gdzie po jechać w maju
Blog,  Hiszpania,  Madryt

Święty Izydor – patron Madrytu i rolników

Właśnie dziś, czyli 15 maja, jest święto patrona Madrytu świętego Izydora. Jest to oczywiście powód do ogromnej fiesty. Niestety, w tym roku beze mnie. Nie będę więc jej opisywać, bo z zasady nie opisuję tego, czego osobiście nie widziałam. Ale o samym Izydorze i miejscach z nim związanych już trochę mogę napisać, bo podczas naszych wizyt w stolicy Hiszpanii odwiedziliśmy były dom Izydora, a dziś jego muzeum.

Święty Izydor – muzeum

Święty Izydor
Dom Świętego Izydora

Święty Izydor – historia

Święty Izydor żył w XI wieku, był rolnikiem. Był pracowity i pobożny. Czynił cuda, w oraniu pól pomagały mu anioły, wydobywał wodę ze skały. Kiedy jego synek wpadł do studni, sprawił by poziom wody podniósł się aż do cembrowiny i dziecko zostało ocalone. Po śmierci ciało świętego wielokrotnie przenoszono, nie uległo ono jednak zepsuciu, lecz naturalnej mumifikacji. Dziś spoczywa w katedrze św. Izydora wraz ze swoją żoną św. Marią de la Cabeza.

Święty Izydor
Rzeźba przedstawiająca świętego Izydora

Święty Izydor – cudowna studnia

Muzeum świętego Izydora mieści się na Plaza de los Carros, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się rezydencja Ivana de Vargas, pracodawcy przyszłego patrona Madrytu. Ze starego, XVI-wiecznego budynku zachowała się kaplica. Znajduje się też tu studnia znana z cudownych właściwości i przytoczonej wcześniej opowieści o synu Izydora.

Święty Izydor
Cudowna studnia

Muzeum zwiedza się bezpłatnie. Można obejrzeć różne podobizny Izydora, makiety Madrytu. Jest tu też bardzo ładne patio.

Święty Izydor
Urocze patio
Święty Izydor
I raz jeszczeBooking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *