fbpx
spacer po Krakowie
Blog,  Kraków,  Polska

Różne oblicza Krakowa, czyli śladami naszej młodości

Spacer po Krakowie odbyliśmy w sobotę. Chodziliśmy znów po okolicach Rynku. Rozpoczęliśmy od Bramy Floriańskiej. Marcin pokazał mi miejsce, gdzie jeździły tramwaje. Przejeżdżały one pod Bramę i jechały na Rynek.

Trudno to sobie wyobrazić. Dziś zamiast przystanku tramwajowego jest przystanek dorożek.

Dalej ruszyliśmy Plantami. W oddali widać było Plac Matejki, skąd rozpoczynała się Droga Królewska.

My oglądaliśmy przykłady krakowskiego modernizmu w architekturze.

Różne oblicza Krakowa – wystawa

Zmierzaliśmy na Plac Szczepański do Muzeum Narodowego w kamienicy Szołayskich, gdzie obejrzeliśmy wystawę poświęconą Młodej Polsce pod tytułem „Zawsze Młoda! Polska”.

Obraz Wyspiańskiego pokazał, jak bardzo mało zmienił się Kraków. Przynajmniej w tym miejscu.

Minęliśmy Teatr Stary, na przedstawienie nie dostaliśmy biletów.

Weszliśmy na dziedziniec Collegium Maius,

no i poszliśmy na Gołębią. W tych okolicach spędzaliśmy dużo czasu w latach naszej odległej młodości. Zmieniło się właściwie niewiele. Jedne knajpki zniknęły, pojawiły się nowe, podobne do tych starych.

Ulicą Bracką doszliśmy do Franciszkańskiej.

Różne oblicza Krakowa – Franciszkańska

Zatrzymaliśmy się na chwilę przed oknem, z którego Jan Paweł II pozdrawiał mieszkańcówKrakowa.

W Kościele Franciszkanów obejrzeliśmy witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego, bo tak się złożyło, że tym razem, to on był naszym przewodnikiem po Krakowie. Witraże są przepiękne, zupełnie w stylu epoki, w której powstały, a jednocześnie bardzo pasują do wnętrza kościoła.

Na Grodzkiej weszliśmy jeszcze do dwóch kościołów: barokowego pod wezwaniem św. Piotra i Pawła i romańskiego św. Andrzeja. Kościół św. Andrzeja był kościołem obronnym i doskonale spełnił swe zadanie podczas najazdu Tatarów. Wnętrze bardzo zaskakuje, bo jest barokowe.

Doszliśmy pod Wawel

i z powrotem wróciliśmy ulicą Kanoniczą.

Jeżeli lubicie Kraków, wszystkie wpisy znajdziecie tu.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-02-25

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *