej od uwagi natury porządkującej. Miejsc spotkania ze sztuką współczesną w Łodzi jest sporo, ale najważniejsze są dwa – MS 1 i MS 2. To po  prostu odziały Muzeum Sztuki MS 1 mieści się w zabytkowym gmachu w bardzo łódzkiej scenerii, wśród kamienic mogących stanowić gotowy plan do wielu filmów historycznych.

W tym muzeum można oglądać wystawy czasowe, ale stałą i naprawdę okazałą atrakcję stanowią zbiory polskiej sztuki współczesnej. Powiem wprost i nieobiektywnie – bardzo cenię polską sztukę współczesną. Tutejsza kolekcja powstała w sposób zgoła niezwykły i nietypowy dla naszego postrzegania rzeczywistości. W okresie międzywojennym artyści sami postanowili stworzyć zbiory sztuki. Tak powstała Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej  grupy a.r. Zwiedzający mogli zobaczyć pierwszą wersję kolekcji w 1931 roku.

Sztuka współczesna w Łodzi
W MS1

Trzeba tu oddać hołd tym, którzy tworzyli ponad podziałami te zbiory. To Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Katarzyna Kobro, Julian Przyboś. Ostatecznie do wybuchu wojny zgromadzono 112 dzieł. Już po wojnie tworzenie kolekcji trwała dalej. W 1948 roku stworzona została Sala Neoplastyczna. Są tu, bo po gruntownej ostatniej konserwacji otworzono salę w 2013 roku, dzieła prezentujące abstrakcję, neoplastycyzm.  Obok można oglądać także inne znakomite dzieła. W muzeum są także prace współczesnych artystów komentujące próby artystyczne z dawnych lat.

Sztuka współczesna w Łodzi
Też w MS1

To, co w historii zbiorów sztuki nowoczesnej jest fascynujące, to fakt, iż nawet w czasach PRL udało się tę kolekcję rozbudować, dokonując ciekawych zakupów. Trochę się rozpisałem, ale rzeczywiście zbiory są niezwykle ciekawe. Doskonałym dla nich kontrapunktem jest klatka schodowa gmachu muzeum z pięknymi witrażami.

Sztuka współczesna w Łodzi – MS2

Muzeum Sztuki ma jeszcze jedną siedzibę. MS2 mieści się w budynku dawnej XIX wiecznej tkalni. To teren Centrum Manufaktura. Obok sklepy, restauracje, a w wielkim gmachu nietypowe muzeum.  Jak można przeczytać w jednej z internetowych wizytówek muzeum jest to „miejsce eksperymentalnej pracy z Kolekcją sztuki XX i XXI wieku”. Ekspozycja nie ma charakteru chronologicznego, a tematyczny.

Pytaniom i problemom na które napotyka współczesny człowiek ma odpowiadać sztuka. Są tu nie tylko obrazy, ale także, rzeźby , fotografie i inne obiekty artystyczne. Ta wystawa skłania do myślenia. Nie zamierzam opowiadać o wystawie, ani dawać odpowiedzi na stawiane pytania. Dla zilustrowania kolekcji wspomnę kilka prac, które zrobiły na mnie szczególne wrażenie. Wojciech Fangor – Postacie, niepokojące i niejednoznaczne dzieło z 1950 roku. Jak zawsze zaskakujący Tadeusz Kantor ze znanym motywem  z Umarłej klasy,

Sztuka współczesna w Łodzi
Kantor „Umarła klasa”

Krzesła, dzieło wybitnego malarza Andrzeja Wróblewskiego.

Sztuka współczesna w Łodzi
„Krzesła”

Na osobną uwagę zasługują dzieła poświęcone propagandzie, pochodzące z lat 50 tych.

Sztuka współczesna w Łodzi
Lata 50-te XX wieku

Może nie pod względem estetycznym, ale ze względu na przesłanie mówiące o wolności i zakazach wrażenie zrobiła dokumentacja akcji artystycznej Ewy Partum z 1971 roku. Już sam tytuł mówi naprawdę dużo – Legalność przestrzeni.

Sztuka współczesna w Łodzi
Sztuka współczesna w Łodzi – Legalność przestrzeni

W tym muzeum także można oglądać wystawy czasowe.

Oglądając muzea sztuki współczesnej w Łodzi można się przekonać, iż sztuka ta to nie zespół odtworzonych przez twórcę na płótnie przypadkowych kresek czy plam, a prawdziwa opowieść o świecie. Pewno czasem by zrozumieć, co „artysta miał na myśli” trzeba trochę się zastanowić, ale to chyba dobrze. Jest oczywiście jeszcze jedna, nieco przekorna refleksja. Wbrew temu, co pisze się często i mówi, centra handlowe nie są tylko „miejscami konsumpcji”, ale potrafią zaoferować coś więcej właśnie jak Manufaktura czy poznański Stary Browar.

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo łódzkie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies