Muzeum Archeologiczne w Madrycie
Blog,  Hiszpania,  Madryt

Muzeum Archeologiczne w Madrycie warte odwiedzenia

Zupełnie nie wiem dlaczego, dopiero podczas ostatniej wizyty udało nam się zwiedzić Muzeum Archeologiczne. Jak to się mówi: „lepiej późno niż wcale”. Wydaje mi się, że jest to najmniej doceniane przez turystów madryckie muzeum, a szkoda. Dzięki wizycie poznaliśmy dokładnie historię Półwyspu Iberyjskiego i ludzi go zamieszkujących. Eksponaty są świetnie pokazane i opisane, a multimedialne obrazy uzupełniają te szczegółowe informacje.

Rzeźbiona kość słoniowa i moje odbicie w szybie
Rzeźbiona kość słoniowa

Muzeum Archeologiczne w Madrycie – co w nim znajdziecie?

Muzeum powstało na podstawie dekretu Izabeli II jako depozyt królewskiej kolekcji numizmatyków, zabytków archeologicznych, etnograficznych i sztuki użytkowej. Ponieważ w Madrycie są osobne muzea poświęcone etnografii i zabytkom z terenów Ameryki Południowej, w Muzeum Archeologicznym zgromadzono przedmioty z Półwyspu Iberyjskiego oraz ze starożytnej Grecji i starożytnego Egiptu.

Przy wejściu otrzymacie folder z informacją, na które przedmioty trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Mieliśmy trochę zabawy, starając się je znaleźć wśród ogromnej ilości innych obiektów. Jeśli ktoś chce, może wypożyczyć przewodnik audio. My nie skorzystaliśmy, bo robienie zdjęć, oglądanie i jeszcze słuchanie, to trochę za dużo, nawet dla osób przyzwyczajonych do multitaskingu.

Budynek, w którym mieści się muzeum
Budynek, w którym mieści się muzeum

Zwiedzanie

Najpierw oglądaliśmy wystawy poświęcone historii Półwyspu Iberyjskiego. Zaczęliśmy od czasów najdawniejszych. W starożytności tereny obecnej Hiszpanii zamieszkiwały ludu pochodzenia iberyjskiego i celtyckiego. Następnie Hiszpania stanowiła część Imperium Rzymskiego. Potem podbiły ją plemiona Wandalów i Wizygotów. A po nich przybyły ludy arabskie. W 1492 roku Boabdil z Granady poddał ostatnią twierdzę islamską armii katolickiej. To tak w największym skrócie.

Najbardziej podobała nam się Dama z Elche, być może dlatego, że już o niej słyszeliśmy, a nawet widzieliśmy jej kopię w Elche. Jest to wapienne popiersie kobiety, znalezione w 1897 roku dwa kilometry na południe od Elche.

Inne przedmioty, pochodzące z różnych miejsc w Hiszpanii, również robiły wrażenie, wśród nich było wiele wyrobów ze złota, miedzi i żelaza. Posągi byków widzieliśmy kiedyś w pobliżu Segowii. Kiedyś służyły do zaznaczania własności danego obszaru. Są niezwykłe.

Muzeum Archeologiczne w Madrycie. Dama z Elche
Dama z Elche
Muzeum Archeologiczne w Madrycie. Rzeźba byka
Rzeźba byka

Epoka rzymska

Na nas największe wrażenie zrobiły zabytki pochodzące z czasów najdawniejszych, bo są unikatowe. Te z czasów rzymskich są podobne wszędzie w Europie. Nie znaczy to, że nie były ciekawe. Wspaniałe rzeźby i mozaiki robią zawsze zachwycają. Tak było i tym razem. Podziwialiśmy osiągnięcia Cesarstwa Rzymskiego i jego niezwykły rozwój cywilizacyjny.

Muzeum Archeologiczne w Madrycie. Rzeźba kobiety z czasów rzymskich
Jedna z wielu rzeźb z epoki rzymskiej
Fragment rzymskiej mozaiki
Fragment rzymskiej mozaiki

Wieki średnie

Eksponaty pokazują pamiątki po trzech wielkich kulturach: wizygockiej, arabskiej i chrześcijańskiej. Z czasów wizygockich najbardziej imponujący był skarb z Guarrazar (okolice Toledo). Zabytki świata arabskiego pochodzą, zgromadzone w muzeum, pochodzą głównie z Andaluzji, bo tu Arabowie przetrwali najdłużej. Są to elementy architektury, ceramika i wyroby z kości słoniowej. I wreszcie zabytki z czasów chrześcijańskich, związane głównie z kultem religijnym.

Muzeum Archeologiczne w Madrycie. Skarb z Guarrazar
Skarb z Guarrazar

Pozostałe wystawy

Drugie piętro było częściowo zamknięte. Może to i lepiej, bo i tak po obejrzeniu wszystkich zabytków na niższych piętrach, mieliśmy lekki zawrót głowy. Kolekcja sztuki nowoczesnej nie zrobiła na nas specjalnego wrażenia. Po salach poświęconych sztuce greckiej i egipskiej przemknęliśmy w zawrotnym tempie. Muszę przyznać, że eksponaty były interesujące, ale podobne widzieliśmy już w innych europejskich muzeach.

Była też sztuka egipska
Była też sztuka egipska

Muzeum archeologiczne w Madrycie – informacje praktyczne

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 9.30-20.00, w niedziele i święta 9.30-15.00

Bilet normalny kosztuje 3 euro

Adres: Calle Serrano 13

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies