Chmielnik Synagoga
Bez kategorii,  Blog,  Polska,  Świętokrzyskie

Chmielnik, żydowska miejscowość, której już nie ma

W Pińczowie zobaczyliśmy kilka naprawdę interesujących miejsc, szczególne wrażenie zrobiła na nas renesansowa synagoga, wobec tego postanowiliśmy udać się do Chmielnika, aby zobaczyć znajdujące się w tamtejszej synagodze muzeum. Robi ono naprawdę duże wrażenie.

Chmielnik. Zdjęcie z muzeum
Zdjęcie z muzeum

Chmielnik – historia Żydów

Początki obecności społeczności żydowskiej w Chmielniku sięgają połowy XVI wieku. W XVII wieku Krzysztof Gołuchowski wydał przywilej, na podstawie którego w Chmielniku zaczęli osiedlać się wygnani z Hiszpanii Żydzi sefardyjscy. W XVIII wieku wzniesiono synagogę. Żydzi zajęli domy i sklepy, należące kiedyś do wygnanych arian.

Żydzi chmielniccy zajmowali się przede wszystkim handlem zbożem, zwierzętami i drewnem. Pod koniec XVIII wieku w Chmielniku pojawili się chasydzi. W mieście osiedlił się jeden z synów cadyka Elimelecha z Leżajska, Eliezer Lipa Weissblum. Pierwszej połowa XIX wieku to czas dominacji w mieście zwolenników Menachema Mendla Morgenszterna z Kocka, który nawoływał do poparcia powstania listopadowego.

W XIX wieku Chmielnik nawiedzały pożary, nie zahamowały one jednak rozwoju miasta. Chmielnickie jarmarki należały do największych w całej guberni. Liczba żydowskich mieszkańców Chmielnika w 1938 roku wynosiła 6670 osób, we wrześniu 1939 roku było ich trochę mniej 5700-5900, ale potem napłynęli uchodźcy liczba Żydów w mieście wzrosła do 12 tysięcy. Podczas okupacji zabitych i wysiedlonych zostało 11500.

Po wojnie do Chmielnika wróciło kilka osób pochodzenia żydowskiego, ale szybko opuściły one miasto. Dziś w Chmielniku nie mieszka żadna osoba pochodzenia żydowskiego.

Synagoga
Synagoga

Muzeum w synagodze

Muzeum ma symbolizować dwa wątki: życie i zagładę. Wszystko, co związane jest z życiem żydowskiego miasteczka zostało przedstawione w synagodze. Na środku sali umieszczono szklaną bimę, a z boku znajdują się gabloty z przedmiotami. Jest też możliwość posłuchania muzyki lub opowieści o dramatycznych ludzkich losach. Te nagrania robią takie same wrażenie jak zgromadzone eksponaty. Muzeum jest multimedialne i można w nim spędzić mnóstwo czasu. Na piętrze odbywają się koncerty.

Druga część wystawy znajduje się na zewnątrz. Stoi tu sześcian, do którego można wejść jedynie przez wąskie szczeliny. Symbolizuje on zagładę chmielnickich Żydów. Wewnątrz na ścianach umieszczono nazwiska zamordowanych mieszkańców.

Warto było zobaczyć to muzeum i zadumać się nad losem mieszkańców.

Chmielnik Wnętrze synagogi
Wnętrze synagogi
Zachowane freski w synagodze
Zachowane freski w synagodze
Sala koncertowa na piętrze
Sala koncertowa na piętrze
Chmielnik. Miejsce pamięci
Miejsce pamięci

Chmielnik – trochę refleksji na temat miasteczka

Sama miejscowość wcale nas nie zachwyciła. Sprawia wrażenie biednej. Nie dodaje jej uroku na wpół zburzony dom w samym centrum. W mieście było wyjątkowo spokojnie. Tylko w kościele dzieci przygotowywały się do I Komunii Świętej.

Dom w centrum, o którym wspomniałam
Dom w centrum, o którym wspomniałam
Chmielnik Rynek
Rynek

Muzeum jest czynne w sezonie letnim wtorek-niedziela 9.00-17.00, w sezonie zimowym 9.00-16.00.

Bilet normalny kosztuje 10 zł (15 zł – aktualizacja 14.01.2023). Szczegóły i inne informacje znajdziecie na stronie internetowej.

Jeśli

chcesz zobaczyć więcej miejsc w Świętokrzyskim, kup naszą książkę

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

chcesz śledzić na bieżąco naszą aktywność, obserwuj naszego Facebooka i Instagrama;

lubisz zwiedzać Polskę, kup nasz ebook, szczegóły znajdziesz w tym wpisie, a gdy klikniesz w obrazek poniżej, przeniesiesz się do naszego sklepu.

Link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Spaliśmy w Solcu-Zdroju.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies