Świątynia Debod w Madrycie
Blog,  Hiszpania,  Madryt

Świątynia Debod w Madrycie

Najstarszym zabytkiem Madrytu jest egipska świątynia Debod. Pytacie, skąd się wzięła w Madrycie?

Świątynia Debod w Madrycie – skąd się wzięła?

Została podarowana Hiszpanii w podziękowaniu za uratowanie świątyń. W Egipcie w latach pięćdziesiątych XX wieku konstruowano Tamę Asuańską na Nilu. W rezultacie powstał zbiornik, którego wody zagrażały okolicznym zabytkom. UNESCO rozpoczęło kampanię na rzecz uratowania zabytków. Włączyła się w nią Hiszpania.

Świątynia Debod w Madrycie
Świątynia jest usytuowana w malowniczym miejscu

Wielkie kloce przypłynęły do Walencji statkiem, a stamtąd pojechały ciężarówkami do Madrytu i okazało się, że są drobne problemy, aby je ustawić we właściwy sposób, bo zaginęło wiele kartek z numerami bloków. Na szczęście jakoś się udało.

Świątynia Debod w Madrycie – dzień dzisiejszy

Świątynia stanęła w parku de la Montana, w 1972 roku dokonano jej otwarcia  i jest dziś charakterystycznym miejscem w Madrycie. Chętnie fotografowanym i polecanym na romantyczne spacery, np. walentynkowe. Woda i światło dają niesamowite efekty.

Świątynia Debod w Madrycie
Świątynia na tle Mdrytu

Świątynia Debod w Madrycie – historia

Świątynię poświęcono egipskim bóstwom Amonowi i Izydzie. Pochodzi z II wieku p.n.e. W starożytności była kilkukrotnie przebudowywana. Składała się z trzech bram i budynku głównego. Do dziś zachowały się dwie bramy.

Świątynia Debod w Madrycie
Wejście do świątyni

Świątynia Debod w Madrycie – zwiedzanie

Świątynię można zwiedzać wewnątrz. Od 1 października do 31 marca: wtorek-piątek 9:45-13:45 i od 16:15-18:15, w sobotę, niedzielę i święta 9:30-20:00; od 1 kwietnia do 30 września (z wyjątkiem sierpnia) od wtorku do piątku: od 10:00-14:00 i od 18:00-20:00, w sobotę, niedzielę i święta od 9:30-20:00. Nam udało się tu dotrzeć. W środku jest dość mało miejsca, więc turyści wpuszczani są w małych grupach. Szczerze mówiąc z zewnątrz prezentuje się lepiej. Wewnątrz znajduje się westybul i trzy kaplice. W największej zachowały się wspaniałe reliefy. W budynku umieszczono też modele świątyni i makietę miejsca, gdzie wybudowano tamę.

Świątynia Debod w Madrycie
Napisy wewnątrz świątyni
Świątynia Debod w Madrycie
Elementy dekoracyjne

Z otaczającego świątynie parku rozciąga się wspaniały widok na Madryt.

Świątynia Debod w Madrycie
Widok na Madryt

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies