fbpx
Leukerbad
Blog,  Europa,  Szwajcaria

Leukerbad perełka w szwajcarskich Alpach

Podróż z Nyon do Leukerbad trwa około trzech godzin. Najpierw jedzie się pociągiem do miejscowości Leuk, a potem korzystając z tego samego biletu kontynuuje się podróż  autobusem. Po 30 minutach dojeżdżamy do Leukerbad.

Leukerbad – co tu jest?

To już trzecia nasza wizyta w tej miejscowości. Podoba nam się. Są tu dwie kolejki, jedna wiedzie na szczyt pełen tras dla narciarzy Torrent, a druga na Gemmi, czyli raj dla miłośników biegówek, chodzenia wokół zamarzniętego jeziora, ekstremalnej jazdy na sankach oraz brodzenia w śniegu na rakietach. Kiedy już wykorzystamy cały zapas sportowej energii i uda nam się zjechać do miasta w miarę w całości, czekają tam baseny termalne.

Przyjechaliśmy tu wczoraj wieczorem. Od razu poszliśmy do restauracji i zjedliśmy tradycyjne fondue. Nie pomogła nawet butelka wina. Dziś bolą nas brzuchy. Może dlatego, iż do fondue podali chleb razowy, zamiast tradycyjnego białego.

Leukerbad – Gemmi

Dziś też pierwszy dzień w sezonie zimowym funkcjonowania szlaków na Gemmi. Wjechaliśmy kolejką i postanowiliśmy w ramach aklimatyzacji udać się na drobny spacer wokół jeziora. Przy okazji zaobserwowaliśmy trochę zmian. Kolejka została zmodernizowana, pojawiły się nowe wagoniki.

Na szczęście ta trasa była już otwarta. Wysokość około 2200 m n.p.m. dała się nam we znaki, ale tylko w sposób umiarkowany.

Spacer odbyliśmy w ekspresowym tempie. Na szczęście czekało na nas schronisko z dobrym jedzeniem i piciem też niezgorszym.

Zjedliśmy sałatę przez siebie skomponowaną. Na drugie zjedliśmy rosti walezjańskie, czyli tarte ziemniaki zapiekane z serem i pomidorami. Mam nadzieję, że Marcin kiedyś spróbuje je zrobić i zamieści przepis.

Na deser jeszcze niektórzy wchłonęli ciastko ze śliwkami. Piliśmy najpierw piwo, a potem wino lub kawę.

Leukerbad – basen

Po zjeździe do Leukerbad Marcin i Łukasz poszli do Burgerbad Term, żeby zbadać, czy nic się w nich nie zmieniło. Okazało się, że dalej można „awansować” (tak pieszczotliwie nazywamy procedurę polegającą na przesuwaniu się w kolejce  do czekających wodnych stanowisk do masażu), działają baseny na wolnym powietrzu. Z powodu padającego śniegu mieli tylko problem, aby iść na basen z łóżkami wodnymi.Booking.com


Dodane przez Małgosia dnia 2012-12-22

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *