fbpx
11 powodów, dla których warto odwiedzić Warszawę
Blog,  Inspiracje,  Niezbędnik,  Polska,  Warszawa

Muzeum Narodowe w Warszawie po liftingu

Muzeum Narodowe w Warszawie zmienia się. Wystawa Faras została otwarta jesienią, zaś  rok temu wystawa poświęcona sztuce średniowiecza. Wcześniej obie ekspozycje poddane zostały gruntownej odnowie.

Muzeum Narodowe w Warszawie – wystawa poświęcona średniowieczu

Nam szczególnie przypadła do gustu ta poświęcona średniowieczu. Gromadzi wspaniałe przykłady sztuki romańskiej i gotyckiej. Ołtarze i rzeźby robią naprawdę duże wrażenie. Zostały wspaniale odnowione i zachwycają żywymi kolorami, bo choć często o tym zapominamy, średniowiecze było bardzo kolorową epoką. Podobało nam się, że do eksponatów można blisko podejść, bo pozwala to na dokładne obejrzenie wszystkich szczegółów. Zresztą sami zobaczcie, a jak jeszcze tu nie byliście, to przyjdźcie.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Można podziwiać wspaniałe eksponaty
Muzeum Narodowe w Warszawie
Można je obejrzeć z bliska
Muzeum Narodowe w Warszawie
Zwróćcie uwagę na kolory

Muzeum Narodowe w Warszawie – wystawa Faras

Druga z otwartych po remoncie galerii, nie zrobiła już na nas takiego wrażenia. Powód jest prosty – została ona w całości poświęcona wykopaliskom w Faras na pograniczu egipsko – sudańskim. Były one prowadzone przez profesora Kazimierza Michałowskiego. Czas odgrywał zasadniczą rolę, bo wtedy także powstawała tama asuańska, która spowodowała, iż wody rzeki na zawsze zalały tamtejsze okolice. Odnalezione zabytki składały się na odkrytą świątynię chrześcijańską. Zabytki pochodzą z okresu między VIII a  XIV wiekiem. Kilka z nich zachowało się naprawdę dobrze. Muzeum Narodowe posiada 67 „przedstawień malarskich” z Faras, jak określono to na stronie internetowej. Obejrzeliśmy trzy filmy. Najmniej podobał nam się ten trójwymiarowy, bo stanowczo forma górowała w nim nad treścią. Najciekawszy był poświęcony profesorowi Michałowskiemu.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa Faras

No a teraz wytłumaczę się z uwagi, która być może niektórych zaskoczyła dlaczego ekspozycja poświęconej tylko zabytkom z Faras  trochę nas zawiodła. Mieliśmy mieszane uczucia po obejrzeniu tej wystawy, bo gdzieś w zakamarkach pamięci majaczyły nam się egipskie sarkofagi, dla których na tak zaplanowanej wystawie nie było już miejsca. I tak się zastanawiamy, co się z nimi dzieje, bo chyba szkoda, aby zalegały w jakimś magazynie. Same zaś zabytki z Faras naprawdę warto obejrzeć. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć drugą część kolekcji musi wybrać się do stolicy Sudanu, Chartumu.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Wspaniale zachowane malowidła
Muzeum Narodowe w Warszawie

W Muzeum Narodowym wystawy stałe we wtorki można oglądać za darmo, w inne dni bilet normalny kosztuje 15, jeżeli chcemy też zobaczyć wystawę czasową musimy zapłacić 20 zł.

Muzeum Narodowe w WarszawieBooking.com


 

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *