Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Blog,  Czechy,  Europa

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi, park i ogrody

Do Kromierzyża mieliśmy jechać na początku naszej podróży po Czechach, ale okazało się, że w Zamku Arcybiskupim właśnie kręcą film i zwiedzanie było możliwe dopiero za dwa dni. Odwróciliśmy kolejność, zwiedziliśmy najpierw Ołomuniec, o czym Wam już pisałam i pojechaliśmy do Kromierzyża. Mam tu problem, jeśli chodzi o pisownię nazwy miasta po polsku, spotyka się Kromierzyż i Kromieryż. No ale będę używać tej nieco trudniejszej formy.

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Widok z wieży

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi – trochę historii

Od XII wieku Kromierzyż był majątkiem biskupów ołomunieckich. Wtedy powstała kapituła i zamek. Miasto było zniszczone podczas wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej. W drugiej połowie XVII wieku rozpoczęto jego odbudowę. Trzeba tu wspomnieć o biskupie Karolu II von Lichtenstein-Kastelkorn, który sprowadził do miasta wielu wybitnych architektów i artystów z całej Europy.

Podczas Wiosny Ludów w 1848 roku przeniósł się tu na krótko z Wiednia parlament. Obradował w Sali Wielkiej Zamku. W 1885 roku spotkał się tu Franciszek Józef I z carem Aleksandrem III. Do dziś nie wiadomo, o czy rozmawiali.

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Pałac od strony parku

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi– zwiedzanie

Jest kilka możliwości zwiedzania zamku i kombinowanych biletów. Poprosiliśmy w kasie o najbardziej optymalną opcję. Zwiedzaliśmy komnaty i sale barokowe, galerię sztuki, wieżę i ogrody.

Sale barokowe zwiedzaliśmy w towarzystwie przewodnika. Ważna uwaga: w pałacu było potwornie zimno, warto o tym pamiętać, bo ja od połowy zwiedzania szczękałam zębami, a na dworze było zdecydowanie cieplej niż wewnątrz. W obiekcie obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Niestety. Nasza trasa rozpoczęła się na pierwszy piętrze od dość niesamowitego pomieszczenia i trofeami myśliwskimi. Obejrzeliśmy tu też Salę Tronową, Pokój Carski, Salę Sejmową oraz pokoje, które wchodziły w skład letniego mieszkania. Na drugim piętrze zabytkową bibliotekę, cenne rękopisy Mozarta i Beethovena.

Największe wrażenie robi oczywiście Sala Sejmowa, zwana też Dużą Jadalnią. To jedno z najpiękniejszych wnętrz rokokowych w Europie. Jeśli oglądaliście film „Amadeusz”, to widzieliście też wspomnianą salę. Ma ona biały kolor i złote dekoracje, duże lustra i okna. Sufit zdobią freski. Znajdują się tu wspaniałe żyrandole, których światło imituje blask świec.

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Brama wejściowa do Pałacu

Weszliśmy na wieżę, warto było pokonać 200 schodów i z góry spojrzeć na miasto i okolice.

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Jeszcze raz widok z wieży

Byliśmy też w Galerii Obrazów. Są tu obrazy Lukasa Cranacha Starszego, Paolo Veronese, Antoona van Dycka i innych. Jest to druga pod względem wartości kolekcja malarska w Czechach. Za najsłynniejszy obraz uważa się dzieło Tycjana „Apollo i Marsjasz”. Jest specjalnie zabezpieczony i ogrodzony, ale … na mnie nie zrobił specjalnego wrażenia. Tak szczerze mówiąc, to wątpiono w autentyczność tego dzieła, no ale badania potwierdziły jednak autorstwo Tycjana.

Pałac wraz z otoczeniem znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi – ogród kwiatowy

Znajduje się jakieś kilkaset metrów od Pałacu, w innej części miasta. Ogród uważa się za szczytowe dzieło czeskiej sztuki ogrodniczej XVII wieku. Dominują w nim geometryczne kształty i symetria. Do obsadzenia rabat używa się 20 tysięcy jednorocznych roślin. Między rabatami znajdują się fontanny, a w środku rotunda. Ogród kończy licząca 244 metry długości kolumnada z rzeźbami bóstw antycznych i postaci historycznych ze starożytności. Można wejść na taras i podziwiać ogród z góry i właśnie z tej perspektywy widać w pełni jego symetryczną urodę.

Ogród na pewno warto zobaczyć. Nas specjalnie nie zachwycił i o wiele lepiej czuliśmy się w wielkim parku otaczającym Pałac Arcybiskupi. Może po prostu nie lubimy za bardzo ogrodów w stylu francuskim ?

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Jedna z rzeźb w Ogrodzie Kwiatowym
Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Klomby widziane z tarasu
Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Rotunda

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi – park

Został założony już w 1509 roku, jednakże z upływem lat zmieniało się jego przeznaczenie. Dziś liczy 64 hektary. Są tu drzewa sprowadzone z różnych miejsc świata, a także stawy, budowle romantyczne, kawiarnia i zwierzęta. Te ostatnie, przy wejściu, niestety w małych klatkach.

W parku sprawdzaliśmy, jak nam wychodzi odpoczywanie w czasie podróży. Poszło całkiem dobrze. Z samochodu wzięliśmy pled, rozłożyliśmy się na trawie i popijaliśmy wino, obserwując licznych spacerowiczów. Pogoda akurat tego dnia wyjątkowo dopisywała.

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
W parku
Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Aleja z widokiem na Pałac
Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
No i my na zielonej trawce

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi – piwnice

Na głębokości 6 metrów pod pałacem znajdują się piwnice winne, którym w 1345 roku król Karol IV udzielił przywileju wytwarzania wina mszalnego. Tradycja trwa do dziś. Jest możliwość zwiedzania piwnic, niestety podczas naszego pobytu były zamknięte i tylko tuż przed wyjazdem Marcin kupił dwie butelki mszalnego wina. Jeszcze nie próbowaliśmy, więc nie wiem, czy jest dobre.

Kromierzyż – Rynek i okolice

Nasz hotel znajdował się w Rynku. Podziwialiśmy stare kamieniczki, ratusz, fontannę i kolumnę maryjną. Ale przede wszystkim są tu liczne restauracje i kawiarnie. W niedzielę okazało się, że miejsc w restauracjach mogłoby być więcej, bo trochę czasu zajęło nam szukanie wolnego stolika. W czasie naszego pobytu na Rynku rozstawiło się wesołe miasteczko, a pod Pałacem wozy telewizyjne, trochę to psuło nam możliwość robienia zdjęć. Film ma wejść na ekrany w końcu tego roku i zatytułowany jest „Maria Teresa”.

Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Fontanna w Rynku
Kromierzyż Pałac Arcybiskupi
Jeszcze raz Rynek, tym razem z pałacową wieżą

Kromierzyż – informacje praktyczne

Spaliśmy w hotelu La Fresca w Rynku. Mieści się tu restauracja, znajdująca się na pierwszym miejscu wśród lokali w mieście w Trip Advisorze. Jedliśmy w niej dwa razy i uważamy, że słusznie dzierży palmę pierwszeństwa.

Pamiętajcie, aby bilety do Pałacu Arcybiskupiego kupić rano. Sprawdźcie na stronie internetowej, czy nie jest kręcony kolejny film, a przede wszystkim weźcie coś ciepłego, bo w pomieszczeniach jest zimno.

Nasz bilet na zwiedzanie komnat, Ogrodu (tego w innej części miasta) i wieży kosztował 190 koron (aktualizacja 25.01.2024 250 koron). Osobno kupiliśmy bilet do Galerii Obrazów -90 koron (aktualizacja 25.01.2024 110 koron). Aktualne ceny znajdziecie tu.

W parku można przebywać od rana do wieczora za darmo.

Samochód można parkować w Rynku, ale czasem trudno znaleźć miejsce i w dni robocze trzeba uiścić opłatę.

Jeśli

lubicie Czech, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

interesują Was ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies