Ostromecko
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Ostromecko dwa pałace i piękny park, warto zobaczyć

Ostromecko do tej pory kojarzyło mi się z wodą mineralną, ale po wizycie w tej miejscowości na plan pierwszy wysunęły się fortepiany, na drugim miejscu znalazły się pałace, a na trzecim park. A o wodzie mineralnej prawie zapomniałam.

Ostromecko. Pałac Nowy od strony ogrodu
Pałac Nowy od strony ogrodu

Ostromecko – Pałac Nowy

Zwiedzanie zaczęliśmy od Pałacu Nowego. Aby być całkowicie w zgodzie z faktami, najpierw zjedliśmy w tutejszej restauracji obiad. Głód nasz był tak wielki, że zwiedzanie w takim stanie mijało się z celem. Posiłek nam smakował i pełni sił rozpoczęliśmy zwiedzanie.

Swój udział w powstanie pałacu miał znany niemiecki architekt Karl Schinkel, twórca między innymi Altes Museum w Berlinie i ratusza w Kołobrzegu. Pałac Nowy powstawał w latach 1832-1840. Był rezydencją rodziny Schönborn. Do głównego budynku pod koniec XIX wieku dobudowano jeszcze neobarokowy pałacyk myśliwski, a nieco potem jednopiętrowy pawilon w stylu toskańskim. Od strony ogrodów znajduje się wielki taras. Pałac Nowy można zwiedzać za darmo. Na parterze znajdują się pokoje pałacowe, a na piętrze obejrzeliśmy akordeony i fortepiany, produkowane niegdyś w Bydgoszczy.

Fabryka akordeonów działała w Bydgoszczy w latach 1949-1973. Salon, w którym znajdują się wspomniane instrumenty nosi imię Brunona Sommerfelda, który w latach 1905-1939 prowadził w Bydgoszczy fabrykę i skład fortepianów. Jego pianina dziecięce zawojowały świat. Wystawa na pierwszym piętrze Pałacu Nowego stanowiła przedsmak tego, co zobaczyliśmy nieco później.

Pałac Nowy od strony ogrodu
Ostromecko. Pałac Nowy od strony frontu
Pałac Nowy od strony frontu
Ostromecko. Jadalnia w Pałacu Nowym
Jadalnia
Ostromecko. Salon
Salon
Akordeony
Akordeony

Ostromecko – Pałac Stary

Do Pałacu Starego wejście jest płatne. Znajduje się w nim kolekcja zabytkowych fortepianów. Pałac jest barokowy, a wybudowała go rodzina Mostowskich. Ta sama, która posiadała pałac w Warszawie. Rezydencję w Ostromecku wybudowano w pierwszej połowie XVIII wieku, a konkretnie około roku 1730. Wzniesiono ją w miejscu dawnego dworu szlacheckiego.

Dwór w dwukondygnacyjny budynek przebudował wojewoda płocki Bogdan Teodor Mostowski, ale swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza Pawłowi Michałowi Mostowskiemu. Przekształcił on budynek w rokokową rezydencję. Po wejściu do środka zwróciliśmy uwagę na wspaniałe, symetryczne klatki schodowe z ażurową balustradą. Po zakupieniu biletów wysłuchaliśmy historii budynku, a potem samodzielnie go zwiedzaliśmy.

Oglądaliśmy kolekcję fortepianów, a jest to kolekcja nie byle jaka, bo jedna z trzech największych tego typu w Polsce. Obejrzeliśmy bardzo różne fortepiany, pochodzące z XIX wieku i pierwszej połowy XX. Były też instrumenty dla dzieci. Dowiedzieliśmy się, że niektóre fortepiany są nastrojone i w pałacu odbywają się koncerty.

Na drugim piętrze znajduje się gabinet twórcy kolekcji Andrzeja Szwalbego, który z zawodu był prawnikiem, ale z zamiłowania organizatorem życia muzycznego w Bydgoszczy. Jego pomnik znajduje się przed Filharmonią Bydgoską.

Pałac Stary od strony frontu
Pałac Stary od strony frontu
Ostromecko. Pałac Stary od strony ogrodu
Pałac Stary od strony ogrodu
Ostromecko. Klatka schodowa
Klatka schodowa
Fortepiany
Fortepiany
Fortepian dziecięcy
Fortepian dziecięcy

Park i ogrody pałacowe

Pogoda nam dopisała, poszliśmy więc na spacer po parku i ogrodach pałacowych. Park liczy 36 hektarów i jak można się domyślić wszystkich jego ścieżek nie przemierzyliśmy. Park jest dziełem słynnego pruskiego architekta krajobrazu Petera Josepha Lennégo. Jego dziełem są między innymi ogrody Sanssouci w Poczdamie. Na terenie parku natknęliśmy się na mauzoleum, dawne miejsce spoczynku rodzin Schönbornów i Alvenslebenów. Nie dało się zajrzeć do środka, bo teren ogrodzono.

Trochę czasu spędziliśmy w rosarium, które mieści się w pobliżu Pałacu Starego. Fotografowaliśmy róże. Pośrodku jest fontanna z rzeźbą, szkoda, że była nieczynna.

Przy okazji opisu mauzoleum wspomniałam o rodzinie Alvenslebenów, byli to ostatni przed II wojną właściciele posiadłości. Joachim Avensleben ożenił się z polską hrabianką Katarzyną Bnińską. Mieli dwóch synów. Starszy Albert (syn Katarzyny z nieformalnego związku) był hitlerowcem i zbrodniarzem wojennym, młodszy Ludolf utożsamiał się z Polską , wstąpił do armii Andersa. Za sprawą Alberta Joachima aresztowano i przewieziono do obozu w Buchenwaldzie. Rodzina spowodowała jego uwolnienie. Albert brał udział w zbrodniach na ludności Ostromecka, został skazany na śmierć, ale kary uniknął, ukrywał się w RFN, gdzie zmarł w 1965 roku.

Ogród różany
Ogród różany
Modelka
Ostromecko. Marcin w ogrodzie różanym
Model
Ostromecko. Ogród i park
Ogród i park
Ostromecko. Mauzoleum
Mauzoleum

Ostromecko – informacje praktyczne

  • Pałac Nowy czynny jest codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-20.00, w weekendy 10.00-20.00. Zwiedzanie jest bezpłatne
  • Pałac Stary czynny jest od wtorku do piątku w godzinach 10.00-17.00, w soboty i niedziele 11.00-18.00. Bilet normalny kosztuje 16 zł (20 zł – aktualizacja 27.04.2024), ulgowy 8 zł (10 zł – aktualizacja 27.04.2024). Płatność w Pałacu Starym gotówką, w Pałacu Nowym, gdzie też można kupić bilet, kartą i gotówką.
  • Park i ogrody pałacowe czynne są przez cały rok od 8.00 do 20.00. Wstęp jest bezpłatny.

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies