
Świątynia Debod w Madrycie
Najstarszym zabytkiem Madrytu jest egipska świątynia Debod. Pytacie, skąd się wzięła w Madrycie?
Świątynia Debod w Madrycie – skąd się wzięła?
Została podarowana Hiszpanii w podziękowaniu za uratowanie świątyń. W Egipcie w latach pięćdziesiątych XX wieku konstruowano Tamę Asuańską na Nilu. W rezultacie powstał zbiornik, którego wody zagrażały okolicznym zabytkom. UNESCO rozpoczęło kampanię na rzecz uratowania zabytków. Włączyła się w nią Hiszpania.

Wielkie kloce przypłynęły do Walencji statkiem, a stamtąd pojechały ciężarówkami do Madrytu i okazało się, że są drobne problemy, aby je ustawić we właściwy sposób, bo zaginęło wiele kartek z numerami bloków. Na szczęście jakoś się udało.
Świątynia Debod w Madrycie – dzień dzisiejszy
Świątynia stanęła w parku de la Montana, w 1972 roku dokonano jej otwarcia i jest dziś charakterystycznym miejscem w Madrycie. Chętnie fotografowanym i polecanym na romantyczne spacery, np. walentynkowe. Woda i światło dają niesamowite efekty.

Świątynia Debod w Madrycie – historia
Świątynię poświęcono egipskim bóstwom Amonowi i Izydzie. Pochodzi z II wieku p.n.e. W starożytności była kilkukrotnie przebudowywana. Składała się z trzech bram i budynku głównego. Do dziś zachowały się dwie bramy.

Świątynia Debod w Madrycie – zwiedzanie
Świątynię można zwiedzać wewnątrz. Od 1 października do 31 marca: wtorek-piątek 9:45-13:45 i od 16:15-18:15, w sobotę, niedzielę i święta 9:30-20:00; od 1 kwietnia do 30 września (z wyjątkiem sierpnia) od wtorku do piątku: od 10:00-14:00 i od 18:00-20:00, w sobotę, niedzielę i święta od 9:30-20:00. Nam udało się tu dotrzeć. W środku jest dość mało miejsca, więc turyści wpuszczani są w małych grupach. Szczerze mówiąc z zewnątrz prezentuje się lepiej. Wewnątrz znajduje się westybul i trzy kaplice. W największej zachowały się wspaniałe reliefy. W budynku umieszczono też modele świątyni i makietę miejsca, gdzie wybudowano tamę.


Z otaczającego świątynie parku rozciąga się wspaniały widok na Madryt.

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.
Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.
Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jeśli z niego skorzystacie.

