Blog,  Kraków,  Polska

Mieszczański Kraków, wizyta w muzeum

Pamiętacie „Moralność pani Dulskiej”? Sztuka Gabrieli Zapolskiej stała się głównym obrazem, jaki pojawia się przed naszymi oczami, kiedy myślimy o mieszczaństwie krakowskim. Wiem, że to obraz wykrzywiony i że chodziło o wyśmianie pewnego typu zachowań. Drobnomieszczaństwo kojarzyło się więc z zakłamaniem i zachowawczością. Dlatego dla zerwania we własnym myśleniu ze stereotypami poszliśmy odwiedzić muzeum krakowskiego mieszczaństwa, znajdujące się przy  Małym Rynku w kamienicy Hipolitów.

Stała wystawa obrazuje co prawda wnętrza mieszczańskiego domu od XVII do XIX wieku i nie ma tu ekspozycji z czasów pani Dulskiej, no ale jednak ciągle o tej Dulskiej pamiętaliśmy.

Mieszczański Kraków – zwiedzanie muzeum krakowskiego mieszczaństwa

Ale wracajmy do zwiedzania.  Wystawa zajmuje dwa piętra kamienicy i prezentuje mieszczańskie wnętrza. Zwiedzanie zaczyna się od gabinetu pana domu, ozdabia go stiuk Fontany. Kolejno oglądamy sypialnię, bawialnię. Ściany zdobią obrazy. Największy pomieszczenie zajmuje pokój kolekcjonera, a w nim mnóstwo różnych obrazów i przedmiotów. Nie przeszkadzałaby nam taka zamierzona, bałaganiarska ekspozycja, gdyby nie to, że trudno było zobaczyć poszczególne przedmioty. Dotyczy to  szczególnie wiszących na ścianach obrazów, w których odbijały się promienie słoneczne, uniemożliwiając zobaczenie czegokolwiek. Jak się później okazało, na zdjęciach obrazy prezentują się całkiem dobrze.

mieszczański Kraków
Piękny sufit
mieszczański Kraków
Dawna sypialnia
mieszczański Kraków

Drugie piętro przenosi nas w czasy późniejsze, bo pokazuje wnętrza z końca XIX wieku. Obejrzeliśmy pokój babci, pokój panienki (bardzo skromny), jadalnię, salon oraz sypialnię. W sypialni znajdowała się maszyna do szycia, bo pani domu często samo stworzyła swoje kreacje, ale był to pilnie strzeżony sekret. Ach to zakłamanie!

mieszczański Kraków
mieszczański Kraków
Sypialnia małżeńska
mieszczański Kraków
Salonik

Mieszczański Kraków – historia kamienicy Hipolitów

Sama kamienica jest równie interesująca, jak mieszczące się w niej eksponaty. Jej początki sięgają XIV wieku. Nazwę zawdzięcza rodzinie Hipolitów, która żyła tu w XVII wieku, później wielokrotnie zmieniała właścicieli. Koniecznie zwróćcie uwagę na kamienne portale, bo pochodzą z XIV wieku. Znajdziecie tu też wspomniane już wcześniej barokowe stiuki Baltazara Fontany. W latach po II wojnie dom zajęty został przez kwaterunek i  przydzielano tu lokale mieszkalne. Wnętrze nie wyglądało wtedy najlepiej, ale jedno pozostaje niezmienne w tej kamienicy – wspaniały widok z okien na serce starego Krakowa.

mieszczański Kraków
Detal, na który warto zwrócić uwagę

Wystawy czasowe

Kamienica Hipolitów nie jest oczywiście miejscem numer jeden do zobaczenia w Krakowie, ale znajduje blisko Rynku i jeśli będziecie mieli kiedyś trochę czasu warto do niej wejść. W pomieszczeniach piwnicznych odbywają się wystawy czasowe. Podczas naszej bytności była ona poświęcona Jerzemu Dobrzyckiemu. Był on inicjatorem konkursu na najpiękniejszą szopkę, bo wbrew pozorom nie odbywa się on „od zawsze”. Wystawa pokazywała, w jaki sposób Kraków, dzięki promocji rozpoczętej w latach 30-tych XX wieku, z prowincjonalnego miasta  zmienił się w dzisiejsze centrum turystyki, bo jak się okazuje same zabytki to za mało.

mieszczański Kraków
Szopka krakowska

A teraz właśnie trwa wystawa poświęcona twórczości Daniela Mroza autora ilustracji, scenografii i plakatów. Tej jeszcze nie widzieliśmy.

Mieszczański Kraków – co przetrwało?

A co właściwie z tym mieszczaństwem o którym było na początku ? Chyba jednak przetrwało go trochę w zachowaniach, obyczajach, w kawiarnianym życiu, którego w Krakowie nie był w stanie zniszczyć nawet oblepiający i siermiężny komunizm czy socjalizm. Pewno także w ciągle tak lubianej pod Wawelem tytułomanii. Tylko, że dziś nie ma już do kogo mówić „Panie Radco”. Na pewno o krakowskich obyczajach, o Franciszku Józefie i „wychodzeniu na pole” niebawem napiszemy. Wszak to także nasze miasto.

mieszczański Kraków
Brama Floriańska
mieszczański Kraków
Rynek
mieszczański Kraków
Pomnik Adama Mickiewicza
mieszczański Kraków
Widok z Sukiennic
mieszczański Kraków
Kościół Mariacki
Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *