spacer po Krakowie
Blog,  Kraków,  Polska

Różne oblicza Krakowa, czyli śladami naszej młodości

Spacer po Krakowie odbyliśmy w sobotę. Chodziliśmy znów po okolicach Rynku. Rozpoczęliśmy od Bramy Floriańskiej. Marcin pokazał mi miejsce, gdzie jeździły tramwaje. Przejeżdżały one pod Bramę i jechały na Rynek.

Trudno to sobie wyobrazić. Dziś zamiast przystanku tramwajowego jest przystanek dorożek.

Dalej ruszyliśmy Plantami. W oddali widać było Plac Matejki, skąd rozpoczynała się Droga Królewska.

My oglądaliśmy przykłady krakowskiego modernizmu w architekturze.

Różne oblicza Krakowa – wystawa

Zmierzaliśmy na Plac Szczepański do Muzeum Narodowego w kamienicy Szołayskich, gdzie obejrzeliśmy wystawę poświęconą Młodej Polsce pod tytułem „Zawsze Młoda! Polska”.

Obraz Wyspiańskiego pokazał, jak bardzo mało zmienił się Kraków. Przynajmniej w tym miejscu.

Minęliśmy Teatr Stary, na przedstawienie nie dostaliśmy biletów.

Weszliśmy na dziedziniec Collegium Maius,

no i poszliśmy na Gołębią. W tych okolicach spędzaliśmy dużo czasu w latach naszej odległej młodości. Zmieniło się właściwie niewiele. Jedne knajpki zniknęły, pojawiły się nowe, podobne do tych starych.

Ulicą Bracką doszliśmy do Franciszkańskiej.

Różne oblicza Krakowa – Franciszkańska

Zatrzymaliśmy się na chwilę przed oknem, z którego Jan Paweł II pozdrawiał mieszkańców Krakowa.

W Kościele Franciszkanów obejrzeliśmy witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego, bo tak się złożyło, że tym razem, to on był naszym przewodnikiem po Krakowie. Witraże są przepiękne, zupełnie w stylu epoki, w której powstały, a jednocześnie bardzo pasują do wnętrza kościoła.

Na Grodzkiej weszliśmy jeszcze do dwóch kościołów: barokowego pod wezwaniem św. Piotra i Pawła i romańskiego św. Andrzeja. Kościół św. Andrzeja był kościołem obronnym i doskonale spełnił swe zadanie podczas najazdu Tatarów. Wnętrze bardzo zaskakuje, bo jest barokowe.

Doszliśmy pod Wawel

i z powrotem wróciliśmy ulicą Kanoniczą.

Jeśli

lubicie Kraków, wszystkie wpisy znajdziecie tu.

chcecie wiedzieć, co się u nas dzieje, śledźcie nas na Facebooku i Instastory;

fascynuje Was poznawanie Polski, kupcie nasz ebook, więcej szczegółów na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-02-25

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies