Świętokrzyskie z przyjemnością
Blog,  Polska,  Świętokrzyskie

Świętokrzyskie największe atrakcje, które warto poznać

Przez trzy lata regularnie bywaliśmy w województwie świętokrzyskim, poznając jego kolejne atrakcje. Okazało się, że miejsc wartych uwagi jest tam naprawdę dużo. Z tych naszych podróży przywieźliśmy tyle wrażeń, że postanowiliśmy napisać przewodnik, abyście i Wy mogli spędzić czas tak miło, jak my. Przewodnik jest już w naszym sklepie, a zatem czas na podsumowanie.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Świętokrzyskie największe atrakcje – miasta

Miejsce 1 przyznajemy Sandomierzowi za wspaniałe zabytki, niesamowite eksponaty w muzeach i atmosferę.

Miejsce 2 otrzymują Kielce, które bardzo nas zaskoczyły. Na terenie miasta znajdują się rezerwaty przyrody i jaskinie. Muzeum Narodowe, mieszczące się w pałacu biskupim i katedra zaraz obok, są warte, aby spędzić tu trochę czasu.

Nad miejscem 3 zastanawialiśmy się trochę, uznaliśmy, że dostanie je Opatów, miasto z bogatą historią, którą odzwierciedlają zachowane zabytki i podziemna trasa turystyczna.

Sandomierz
Sandomierz

Przyroda

Wiele miejsc bardzo nam się podobało, więc trudno wybrać pierwszą trójkę, ale trzeba. Miejsce 1 na naszej liście przyrodniczych atrakcji otrzymuje jaskinia Raj, bo faktycznie jest nieziemska.

Zaszczytne 2 miejsce przypada Łysicy i znajdujących się na jej szczycie gołoborzach. Drogę na szczyt urozmaicają wystające kamienie. Jeśli ktoś zapomni o butach na odpowiedniej podeszwie, to będzie miał przy okazji akupresurę.

Uznaliśmy, że na 3 miejsce zasłużyły Gagaty Sołtykowskie, bo wiele radości sprawiło nam poszukiwanie śladów dinozaurów. Bawiliśmy się jak dzieci.

Świętokrzyskie największe atrakcje. Wiosna w okolicy Bodzentyna
Okolice Bodzentyna

Świętokrzyskie największe atrakcje – zamki i pałace

Właściwie zamiast zamki powinnam napisać ruiny zamków, bo żaden nie zachował się w całości. Mimo to robią jednak kolosalne wrażenie. Tym razem nie musieliśmy się zastanawiać na kolejnością. Miejsce 1 otrzymał zamek Krzyżtopór w Ujeździe i to on znalazł się na okładce naszego ebooka. Opis zamku bardzo działa na wyobraźnię.

Ruinom zamku w Chęcinach przypadło zaszczytne 2 miejsce. Zamek wspaniale widać z drogi krajowej numer 7. Związane z nim legendy sprawiają, że zwiedzanie jest fascynujące.

Miejsce 3 przyznaliśmy pałacowi Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim i mamy nadzieję, że sprawy własnościowe zostaną rozwiązane i pałac znajdzie się pod specjalną opieką.

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór Ujazd

Zabytki techniki

Oczywiste jest miejsce 1, bo kopalnia w Krzemionkach Opatowskich znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miejsce 2 przyznaliśmy wspaniałemu, nowoczesnemu muzeum w Nowej Słupi, multimedialna ekspozycja zrobiła na nas duże wrażenie.

Znów mieliśmy kłopot z miejscem 3, ale po długim wahaniu zdecydowaliśmy, że należy się ono muzeum w Starachowicach. Pokonało ono o włos hutę w Maleńcu.

Krzemionki Opatowskie
Kopalnia Krzemionki Opatowskie

Świętokrzyskie największe atrakcje – warto wspomnieć bez rankingu

Ponieważ nie możemy w nieskończoność kontynuować rankingów, wspomnimy jeszcze o kilku miejscach, które zrobiły na nas wrażenie. Kolejność będzie już przypadkowa. Byliśmy pod wrażeniem nowego, multimedialnego muzeum w Wiślicy, a także znajdującego się w tej miejscowości olbrzymiego kościoła. Pałac w Kurozwękach już ładnie wygląda, a jak skończy się remont, będzie lśnił pełnym blaskiem. Dziś można pochodzić po parku, gdzie dzieci znajdą mnóstwo atrakcji.

Wielką radość sprawiło nam malowanie kotów w Ćmielowie. Podobała nam się opowieść o lepieniu garnków w Chałupkach. Wystraszyły nas ryby w Oceanice. A po kąpieli siarczkowej w Solcu Zdroju zapamiętaliśmy, iż trzeba po takiej kuracji odpocząć, a nie zwiedzać kolejne miejscowości. Odwiedziliśmy wiele kościołów, do niektórych udało nam się nawet wejść do środka.

Wszystkie te miejsca i jeszcze wiele innych opisaliśmy w naszym przewodniku. Byliśmy w tych wszystkich miejscach, więc dzielimy się wrażeniami i zamieściliśmy porady i informacje praktyczne. Pojedźcie z nami w Świętokrzyskie, bo naprawdę warto. W naszym sklepie znajdziecie przewodnik. Kliknijcie w poniższy obrazek.

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies