Weekend nad Krutynią
Blog,  Polska,  Pomysł na weekend,  Warmińsko-Mazurskie,  Wycieczki

Weekend nad Krutynią to bardzo dobry pomysł

Miał to być weekend odpoczynkowy, jakiś niewielki spacerek, może kajaczek. Było jak zawsze, czyli długie wędrówki po lesie, spływ Krutynią, a na koniec jeszcze zwiedzanie leśniczówki Pranie i dawnego klasztoru w Wojnowie. Przynajmniej mam o czym pisać. Weekend nad Krutynią spędziliśmy w Noc Świętojańską, było, co oglądać.

Weekend nad Krutynią
Jeziorko w środku lasu

Weekend na Krutynią – miejscowość Krutyń i spacer po lesie

Trochę bałam się piątkowego wyjazdu z Warszawy w dniu zakończenia roku szkolnego, ale poszło nam zadziwiająco dobrze. Na miejscu zdążyliśmy jeszcze zjeść kolację w Restauracji Krutynianka. Naszym zdaniem jest to najlepsze miejsce z jedzeniem w całej miejscowości. Zjedliśmy ryby, zupę rybną i kartacze. Restauracja leży nad samym brzegiem rzeki i w ciepłe dni można siedzieć na tarasie.

Weekend nad Krutynią
Wspomniany taras

Następnego dnia postanowiliśmy przejść się po okolicznym lesie. Wybraliśmy trasę do jeziora Mokrego. Do trasy trzeba dojść przez most na rzece, dalej już są znaki. Po drodze minęliśmy dwa złączone drzewa, czyli zakochaną parę.

Weekend nad Krutynią
Zakochana para

I po bardzo krótkim czasie dotarliśmy nad jezioro Mokre. Postanowiliśmy więc przedłużyć trochę nasz spacer, skręciliśmy w widoczną z lewej strony strony ścieżkę i ruszyliśmy dalej.

Weekend nad Krutynią
Po drodze zrobiłam Marcinowi zdjęcie
Weekend nad Krutynią
Marcin odwdzięczył mi się tym samym

Zeszliśmy jeszcze nad samo jezioro, oczywiście aby zrobić zdjęcia.

Weekend nad Krutynią
Było trochę pochmurno

Pętli nie udało nam się zrobić, bo musielibyśmy dojść do miejscowości Zgon, a długość trasy mogła spowodować nasz zgon. Wróciliśmy więc póki czas.

Ciągle jednak nie mieliśmy dość, więc postanowiliśmy jeszcze zrobić pętlę w rezerwacie Zakręt. Obejrzeliśmy jeziorka, podmokłe łąki. Było bardzo zielono.

Weekend nad Krutynią
Zieleń biła w oczy
Weekend nad Krutynią
Jeszcze trochę zieleni
Weekend nad Krutynią
My, tym razem razem

W drodze powrotnej wstąpiliśmy na obiad, a potem ja odpoczywałam w naszym uroczym apartamencie, a Marcin ruszył dalej. Tym razem postanowił odwiedzić konie w stadninie w Gałkowie.

Weekend nad Krutynią
Jednego konia nawet uwiecznił

Weekend nad Krutynią – Noc Świętojańska

Wieczorem razem z całą miejscowością uczestniczyliśmy w barwnej imprezie. Były śpiewy i tańce, ale najważniejszy okazał się spływ łodziami i oczywiście rzucanie wianków do wody. Niestety, zgapiliśmy się i nie wsiedliśmy do łodzi, a okazało się, że każdy mógł. Ale cóż z brzegu mieliśmy lepszy widok na całą uroczystość. Łódki zostały specjalnie na tą okazję udekorowane kwiatami. Najładniej wyglądały dzieci w białych strojach. Wszystkie łodzie płynęły kawałek po rzece, a później wróciły i zabawa na lądzie trwała dalej.

Weekend nad Krutynią
Dzieci czekają na wejście do łodzi
Weekend nad Krutynią
Wszyscy popłynęli

W tym roku ze względu na panujący chłód odpuszczono pannom i nie wrzucano ich do wody, co jest tradycyjnym zwyczajem.

Weekend nad Krutynią – spływ kajakiem

Następnego dnia postanowiliśmy popływać kajakiem, a że kajaków jest tu więcej niż drzew, nie było problemu z jego wypożyczeniem. Pan Wiosełko przyjechał po nas do pensjonatu, zabrał nad rzekę, a potem czekał w umówionym miejscu. Nie mamy specjalnej wprawy w pływaniu kajakiem, a Marcin zadebiutował na rzece, więc trasę wyznaczyliśmy sobie dość krótką. Okazała się ona bardzo atrakcyjna, no i niestety zatłoczona. Musieliśmy walczyć z prądem rzeki, wiatrem i innymi kajakarzami. Daliśmy radę, ale zdjęć za dużo nie zrobiliśmy.

Weekend nad Krutynią
Nasz kajak
Weekend nad Krutynią
Tu jeszcze było dość pusto, ale z biegiem czasu zrobił się prawdziwy tłok

Aby uniknąć tłoku, należy udać się nad rzekę w godzinach popołudniowych, ale o tym dowiedzieliśmy się po fakcie.

Weekend nad Krutynią – leśniczówka Pranie i dawny klasztor w Wojnowie

Byliśmy tuż obok tych miejsc, więc szkoda nam było ich nie zobaczyć. Najpierw zwiedziliśmy leśniczówkę Pranie, to ta sama, w której przemieszkiwał Konstanty Ildefons Gałczyński. Podobał nam się sam budynek, znajdujący się na brzegu jeziora Nidzkiego. Żałowaliśmy trochę, że sami nie wpadliśmy, aby tym budynkiem administrować. W takim miejscu pewnie wspaniale się mieszka. Może zaczęlibyśmy pisać wiersze?

Weekend nad Krutynią
Leśniczówka Pranie
Weekend nad Krutynią
Biurko Gałczyńskiego
Weekend nad Krutynią
Zielona Gęś

Wybraliśmy się też na spacer ścieżką wokół leśniczówki. Okazało się, że dla Marcina nie było to dobre miejsce. Komary gryzły go jak oszalałe, bo oczywiście zapomnieliśmy środka odstraszającego. Dodam, że na mnie nie usiadł ani jeden. Tak się mnie bały, paskudy.

Weekend nad Krutynią
Na spacerze

Dawny klasztor starowierców w Wojnowie jest dziś własnością prywatną. W środku nie można robić zdjęć. W cerkwi jest dość ładny ikonostas. Sam budynek nie powala. Akurat trafiliśmy na niemiecką wycieczkę, nie mieliśmy więc okazji wysłuchać historii klasztoru. Odwiedziliśmy tylko jeszcze klimatyczny cmentarz, na który spoczywają siostry zakonne.

Weekend nad Krutynią
Wojnowo
Weekend nad Krutynią
Cmentarz w Wojnowie

Weekend nad Krutynią – informacje praktyczne

Spanie – Mieszkaliśmy w uroczym miejscu, które nazywa się „Gościniec Szuwary”. Spaliśmy w apartamencie, na piętrze. Było przede wszystkim cicho, bo gościniec znajduje się na samym końcu miejscowości, tuż przy lesie. Możemy o tym miejscu powiedzieć same dobre rzeczy: czysto, gościnnie, cicho, przemili gospodarze i pyszne śniadania.

Weekend nad Krutynią
Jeden z domów, na piętrze nasz apartament

Jedzenie – Jedliśmy w różnych restauracjach, ale najbardziej smakowało nam w restauracji Krutynianka, szczególnie ryby były świetne.

Weekend nad Krutynią
O ile dobrze pamiętam, to chyba sandacz

Kajaki – Można wypożyczyć właściwie wszędzie. Nas woził pan z firmy „Wiosełko”, znany w pensjonacie jako Pan Wiosełko. Warto dowiedzieć się, kiedy na rzece nie ma tłoku.

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Warmińsko-Mazurskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies