Witkacy wystawa w Warszawie
Inspiracje,  Niezbędnik

Witkacy wystawa w Warszawie, na którą warto się wybrać

Ach ten Witkacy…

Lubicie Witkacego, jego niezwykłe obrazy i intrygujące zdjęcia? Jeśli tak, to wystawa „Sejsmograf epoki przyspieszenia” w warszawskim Muzeum Narodowym jest właśnie dla Was. Zarezerwujcie godzinę, a może nieco więcej. To będzie ciekawy czas.

Plakat, reklamujący wystawę
Plakat reklamujący wystawę

Witkacy wystawa w Warszawie – słów parę o artyście

Witkacy artysta kontrowersyjny, ale i popularny. Niegdyś i obecnie. Jeśli zapragnęlibyście stać się właścicielami któregoś z jego dzieł, np. portretu, jest to możliwe, ale to poważny wydatek, kilkaset tysięcy złotych. Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy to pseudonim) był synem Stanisława Witkiewicza ( a jakże), malarza, twórcy stylu zakopiańskiego. Góralskie domy, które tak kochamy, to budynki „wymyślone” przez ojca Witkacego. Nasz bohater był malarzem, dramaturgiem, filozofem, fotografikiem. Był ważną postacią świata artystycznego, awangardy. Nie czas pisać o całym życiu artysty, dość powiedzieć, że rewolucja październikowa zastała go w Rosji. To wydarzenie wywarło wielki wpływ na jego postawę życiową i twórczość. W życiu artystycznym odnosił sukcesy. Witkacy zginał śmiercią tragiczną – 18 września 1939 roku popełnił samobójstwo na wieść o ataku wojsk sowieckich na Polskę.

Witkacy, wystawa w Warszawie. Autoportret
Autoportret

Witkacy w Muzeum Narodowym – co zobaczymy?

Prac jest naprawdę wiele, około 500. Są obrazy, zdjęcia autorstwa Witkacego, zobaczycie także dzieła innych artystów ważnych dla zrozumienia twórczości artysty. Tworzył on bowiem dzieła niepowtarzalne, ale przecież korespondujące ze  sztuką czasów w których żył. A więc jest Wasilij Kandinsky, Max Ernst, Marcel Duchamp ( tak, dobrze pamiętacie, to artysta, który kojarzony jest często ze swoim najbardziej popularnym dziełem „Fontanna” przedstawiającym …pisuar). Są też materiały video.

Portret Marii Witeszczak
Portret Marii Witeszczak
Witkacy, wystawa w Warszawie. Szatan
Witkacy Szatan
Witkacy. Antares w skorpionie
Witkacy Antares w skorpionie

Witkacy wystawa w Warszawie – o co tu chodzi?

Często oglądając wystawy zadajemy sobie pytanie, co właściwie chciał nam powiedzieć artysta poprzez swoje dzieła ( jeżeli rzeczywiście chciał). Autorzy wystawy podjęli się interpretacji twórczości Witkacego, a przede wszystkim jej malarskiej i fotograficznej części. Z cała pewnością mają rację – artysta żył w „epoce przyspieszenia” i dobrze o tym wiedział, Stąd także określony został „sejsmografem”. Gdybyście zebrali dzieła Witkacego tak po kolei, jak je malował i tworzył, to najpierw byłyby to pejzaże, potem tzw. „czysta forma” i na koniec dzieła firmy portretowej. I to wszystko zobaczycie na wystawie.

Zobaczycie choćby olbrzymią ścianę z wielką liczbą portretów. Ale wystawa opowiada o tym inaczej. Zacytujmy wstęp : – Wystawa koncentruje się na postawie twórczej Witkacego, która rozbija konwencjonalne myślenie o sztuce. No i w związku z tym będzie niechronologicznie, o historii, kosmosie, wizji artystycznej etc. Są także pokazane „działania performatywne i paraartystyczne” Witkacego. Pewno można nazwać to eventami, a często i prowokacjami artystycznymi. Ok, jeśli będziecie chcieli dowiedzieć się jak dzieło Witkacego widzą twórcy wystawy znajdziecie na miejscu szczegółowe opisy.

Witkacy. wystawa w Warszawie. Algorab w Kruku
Witkacy Algorab w Kruku

Witkacy w Muzeum Narodowym – pesymizm i katastrofizm

Te słowa nie wybijają się na pierwszy plan na wystawie. Co więcej oglądając zdjęcia, relacje z artystycznych wydarzeń z udziałem Witkacego łatwo dostrzec kpinę i żarty. I to wszystko prawda. Ale jeśli przyjrzycie się znakomitym portretom (poświęćcie czas na choć jeden z nich i dokładnie obejrzyjcie dzieło) zobaczycie, wbrew pozorom, realizm przedstawienia  i niepokój .

To samo zresztą widoczne jest na obrazach malowanych tuż po I wojnie, a właściwie w czasie gdy świeżo w pamięci artysty pozostały zdarzenia i obrazy bolszewickiej rewolucji. Witkacy znakomicie zdawał sobie sprawę, iż świat w którym przyszło mu żyć doznawał ciągłego przyspieszenia. I choć w latach 20 tych wydawać być się mogło, że przyszły nowe, lepsze, nowoczesne czasy, to było to tylko złudzenie. Nad światem, nad Europą zawisły dwa systemy totalitarne – komunizm i faszyzm. Wiedza o tym pierwszym, doprowadziła go do dramatycznej decyzji odebrania sobie życia.

Witkacy. Autoportret, sierpień 1939
Witkacy. Autoportret, sierpień 1939

Witkacy w Muzeum Narodowym – podsumowanie

Można by długo, ale postaram się krótko… Wystawę obejrzeć zdecydowanie warto. Dla piękna dziel artysty, dla niezwykłych, genialnych fotografii, wreszcie pewno i po to, żeby pomyśleć o tym, co artyście próbują nam opowiedzieć w swoich dziełach. Nawet wtedy, gdy piszą, jak Witkacy, iż jest to „czysta forma”.

Wystawa trwać będzie do 9 października

Można zwiedzać: wtorek, środa, czwartek, sobota i niedziela 10-18, w piątek 10 -20. Bilet normalny 40 złotych, ulgowy 25 złotych.

Jeśli

lubicie zwiedzać Warszawę, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies