fbpx
Blog,  Łódzkie,  Polska

Okolice Spały warto zobaczyć

W niedzielę wybraliśmy się na wycieczkę po ziemi łódzkiej. Postanowiliśmy odwiedzić okolice Spały. Zwiedzanie zaczęliśmy od Inowłodza, gdzie znajduje się ładny, romański kościół.

Okolice Spały – Inowłódz

Okolice Spały
Romański kościół w Inowłodzu

Obejrzeliśmy go tylko z zewnątrz, bo tradycyjnie był zamknięty. Kościół pod wezwaniem św. Idziego kazał wybudować Władysław Herman  w podzięce za urodzenie syna Bolesława Krzywoustego. Po latach świetności popadł w zapomnienie. Kościół został odrestaurowany w XX wieku, a prace ukończono ostatecznie w 1938 roku. W rekonstrukcję świątyni zaangażowani byli tacy architekci jak  Pius Dziekoński i Adolf Szyszko-Bohusz. Dziś prezentuje się całkiem malowniczo, stoi na wzgórzu w pobliżu cmentarza. Na dole jest parking, z którego do kościoła prowadzą schody.

Okolice Spały
Schody do kościoła

W centrum miejscowości jest dawna synagoga, w której dziś mieści się sklep. Wygląda to trochę dziwnie. Wnętrze jest ładnie zachowane i można w nim oglądać elementy  dawnej świątyni.

Okolice Spały
Dawna synagoga
Okolice Spały
Wewnątrz
Okolice Spały
Zachowane elementy

Odrestaurowany zamek stoi trochę na uboczu. Mógłby się ktoś krzywić, że właściwie odbudowany, a nie odrestaurowany. Ale co z tego? Są to dobrze wykorzystane unijne pieniądze, bo zamek stał się miejscowym centrum kultury, a turyści chętnie przyjeżdżają, aby go zobaczyć.

Okolice Spały
Zamek

Okolice Spały – Konewka

Nie myśleliśmy, że zwiedzanie Inowłodza zajmie nam tyle czasu. Wreszcie ruszyliśmy dalej, tym razem do Konewki. Mieści się tu bunkier na pociąg sztabowy, oczywiście pociąg niemiecki z drugiej wojny. Podziwialiśmy jak wspaniale jest zakamuflowany w lesie.

Okolice Spały
Bunkier na pociąg
Konewka
Bunkier z zewnątrz

W bunkrze było trochę zimno, ale na zewnątrz słońce szybko nas ogrzało. Co nas trochę zdziwiło, odbywała się tu uroczystość rodzinna z okazji I Komunii. Goście wyruszali na przejażdżkę po lesie charakterystycznym motocyklem z przyczepką. Może to nieco zaskakujące, ale z drugiej strony wydawało się, że uczestnicy tego spotkania dobrze się bawią. Urzekła nas scena kiedy starszy , bądźmy szczerzy, pan zasiadł w przyczepce motocykla z atrapą broni automatycznej i dumnie przemierzał leśne ostępy w przemykającym po lesie motorze.

Spała

Okolice Spały
Park w Spale

Trzy kilometry dzielą Konewkę od Spały, gdzie w miejscowej karczmie zjedliśmy obiad, bo czas był ku temu najwyższy. Karczma nazywa się oryginalnie …Karczma Spalska. Jedzenie było bardzo dobre, co prawda nie wiemy dlaczego podano nam najpierw drugie, a potem zupę. Ale w końcu to szczegół. Tak też smakowało. Spała robiła wrażenie miejscowego kurortu, do którego przyjeżdża się na niedzielną wycieczkę. Powietrze jest tu wspaniałe. Po spacerze po miejscowości podjechaliśmy do ośrodka przygotowań olimpijskich. Można się tu zatrzymać. Pakiet ze śniadaniem, obiadokolacją, wejściem na basen kosztuje 150 zł za noc od osoby. Jest sennie i, może to troszkę złudzenie, atmosfera przypomina PRL.

Okolice Spały
Stadion w Spale

Okolice Spały – Smardzewice

My ruszyliśmy dalej do Smardzewic, gdzie chcieliśmy zobaczyć zagrodę pokazową żubrów. Najpierw musiałam pokonać samochodem drogę gruntową pełną dziur, a potem jeszcze do zagrody trzeba było iść 2,7 km. Okazało się, że żubry mają w nosie nasze prawie trzy kilometry w nogach i były daleko i na dodatek odwrócone tyłem (przynajmniej jeden, trzy inne leżały).

Okolice Spały
Żubry

Ale nie narzekaliśmy, bo spacer po lesie był bardzo miły. A potem musieliśmy wracać do Warszawy, około 130 km, nie odwiedziliśmy więc wszystkich miejsc, które chcieliśmy. Wybierzemy się więc w te okolice na następną wycieczkę. A warto.

Okolice Spały
W lesie


Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *