Stambuł Złoty Róg
Azja,  Blog,  Turcja

Stambuł europejskie klimaty za Złotym Rogiem

Nic dziwnego, że klimaty są europejskie, bo dzielnice za  Złotym Rogiem leżą w Europie, choć wielu wydaje się, że w Azji. Jest to część miasta znajdująca się za mostem z górującą wieżą Galata. Po zwiedzeniu najstarszej części Stambułu postanowiliśmy udać się właśnie tu. Nasz spacer rozpoczęliśmy w pobliżu pałacu Dolmbache.

Stambuł nad Bosforem

Stambuł – pałac Dolmbache

Pałac został wzniesiony w 1856 roku dla sułtana Abdulmecida. Powstał w czasie, kiedy imperium otomańskie chyliło się ku upadkowi. Wszędzie obecny tu przepych został sfinansowany za pożyczone w bankach pieniądze. Pałac zwiedza się samodzielnie, korzystając z przewodnika audio. Wewnątrz obowiązywał zakaz fotografowania. Więcej trzeba było zapłacić za możliwość zwiedzania także haremu.

Wielkie wrażenie zrobiła na nas kryształowa klatka schodowa. Największa jest dawna sala przeznaczona na audiencje. Mogło się w niej pomieścić 2500 ludzi. Przykryta jest wspaniałą kopułą. Wrażenie robi też zakupiony w Anglii żyrandol. Waży 4,5 tony. Został do Turcji przysłany w kawałkach, a potem misternie złożony. Samo składanie zajęło kilka miesięcy.

W haremie najważniejsze były salony: błękitny i różany. Do błękitnego matka sułtana przyprowadzała jego żony i faworyty podczas głównych świąt. W różanym mieszkanki haremu spędzały wspólnie czas. Ponadto każda z nich miała własne oddzielne, małe mieszkanie.

W pałacu swoją rezydencję miał też Ataturk, czyli Mustafa Kemal Pasza, który wprowadził program reform politycznych i społecznych w Turcji, stąd został nazwany Ataturkiem, czyli ojcem wszystkich Turków. W 1922 roku zniesiono sułtanat, rok później Turcja została proklamowana republiką świecką. Alfabet arabski został zastąpiony łacińskim, propagowano ubiór europejski.

W pałacu można obejrzeć kilka pokojów Ataturka, także ten, w którym 10 listopada 1938 roku zakończył swe życie.

Pałac znajduje się we wspaniałym parku, przylega do Bosforu. W parku podziwialiśmy rzeźby i kwiaty. Spotkaliśmy też ptactwo domowe, w tym swojskie kury. W jednym z pawilonów zgromadzono zegary. Drogowskazy prowadziły do kryształowego pawilonu, ale był on zamknięty z powodu remontu.

Stambuł nad Bosforem
Brama wiodąca do pałacu
Stambuł nad Bosforem
Fontanna i z tyłu pałac
Stambuł nad Bosforem
Sam pałac
Stambuł nad Bosforem
Rzeźba w parku
Stambuł nad Bosforem
Brama, przez którą wchodziliśmy, za fontanną

Stambuł europejskie klimaty za Złotym Rogiem– Muzeum Niewinności

Naszemu pobytowi w tym ogromnym mieście towarzyszyła lektura nostalgicznej książki Orhana Pamuka „Stambuł”. Pamuk to znakomity pisarz, uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Nic więc dziwnego, że postanowiliśmy odwiedzić dość niezwykłe muzeum. Zostało ono poświęcone książce Pamuka pt. „Muzeum niewinności”. Zwiedzaliśmy je i oglądaliśmy przedmioty, które należały do bohaterów powieści. Osobiście żałowałam, że nie byłam świeżo po lekturze, bo niektórych odniesień już nie pamiętałam. I oczywiście nie udało nam się wysłuchać wszystkich nagrań o przedmiotach, bo musielibyśmy tu spędzić cały dzień.

Sam koncept natomiast bardzo nam się podobał. Spotkaliśmy wielu innych odwiedzających, a przy okazji zobaczyliśmy jedną z najbardziej hipsterskich okolic w Stambule, pełną nowoczesnych kawiarni. Kiedy szukaliśmy na mapie, jak dotrzeć do wieży Galata z jednej z nich wyskoczył kelner i wskazał nam drogę na skróty. Dzięki temu poznaliśmy bardzo malowniczą uliczkę z uroczymi zaułkami.

Stambuł część europejska
W muzeum
Stambuł część europejska
W okolicy muzeum
Stambuł część europejska
Także tam
Stambuł część europejska
Malowniczy zaułek
Stambuł część europejska
Pranie

Stambuł europejskie klimaty za Złotym Rogiem – okolica wieży Galata

Po krótkiej wędrówce, stromo pod górę, znaleźliśmy się znaleźliśmy się w samym centrum tej części miasta, w dzielnicy po turecku nazwanej  Beyoglu. Od wieków na tym stromym wzgórzu mieszkali cudzoziemcy. Najpierw byli tu Genueńczycy, później Żydzi, wygnani z Hiszpanii, a następnie Arabowie, Grecy i Ormianie. Mocarstwa lokowały w tym miejscu ambasady. Podczas naszej wędrówki minęliśmy konsulat włoski i austriacki.

Najważniejszą ulicą handlową jest, wyłączona z ruchu samochodowego, ulica Caddesi. Wznoszą się wzdłuż niej XIX-wieczne kamienice oraz bramy wspomnianych dawnych ambasad, dziś konsulatów, bo stolica została przeniesiona do Ankary, a wraz z nią ambasady.

Ulica pełna była ludzi ubranych po europejsku i zaludniających restauracje, nie przejmujących się ramadanem i jego surowymi nakazami postu. Boczne uliczki także mają dużo uroku. Znajduję się w nich kluby jazzowe, sklepy z ręcznie wykonywaną biżuterią, obrazami i instrumentami muzycznymi. Bardzo było tu gwarno.

Stambuł część europejska
Na ulicy
Stambuł część europejska
Prawda, że europejsko?
Stambuł część euopejska
I jeszcze raz

Mieliśmy zamiar wejść na wieżę Galata, aby z góry spojrzeć na Stambuł. Zobaczyliśmy długą kolejkę, ale myśleliśmy, że nasza karta muzealna pozwoli nam wejść bez kolejki. Okazało się jednak, że nie obejmuje ona zwiedzania wieży Galata. Nie chciało nam się stać co najmniej godzinę w upale, więc sobie odpuściliśmy. Wieża pochodzi z 1348 roku, wznieśli ją Genueńczycy i ma wysokość 62 metry. Była częścią fortyfikacji, pełniła też rolę strażnicy.

Stambuł część euopejska
Wieża Galata
Stambuł Złoty Róg
Jedna z bocznych uliczek i młoda para

Stambuł europejskie klimaty za Złotym Rogiem – nasz wieczorny spacer

Zastanawialiśmy się, czy popłynąć promem, czy oglądać zachód słońca z mostu Galata, wybraliśmy drugą opcję, która okazała się idealna. Na moście jest dużo wędkarzy, łowią oni małe rybki, po kilka na jeden raz. Wzdłuż mostu powiewały flagi z podobizną prezydenta Tayypa Erdogana, walczącego właśnie o kolejną kadencję. Na dole były knajpy, ale w naszym hotelu przestrzegano przed nimi, strasząc złym jedzeniem.

Skupiliśmy się więc na zdjęciach.

Stambuł Złoty Róg
Jeden z meczetów o zachodzie słońca
Stambuł Złoty Róg
Na pierwszym planie prom
Stambuł Złoty Róg
Flagi wyborcze
Stambuł Złoty Róg
Ja na moście
Stambuł Złoty Róg
Marcin na tle zachodzącego słońca
Stambuł Złoty Róg
Zachód, już ten właściwy
Stambuł Złoty Róg
Flagi wyborcze
Stambuł Złoty Róg
Znak, że można już jeść – te zapalone światła
Stambuł Złoty Róg
Górująca nad dzielnicą wieża Galata

Jeśli

chcecie poczytać więcej tekstów o Turcji, zerknijcie tu

interesuje Was, co na bieżąco u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

Jeśli lubicie jeździć po Polsce, kupcie naszą książkę, szczegóły na jej temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies