Oblęgorek z wizytą u Henryka Sienkiewicza
Dworek w Oblęgorku znajduje się w spokojnej miejscowości niedaleko Kielc. Park i zabudowania znajdziecie na jednym z charakterystycznych dla tego regionu wzniesień. My przyjechaliśmy tu po „zdobyciu” Łysicy. Dworek to dar wdzięcznych rodaków dla wielkiego pisarza ofiarowany mu w 25 rocznicę twórczości artystycznej w 1900 roku.
Oblęgorek – wielki pisarz
Dziś Sienkiewicz kojarzy się wielu ludziom ze szkolnymi lekturami. Nie brakuje jednak miłośników jego książek, a ciągle najpopularniejszym dziełem pozostaje „Trylogia”. Pamiętamy też o „Quo vadis” no i oczywiście o „W pustyni i w puszczy”. Jeśli chodzi o ostanie z wymienionych dzieł, to pojawiają się dyskusje na temat tego czy we właściwy sposób autor naszkicował konflikt w którego tryby dostali się bohaterowie powieści – Staś i Nel, że może jest to jakaś pochwała kolonializmu etc.
Nie czas jednak na wykłady z języka polskiego, dość powiedzieć, że w czasach gdy tworzył cieszył się niezwykłą popularnością, a jego książki miały być lekturami „ku pokrzepieniu serc” i takimi były. Pisał o trudnych momentach, ale sienkiewiczowskie dzieła były opowieścią o chwale, bohaterstwie i zwycięstwach. Dobrze, dobrze, pamiętamy, bywały opisywane i trudne momenty, ale na koniec Polacy byli tymi, którzy potrafili je pokonać i zwyciężyć. No i co ważne, pisał zrozumiałym i ładnym językiem. Jeśli ktoś nie wierzy, nie pamięta, zachęcam do odkurzenia jakiegoś tomu Sienkiewicza i przeczytania fragmentu
Oblęgorek – dar
Z okazji okrągłej, 25 rocznicy pracy postanowiono uhonorować pisarza. Zorganizowano na tę okoliczność społeczną zbiórkę. Pieniędzy zebrano sporo i powstał problem, jak je wykorzystać. Myślano o zakupie kamienicy w Warszawie, ale ostatecznie stanęło na majątku ziemskim. Wybór padł na podkielecki Oblęgorek. Był to nie tylko budynek, ale i całkiem spore włości, ziemia, las. A że pieniędzy nieco zostało dokupiono zwierzęta. Formalności dopełniono w 1900 roku.
Ponieważ zakupiony dom był zbyt mały, był to domek myśliwski i pawilon, wybudowano mały pałacyk. Styl budowli jest raczej eklektyczny, a front zdobi kamienny husarz. Jak to jednak bywa rzeczywistość zaskoczyła darczyńców i samego pisarza. Okazało się, iż dworek jest naprawdę ładny, ale ma jedną wadę. Jest tam zimno. Koniec końców stał się więc letnią rezydencja pisarza.
Oblęgorek – wnętrze
We wnętrzu zachowało się sporo dawnego wyposażenia. Zwiedzamy zaopatrzeni w audioguidy (w cenie biletu). Snuje się opowieść o człowieku, który za życia osiągnął ogromny sukces. Był popularnym, nawet kochanym pisarzem, a jego dzieła tłumaczono na inne języki. W życiu osobistym bywało różnie. Był trzy razy żonaty, pierwsza z żon zmarła młodo, drugie małżeństwo było porażką i wreszcie ożenił się po raz trzeci. Świadectwem tych życiowych wyborów są zdjęcia żon i osób bliskich pisarzowi. Są tu także książki w gabinecie, drobiazgi, których używał, jak choćby nóż do papieru, pióro, jest miejsce, gdzie pracował. Jest wreszcie stolik do gry w karty. Karty były jedną z jego ulubionych rozrywek.
Na piętrze można obejrzeć przedmioty, którymi posługiwał się podczas podróży, rzeczy przywiezione do Oblęgorka, część dawnego wyposażenia. Jest tu między innymi aparat fotograficzny, jest komplet sztućców, jest i porcelana, egzotyczne przedmioty. Można znaleźć obrazki malowane przez artystę. Część kolekcji znajduje się w szafkach, które należy samodzielnie otworzyć, po to by „zajrzeć” do tajemnic pisarza.
Ostatnia część eskpozycji poświęcona jest okresowi I wojny światowej. Pisarz zaangażował się w działania na rzecz pomocy ofiarom wojny i jak zawsze w działalność patriotyczną. Końca wojny nie doczekał – zmarł w 1916 roku.
Parkowe refleksje
Dworek warto obejść dookoła, parkowymi alejkami. Budowla prezentuje się ładnie (choć jak już wiemy w zimie było tu zbyt chłodno). Zwiedzanie pozwala inaczej spojrzeć na pisarza. Jawi się on jako człowiek z krwi i kości, pełen pasji i ciekawości świata. Był bystrym obserwatorem i komentatorem swoich czasów. Jeśli chcecie sprawdzić sięgnijcie do jego relacji z podróży jaką odbył jeszcze w XIX wieku do Stanów Zjednoczonych. Oglądał i komentował . Tym razem bohaterami byli ówcześni mieszkańcy Stanów, zarówno ci tworzący dynamiczne państwo, jak i Indianie, właśnie skutecznie przegrywający walkę o swoje terytoria. Sienkiewicz nie tylko obserwował, ale i opisywał dostrzegając blaski i ciemne strony amerykańskiego snu. jeśli zdecydujecie się odwiedzić Oblęgorek macie szansę na spotkanie z naprawdę „ciekawym pisarzem”.
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Od 1 kwietnia do 31 października od 9 do 17. W sezonie zimowym od 8 do 16 (od 6.12.2022 do 31.03.2023 wtorek-piątek 8.00-15.00, sobota i niedziela 10.00- 16.00 – aktualizacja 3.01.2023). Bilet kosztuje 10 złotych. W niedzielę wstęp wolny na ekspozycję stałą. Aktualizacja – 29.08.2024 – zamknięty od 24.08.2024 do odwołania ze względu na prace remontowe i konserwatorskie.
Jeśli
chcesz zobaczyć więcej miejsc w Świętokrzyskim, kup naszą książkę
chcesz śledzić na bieżąco naszą aktywność, obserwuj naszego Facebooka i Instagrama;
lubisz zwiedzać Polskę, kup nasz ebook, szczegóły znajdziesz w tym wpisie, a gdy klikniesz w obrazek poniżej, przeniesiesz się do naszego sklepu.
Link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com