Blog,  Europa,  Szwajcaria

Atrakcje Leukerbad, dlaczego tęsknimy?

Zima prawie się kończy, a my nie byliśmy w górach i być może nie będziemy. Wzięła mnie więc tęsknota za miejscem niezwykłym – szwajcarskim Leukerbad. Byliśmy tam chyba już trzy razy i bardzo nam się podobało. Atrakcje Leukerbad są liczne.

Atrakcje Leukerbad
Widok leukerbad

Atrakcje Leukerbad – na styku trzech języków

A dziś siedzę w Warszawie i tęsknię za atmosferą uroczego alpejskiego uzdrowiska, położonego w niemieckojęzycznej części Szwajcarii, ale blisko zarówno francuskiej, jak i włoskiej. Najbardziej widać to w nazwiskach mieszkańców, bo ci, co się nazywają po niemiecku, mają zazwyczaj imiona francuskie i odwrotnie.

Z tymi nazwiskami to jest zresztą tak, iż wszyscy nazywają się Loretan. No może nieco przesadzam, ale popularność tego nazwiska jest zaiste zadziwiająca. Nie muszę więc dodawać, iż w trakcie jednego z pobytów mieszkaliśmy w pensjonacie prowadzonym przez sympatycznych Szwajcarów  mających to jakże znane tu nazwisko.

Atrakcje Leukerbad
Na szczycie Gemmi

Atrakcje Leukerbad – Gemmi

Tęsknię też za kolejką na Gemmi i wszystkimi atrakcjami na szczycie, a więc trasą na narty biegowe, trasą saneczkową, na której swego czasu się bardzo poobijałam, ale za to radości miałam co niemiara. Gemmi to ciekawe miejsce wjeżdża się z poziomu 1411 m nad poziomem morza (na takiej wysokości leży Leukerbad) na 2350 m. Na górze nie ma tras dla narciarzy zjazdowych, ale jest za to naprawdę niebezpieczna trasa dla saneczkarzy, trasa dla korzystających z nart biegowych i trasy piesze. Te ostatnie można pokonywać także na rakietach śnieżnych.

Atrakcje Leukerbad
Spacer po śniegu

Wspominam spacery wokół zamarzniętego jeziora, w bardzo różnych warunkach atmosferycznych. Podczas jednego z nich szliśmy od tyczki do tyczki i wtedy zrozumiała, jak łatwo zgubić się w zimie w górach. Zresztą w tym samym dniu zgubił się pług.

Wędrując można dotrzeć do Schwarenbach.  To  schroniska z miłą restauracją, czy też barem serwującym potrawy kuchni regionalnej. Leży na wysokości 2061 metrów. No i schroniskiem nie zarządzają przedstawiciele rodziny Loretan a Stollerowie. Po spacerze w głębokim śniegu wszystkie potrawy smakują wspaniale. Smacznie można zjeść także w schronisku przy stacji kolejki. Na myśl o tamtejszych rosti, ślinka mi cieknie.

Atrakcje Leukerbad
Jedzenie w schronisku

Atrakcje Leukerbad – panoramy

Oczywiście tęsknię też za szwajcarskim winem, ale akurat ten temat chyba opiszę innym razem. Uciechy podniebienia, uciechami, ale tym co prawdziwie urzeka na Gemmi jest wspaniały widok. To panorama na kilkadziesiąt najwyższych szczytów Alp. Zjawiskowa.

Atrakcje Leukerbad
Alpy panorama z Gemmi

Atrakcje Leukerbad – baseny termalne

A jak już po górskiej wędrówce zjeżdżaliśmy do miejscowości, maszerowaliśmy na basen termalny, gdzie wodne masaże pomagały zmęczonym mięśniom. Można też było wychodzić na zewnątrz i kąpać się pod gwiaździstym niebem. Tak naprawdę to nie basen, a cały kompleks Termalbad. Największy jaki istnieje w Alpach. A wszystko po to, aby następnego dnia wjechać na drugi szczyt Torrent, aby poprzyglądać się śmigającym na nartach i zejść fantastyczną trasą do… oczywiście do restauracji.

A kiedy pogoda nie będzie dopisywała lub będzie zagrożenie lawinami zawsze można pójść na arenę sportową, jeździć tam na łyżwach, grać w tenisa. W Leukerbad nie można się nudzić. Chyba więc się nie dziwicie, że tęsknimy za Leukerbad.

Atrakcje Leukerbad
Widok na góry

Co jeszcze warto powiedzieć ? Jedyne co napawa nas smutkiem, gdy myślimy o Leukerbad to ceny. Szwajcaria nie jest tanim krajem dla nas. Ale i z tym można sobie radzić wynajmując mieszkanie wakacyjne. Tu ceny mogą mile zaskoczyć.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *