gdzie po jechać w maju
Blog,  Hiszpania,  Madryt

Święty Izydor – patron Madrytu i rolników

Właśnie dziś, czyli 15 maja, jest święto patrona Madrytu świętego Izydora. Jest to oczywiście powód do ogromnej fiesty. Niestety, w tym roku beze mnie. Nie będę więc jej opisywać, bo z zasady nie opisuję tego, czego osobiście nie widziałam. Ale o samym Izydorze i miejscach z nim związanych już trochę mogę napisać, bo podczas naszych wizyt w stolicy Hiszpanii odwiedziliśmy były dom Izydora, a dziś jego muzeum.

Święty Izydor – muzeum

Święty Izydor
Dom Świętego Izydora

Święty Izydor – historia

Święty Izydor żył w XI wieku, był rolnikiem. Był pracowity i pobożny. Czynił cuda, w oraniu pól pomagały mu anioły, wydobywał wodę ze skały. Kiedy jego synek wpadł do studni, sprawił by poziom wody podniósł się aż do cembrowiny i dziecko zostało ocalone. Po śmierci ciało świętego wielokrotnie przenoszono, nie uległo ono jednak zepsuciu, lecz naturalnej mumifikacji. Dziś spoczywa w katedrze św. Izydora wraz ze swoją żoną św. Marią de la Cabeza.

Święty Izydor
Rzeźba przedstawiająca świętego Izydora

Święty Izydor – cudowna studnia

Muzeum świętego Izydora mieści się na Plaza de los Carros, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się rezydencja Ivana de Vargas, pracodawcy przyszłego patrona Madrytu. Ze starego, XVI-wiecznego budynku zachowała się kaplica. Znajduje się też tu studnia znana z cudownych właściwości i przytoczonej wcześniej opowieści o synu Izydora.

Święty Izydor
Cudowna studnia

Muzeum zwiedza się bezpłatnie. Można obejrzeć różne podobizny Izydora, makiety Madrytu. Jest tu też bardzo ładne patio.

Święty Izydor
Urocze patio
Święty Izydor
I raz jeszcze

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies