fbpx
Świątynia Debod w Madrycie
Blog,  Hiszpania,  Madryt

Świątynia Debod w Madrycie

Najstarszym zabytkiem Madrytu jest egipska świątynia Debod. Pytacie, skąd się wzięła w Madrycie?

Świątynia Debod w Madrycie – skąd się wzięła?

Została podarowana Hiszpanii w podziękowaniu za uratowanie świątyń. W Egipcie w latach pięćdziesiątych XX wieku konstruowano Tamę Asuańską na Nilu. W rezultacie powstał zbiornik, którego wody zagrażały okolicznym zabytkom. UNESCO rozpoczęło kampanię na rzecz uratowania zabytków. Włączyła się w nią Hiszpania.

Świątynia Debod w Madrycie
Świątynia jest usytuowana w malowniczym miejscu

Wielkie kloce przypłynęły do Walencji statkiem, a stamtąd pojechały ciężarówkami do Madrytu i okazało się, że są drobne problemy, aby je ustawić we właściwy sposób, bo zaginęło wiele kartek z numerami bloków. Na szczęście jakoś się udało.

Świątynia Debod w Madrycie – dzień dzisiejszy

Świątynia stanęła w parku de la Montana, w 1972 roku dokonano jej otwarcia  i jest dziś charakterystycznym miejscem w Madrycie. Chętnie fotografowanym i polecanym na romantyczne spacery, np. walentynkowe. Woda i światło dają niesamowite efekty.

Świątynia Debod w Madrycie
Świątynia na tle Mdrytu

Świątynia Debod w Madrycie – historia

Świątynię poświęcono egipskim bóstwom Amonowi i Izydzie. Pochodzi z II wieku p.n.e. W starożytności była kilkukrotnie przebudowywana. Składała się z trzech bram i budynku głównego. Do dziś zachowały się dwie bramy.

Świątynia Debod w Madrycie
Wejście do świątyni

Świątynia Debod w Madrycie – zwiedzanie

Świątynię można zwiedzać wewnątrz. Od 1 października do 31 marca: wtorek-piątek 9:45-13:45 i od 16:15-18:15, w sobotę, niedzielę i święta 9:30-20:00; od 1 kwietnia do 30 września (z wyjątkiem sierpnia) od wtorku do piątku: od 10:00-14:00 i od 18:00-20:00, w sobotę, niedzielę i święta od 9:30-20:00. Nam udało się tu dotrzeć. W środku jest dość mało miejsca, więc turyści wpuszczani są w małych grupach. Szczerze mówiąc z zewnątrz prezentuje się lepiej. Wewnątrz znajduje się westybul i trzy kaplice. W największej zachowały się wspaniałe reliefy. W budynku umieszczono też modele świątyni i makietę miejsca, gdzie wybudowano tamę.

Świątynia Debod w Madrycie
Napisy wewnątrz świątyni
Świątynia Debod w Madrycie
Elementy dekoracyjne

Z otaczającego świątynie parku rozciąga się wspaniały widok na Madryt.

Świątynia Debod w Madrycie
Widok na MadrytBooking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *