Blog,  Polska,  Świętokrzyskie

Skansen w Tokarni warto zwiedzić

Przyszedł mi do głowy pomysł, aby napisać o miejscach, które można zwiedzić po drodze. Jak wiadomo, przerwy w podróży powinno się robić, ja mam zawsze z tym kłopot, bo chcę jak najszybciej dojechać do celu. Postanowiłam więc jeszcze w domu dzielić drogę na dwa etapy i w wyznaczonym miejscu robić sobie przerwę. Najczęściej podróżuję z Warszawy do Krakowa, stąd pierwsze przystanki pojawią się na tej trasie, a właściwie już się pojawiły, bo przecież Marcin pisał o Wąchocku. Zwiedziliśmy więc skansen w Tokarni.

Skansen w Tokarni
Skansen w Tokarni

Znajduje się tu dość duży skansen z budynkami, charakterystycznymi dla wsi kieleckiej.

Skansen w Tokarni
Chałupa, charakterystyczna dla wsi kieleckiej

Jest też fragment poświęcony małemu miasteczku. Skansen jest dość duży, więc żeby go obejrzeć trzeba sobie zarezerwować  godzinę. Jeśli chcemy zjeść w karczmie obiad odpowiednio więcej czasu. Skansen został podzielony na części. Najbliżej wejścia są budynki charakterystyczne dla małej miejscowości: gabinet lekarza, wraz z wyposażeniem,

Skansen w Tokarni
Gabinet lekarski

apteka, kościół, trochę dalej remiza strażacka z wozami.

Skansen w Tokarni
Straż pożarna

Wewnątrz budynków

Najciekawsze były właśnie wnętrza tych budynków, w których mieściły różne zakłady rzemieślnicze. Interesujący był zakład fotograficzny

Skansen w Tokarni
Zakład fotograficzny
Skansen w Tokarni
Zakład fotograficzny w środku

oraz pracownia krawiecka.

Skansen w Tokarni
Pracownia krawiecka

W aptece było specjalne pomieszczenie, w którym robiono lekarstwa.

Skansen w Tokarni
Apteka

Ciekawy był też sklep i jego wyposażenie.

Skansen w Tokarni
Sklep z zewnątrz
Skansen w Tokarni
I w środku

Na końcu długiej alei jest dwór wraz z zabudowaniami.

Skansen w Tokarni
Dwór

Nie napiszę, jak wyglądał dwór, bo pani, która miała tu być, poszła gdzieś sobie. Z boku można było obejrzeć szkołę i mieszkanie nauczycielki.

Skansen w Tokarni
Dawna szkoła

Najzabawniejsze były zwierzęta, które akurat dostawały jedzenie, o które walczyły z dużą zaciekłością.

Skansen w Tokarni
Konsumpcja

Zagroda z nimi jest niedaleko kościoła.

Skansen w Tokarni
Kościół
Skansen w Tokarni
Malownicze wnętrze kościoła

Kościół, jak to bywa w polskiej tradycji (ale dlaczego w skansenie?) można było obejrzeć tylko przez kraty. Przystanek w podróży to naprawdę dobry pomysł, a wycieczka po świeżym powietrzu dodatkowo ożywia kierowcę.

Jeśli

chcesz zobaczyć więcej miejsc w Świętokrzyskiem, kup naszą książkę

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

chcesz śledzić na bieżąco naszą aktywność, obserwuj naszego Facebooka i Instagrama;

lubisz zwiedzać Polskę, kup nasz ebook, szczegóły znajdziesz w tym wpisie, a gdy klikniesz w obrazek poniżej, przeniesiesz się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystasz.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies