fbpx
Blog,  Lubuskie,  Polska

Twierdza Kostrzyn nad Odrą, miejsce, które robi wrażenie

Kiedy udało nam się uniknąć burzy podczas wędrówki po ścieżce „Olszynki” w Parku Narodowym „Ujście Warty”, udaliśmy się do Kostrzyna nad Odrą, gdzie zwiedziliśmy twierdzę Kostrzyn. Miejsce zrobiło na nas wielkie wrażenie.

Twierdza Kostrzyń, cokół pomnika, który stał na dawnym placu
Cokół pomnika, który stał na dawnym placu

Twierdza Kostrzyn – jak tu trafić?

Wejście do muzeum znajduje się na samej granicy, ale podczas naszych odwiedzin było zamknięte i musieliśmy udać się na parking autobusów i odszukać furtkę prowadzącą na teren twierdzy. Daliśmy radę, więc pewno i Wy dacie.

Swoją drogą był to ostatni dzień, kiedy granica była zamknięta, więc nasze zdziwienie wzbudzili strażnicy z karabinami.

Tuż obok kasy prezentowana jest wystawa broni. Tę atrakcję akurat można sobie podarować, bo i ekspozycja nie jest ani wielka, ani szczególnie atrakcyjna. Trochę jednak z rozpędu i tam trafiłam. Jeśli jednak jesteście miłośnikami wszelkich militariów – zajrzyjcie. Za to muzeum, które znajduje się w Bastionie Filip, zdecydowanie warto zobaczyć, trzeba jednak pamiętać o zabraniu ciepłego ubrania, bo wewnątrz murów jest naprawdę zimno.

Zdjęcia zniszczeń w muzeum broni
Zdjęcia zniszczeń w muzeum broni

Twierdza Kostrzyn, co to jest?

W 1537 roku margrabia brandenburski Jan zaczął tworzyć fortyfikacje, które umocnił murem. Warownia została ukończona już po śmierci margrabiego w ostatnich latach XVI wieku. O umocnieniu Kostrzyna zdecydowało jego strategiczne położenie u zbiegu Warty i Odry. Twierdza pierwotnie przypominała wyspę wśród wody i błota, połączoną z lądem mostami. W czasie wojny trzydziestoletniej skutecznie zapewniła ochronę następcy brandenburskiego tronu.

Ale w muzeum nie oglądaliśmy wyłącznie pozostałości dawnych fortyfikacji. Interesujące i przerażające były ruiny Starego Miasta. Przez stulecia tu właśnie było centrum Kostrzyna. W ostatnich dniach marca zostało całkowicie zniszczone przez nacierającą armię radziecką. Kostrzyn był ważnym miejscem, bo funkcjonowała w nim linia kolejowa i droga, obie prowadziły do Berlina.

W XIV wieku powstał tu zamek, rozbudowany w późniejszym czasie przez Krzyżaków. Największy rozkwit miasta przypadał na XVI-XVIII wiek. Na przedmieściu poza murami twierdzy powstało Nowe Miasto. W XIX wieku mieszkała tu większość mieszkańców. Stare Miasto zaczęło podupadać, ale po wyburzeniu części murów, usiłowano scalić Stare i Nowe Miasto. Proces ten przerwała II wojna, 90 proc. miasta legło w gruzach.

Polacy zamieszkali w Nowym Mieście, a Stare Miasto pozostało ruiną.

Twierdza Kostrzyń. Przedwojenne miasto
Przedwojenne miasto

Nasze zwiedzanie

Zaczęliśmy od wizyty w punkcie informacji turystycznej, który mieści się w Bramie Berlińskiej. Obejrzeliśmy zgromadzoną kolekcję broni, kupiliśmy przewodnik-broszurę po twierdzy i ruszyliśmy dalej,

Olbrzymie wrażenie zrobił na nas spacer po dawnych ulicach miasta. Do dziś pozostały jedynie zarastające roślinami ruiny. Kiedy jechaliśmy do Kostrzyna, wyobrażałam sobie, że ruiny będą większe, ale okazało się, iż przetrwały jedynie jakieś schody i piwnice. Wszystko, co pozostało z miasta to wystające jakiś metr nad ziemią, zarastające trawą i innymi roślinami, szczątki ruin.

Chodziliśmy dawnymi ulicami, zatrzymywaliśmy się na placach, ale trudno było wyobrazić sobie tętniące życiem miasto.

Wspięliśmy się na fortyfikację i z góry patrzyliśmy na rzekę i zabudowania militarne. Po drugiej stronie rzeki są już Niemcy.

Brama Berlińska
Brama Berlińska
Twierdza Kostrzyń. Tyle zostało z miasta
Tyle zostało z miasta
Tu był kiedyś główny plac
Tu był kiedyś główny plac
Twierdza Kostrzyń. Schody
Schody
Widok na Odrę
Widok na Odrę
Po drugiej stronie Niemcy
Po drugiej stronie Niemcy
Twierdza Kostrzyń. Promenada wzdłuż murów
Promenada wzdłuż murów
Widok z promenady
Widok z promenady

Twierdza Kostrzyn – Fort Filip

Nie omijajcie tego miejsca. W muzeum obejrzeliśmy, jak te wszystkie ulice wyglądały przed zniszczeniem. I to właśnie zrobiło na nas największe wrażenie. Musicie obejrzeć film pokazujący podróż tramwajem przez przedwojenny Kostrzyn. Dopiero wtedy w pełni zrozumiecie to, co oglądaliście do tej pory.

Poza tym w muzeum są przedstawione dzieje twierdzy i miasta Kostrzyn od powstania do czasów powojennych. Bardzo mi się to podobało. Jak pewnie już wiecie, wychowałam się w Kołobrzegu i jego historia było przedstawiana za czasów mojego dzieciństwa i wczesnej młodości bardzo skrótowo, to znaczy był Bolesław Chrobry i ustanowienie biskupstwa w 1000 roku, a zaraz potem 18 marca 1945 roku. W muzeum w Kostrzynie uniknięto tych uproszczeń, ale jak mieliśmy się później przekonać, nie było to zjawisko powszechne.

Po obejrzeniu wystawy jeszcze raz przeszliśmy ulicami zniszczonego miasta, a potem pojechaliśmy dalej…

Widok na twierdzę, zdjęcie w muzeum
Widok na twierdzę, zdjęcie w muzeum
Twierdza Kostrzyń. !945 rok
1945 rok
Zniszczone miasto na fotografii w muzeum
Zniszczone miasto na fotografii w muzeum
Wystawa archeologiczna
Wystawa archeologiczna
Twierdza Kostrzyń. Dzieje miasta
Dzieje miasta
Kostrzyń przed II wojną
Kostrzyń przed II wojną

Informacje praktyczne

Ekspozycja w Bastionie Filip jest czynna w soboty i w niedziele 10-18. I właściwie tylko z nią warto oglądać twierdzę. Tu na stronie sprawdźcie, czy coś się nie zmieniło.

Bilet normalny do muzeum w Bastionie Filip kosztuje 10 zł, wystawa broni w Bramie Berlińskiej 2 zł, plan twierdzy 2 zł. Inne szczegóły znajdziecie tu.

My spaliśmy w Gorzowie Wielkopolskim.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *