Weekend w Toruniu
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska,  Pomysł na weekend,  Wycieczki

Weekend w Toruniu, to bardzo dobry pomysł

Toruń to naprawdę wspaniałe miasto, pełne zabytków i swoistego uroku. Oczywiście weekend w Toruniu to za mało, aby można go było poznać, ale jeżeli zrealizujecie zaplanowaną przeze mnie wycieczkę, na pewno będziecie zadowoleni.

Weekend w Toruniu – dzień pierwszy

W muzeum w Ratuszu
W Muzeum w Ratuszu

10:10 – 11:30 zwiedzanie muzeum w Ratuszu. Na parterze znajduje się galeria sztuki gotyckiej z kolekcją unikatowych witraży. Nie można jej przegapić. Również na parterze przedstawiona jest historia Torunia i rzemiosło artystyczne, a na drugim piętrze obejrzycie wystawy czasowe.. Na pierwszym warto wejść do galerii obrazów. Nam podobał się Witkacy. W Sali Mieszczańskiej jest galeria portretów, prezentująca wybitnych mieszczan Torunia, jest tu też portret Mikołaja Kopernika. Z kolei w Sali Królewskiej zobaczycie poczet królów Polski. W tej sali zatrzymywali się królowie podczas wizyty w Toruniu, stąd jej nazwa. Jeden z nich niestety zmarł w niej, był to Jan Olbracht.

Warto też zwrócić uwagę na Skarb ze Skrwilna z kolekcją wspaniałej biżuterii

Obraz Witkacego
Obraz Witkacego

11:35 – 12:00 wdrapujemy się na ratuszową wieżę i z góry oglądamy panoramę miasta. Warto z tej perspektywy przyjrzeć się kościołom i zrobić im zdjęcia, bo na dole nie będzie ich dobrze widać, a to za sprawą gęstej zabudowy.

Weekend w Toruniu
Widok z góry

12:00 – 13:00 spacer po Rynku Starego i Nowego Miasta. Jest tu sławny z „Przekroju” Filutek, a także atrakcja dla dzieci Osioł, a na Nowym Rynku wspomnienie po kręconym tu filmie „Prawo i pięść”. Stary Rynek wytyczono między rokiem 1252 a 1259. Jako centralny punkt miasta był i jest Stary Rynek jego najważniejszym punktem. Od wieków pełnił funkcję centralnego placu handlowego. Był jednak także miejscem straceń i wymierzania kar. Z kolei w zachodniej pierzei odbywały się imprezy okolicznościowe. Na pewno zwrócicie uwagę na Dwór Artusa czy Kamienicę pod Gwiazdą.

Rynek Nowego Miasta

Rynek Nowego Miasta jest to kwadratowy plac o wymiarach 95 na 95m. Centrum Rynku od początku XIV wieku zajmował Ratusz Nowomiejski. Po połączeniu Starego Miasta z Nowym budynek stracił swoje znaczenie. Był magazynek, świątynią luterańską. Z powodu złego stanu w XIX wieku rozebrano go i na jego miejscu postawiono zbór luterański, który później pełnił funkcję świątyni prawosławnej. Obecnie mieści się tu Fundacja Tumult.

Wokół Rynku znajdowały się kamienice najbogatszych mieszczan Nowego Miasta.

Weekend w Toruniu
Spacer

13:00 – 14:00 obiad (na pewno znajdziecie coś dla siebie)

14:00 – 14:15 idziemy do Planetarium i kupujemy bilety na pokaz na godzinę 15:15.

14:15 – 14:20 oglądamy gmach Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, znajdujący się po drugiej stronie ulicy.

Weekend w Toruniu
Uniwersytet

14:20 – 15:05 zwiedzamy znajdujące się w pobliżu Muzeum Podróży , w którym są zbiory przywiezione z różnych części świata przez Tony’ego Halika.

15:05 – 16:15 oglądamy pokaz w Planetarium

16:15 –  17:00 idziemy na kawę na Stary Rynek

17:00 – 18:00 spacerujemy po nadwiślańskim bulwarze, oglądamy miejsce, w którym kręcono kultowy film „Rejs” oraz bramy miejskie.

18:00 – 20:00 odpoczywamy

20:00 – 20:15 udajemy się na kolację. Proponujemy lokal przy ulicy Szerokiej 9, ale może być oczywiście inny.

20:15 – 22:00 jemy kolację

Weekend w Toruniu – dzień drugi

10:00 – 11:00 oglądamy kamienicę przy ulicy Łaziennej (dom Eskenów) i zapoznajemy się z historią Torunia, pokazaną na filmie zrealizowanym w technologii 3D.  Oglądamy też zgromadzone w budynku pamiątki historyczne. To także oddział muzeum.

Weekend w Toruniu
Dawny Toruń

11:00 – 12:30  w Muzeum Toruńskiego Piernika uczestniczymy w pieczeniu pierników, oglądamy wyposażenie budynku .

Weekend w Toruniu
Samodzielne wyrabianie pierników

12:30 – 12:40 idziemy do katedry.

12:40 – 13:00 może uda się obejrzeć katedrę między nabożeństwami. Warto zwrócić uwagę na fresk, średniowieczne ołtarze oraz chrzcielnicę, pamiętającą chrzest Mikołaja Kopernika.

Weekend w Toruniu
Katedra

13:00 – 13:10 udajemy się na obiad w okolice Rynku Starego Miasta.

13:10 – 14:10 obiad w wybranej przez was restauracji.

14:15 – 15:00 zwiedzamy kamienicę przy Starym Rynku, w której mieści się oddział Muzeum Okręgowego prezentujący kolekcję orientalną. Na samej górze są miecze samurajskie. Zwróćcie uwagę na zabytkową klatkę schodową.

15:00 – 15:20 kupujemy pierniki

15:20 – 17:00 idziemy na drugi brzeg Wisły, aby zrobić zdjęcia panoramy miasta. Jeśli nie macie ochoty na spacer możecie pojechać tam samochodem i dzięki temu wcześniej zakończyć wycieczkę. Wszystko jedno na nogach czy samochodem zdjęcia z tego punktu są najlepsze i nie powinniście opuszczać tego punktu zwiedzania.

Weekend w Toruniu
Widok z drugiej strony Wisły

17:00 powrót do domu.

A tu znajdziecie pomysły na inne ciekawe weekendy.

Jeśli

lubicie kujawsko-pomorskie zerknijcie tu.

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2014-02-21

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies