fbpx
Blog,  Polska,  Warszawa

Muzeum Chopina w Warszawie

Pamiętaliśmy głośne otwarcie tego muzeum przed kilku laty i strasznie długie kolejki, aby się dostać do środka. Poczekaliśmy więc trochę i pewien chłodny dzień wybraliśmy się do pałacu Ostrogskich, aby zobaczyć ekspozycję. Wybraliśmy taki dzień, w którym Muzeum Chopina w Warszawie można było zwiedzać za darmo (te dni się zmieniają, musicie więc sprawdzać na bieżąco), bo skoro tu  mieszkamy nie ma sensu płacić za bilet.

Muzeum Chopina w Warszawie
Pałac Ostrogskich

Muzeum Chopina w Warszawie – zwiedzanie

Przed wejściem na ekspozycję z kasy biletowej odebraliśmy specjalne karty, które uruchamiały poszczególne eksponaty. Mieliśmy trochę pecha, bo moja była po angielsku, a Marcina wcale nie działała. Jeśli wam się też coś takiego przytrafi, to pamiętajcie, że nie musicie iść do kasy (w sąsiednim budynku), wystarczy problem zgłosić w szatni i tam dostaniemy właściwą kartę.

Muzeum jest nowoczesne, a co za tym idzie interaktywne. Przykładając kartę do odpowiednich eksponatów, otrzymuje się rozszerzony opis, muzykę i inne dodatkowe wyjaśnienia. Niestety, niektórych eksponatów nie można już było uruchomić.

Muzeum Chopina w Warszawie

Muzeum poświęcone jest życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Zgromadziło różne przedmioty związane z kompozytorem, ale przede wszystkim prezentuje  koleje jego życia i osoby z nim związane. Informacje na temat Chopina przedstawione są chronologicznie, zaczynamy więc na najniższej kondygnacji, gdzie dowiadujemy się wszystkiego na temat dzieciństwa kompozytora, a potem towarzyszymy mu w kolejnych etapach życia, na kolejnych piętrach.

Muzeum Chopina w Warszawie
Plakat

Najbardziej podobała nam się sala, w której można było słuchać muzyki Chopina. Nagrania są świetne, prawdziwie audiofilskie. Z dużą przyjemnością spędziliśmy tu trochę czasu, żałując, że na pozostałą część dnia mamy już inne plany. Ale stwierdziliśmy, że słuchanie muzyki w tym miejscu, to wspaniały pomysł na długie zimne i deszczowe dni. Na pewno kiedyś w tym celu odwiedzimy muzeum.

Muzeum Chopina w Warszawie

Ciekawa jest historia budynku, w którym mieści się muzeum, czyli pałacu Ostrogskich oraz związana z nim legenda o złotej kaczce, ale temu poświęcimy już inną opowieść.

Muzeum Chopina w Warszawie
Muzeum Chopina w Warszawie
Fortepian być musi

Muzeum Chopina w Warszawie – praktyczne rady.

Jeśli chcecie lepiej poznać życie Chopina Warszawa i okolice pełne są miejsc związanych z naszym największym kompozytorem. W Łazienkach możemy zobaczyć pomnik Fryderyka, będący jednym z symboli miasta. Niedaleko ze stolicy jest do Żelazowej Woli i Brochowa. No i wreszcie grające ławeczki umilające wędrówki po centrum miasta.

Odwiedźcie muzeum w niedzielę, w dniu wolnym od opłat. Bilet kosztuje 23 złotych. Odbywają się tu też koncerty.

Zarezerwujcie sobie czas na słuchanie muzyki korzystając z muzealnej aparatury – naprawdę warto.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *