Blog,  Łódzkie,  Polska

Atrakcje Łodzi od pałacu fabrykanta do kapitana Klossa

Atrakcje Łodzi – Muzeum Herbsta

Po remoncie otwarto Muzeum Herbsta, które odwiedziliśmy. Mieści się ono w pałacu, należącym niegdyś do rodziny tego łódzkiego przemysłowca.  Oglądaliśmy wnętrze domu fabrykanta z przełomu XIX i XX wieku. Wypożyczyliśmy przewodnik audio i dzięki temu poznaliśmy wiele szczegółów na temat  życia w tym czasie.

Atrakcje Łodzi
Pałacowe wnętrze

Na dole znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne, w których przyjmowano gości, a na górze mieściła się część prywatna, pokoje i sypialnie domowników.

Atrakcje Łodzi
Trochę orientu

W pomieszczeniach starano się wiernie oddać klimat epoki, dzięki wielu detalom.

W osobnej części jest wystawa poświęcona rodzinie. Oglądaliśmy zdjęcia poszczególnych osób oraz dowiedzieliśmy się o ich działalności charytatywnej. W  budynku dawnej wozowni mieści się galeria sztuki dawnej.

Atrakcje Łodzi
Muzeum Herbsta

Są tu obrazy Malczewskiego, Matejki, Wyczółkowskiego i wielu innych. W wielu przewodnikach opisywano „Portret matki” namalowany przez Henryka Rodakowskiego. Malarz ten dzisiaj chyba nieco zapomniany, a to jeden z najlepszych portrecistów ówczesnej Europy.

Atrakcje Łodzi
Portret matki

Na koniec obejrzeliśmy jeszcze świeżo odnowiony ogród. Ogólnie całość zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie.

Atrakcje Łodzi
Ogród

Atrakcje Łodzi – sztuka współczesna

Następne dwa muzea, które dziś odwiedziliśmy, czyli MS1 i MS2 były poświęcone sztuce współczesnej. Pierwsze z nich jest mniejsze i odbywają się tu głównie wystawy czasowe, choć ostatnie piętro poświęcono Henrykowi Stażewskiemu.

Atrakcje Łodzi
Obrazy znajdują się w dwóch miejscach MS1 i MS2

MS2 mieści się w Manufakturze i jest naprawdę wspaniałe. Ekspozycja ułożono tematycznie, jest tu wiele ciekawych eksponatów i naprawdę daje dobre pojęcie o polskiej sztuce współczesnej.

Atrakcje Łodzi
Umarła Klasa Tadeusza Kantora

Zwiedzając Pałac Herbsta i MS1 warto zwrócić uwagę na wspaniałe witraże, które były charakterystyczne dla miasta z przełomu XIX i XX wieku.

Atrakcje Łodzi
Witraże

Co jeszcze ? Piotrkowska jest rozkopana, ale nie przeszkadza to ludziom w spacerach po tej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Łodzi.

Hotel „Stare kino”

Jutro będziemy oglądać Łódź filmową i aby wprowadzić się w odpowiedni nastrój zamieszkaliśmy w małym hotelu „Stare kino”. Tu każdy pokój poświęcony jest innemu polskiemu filmowi. Nam przypadła w udziale „Stawka większa niż życie” i jak to piszę patrzy na mnie ze ściany Hans Kloss.

Ciekawe, jakie będę miała sny w tym towarzystwie?

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo łódzkie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies