Niebieskie Źródła, z cyklu miejsca niezwykłe
Dzisiaj leje przez cały dzień, ale na szczęście wczoraj udało nam się wyjechać na wycieczkę i znaleźliśmy fantastyczne i niezwykłe miejsce. W Tomaszowie Mazowieckim jest rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”, mieliśmy tu się zatrzymać, gdy byliśmy w Spale i Inowłodzu, ale nie zdążyliśmy. Trafić tu można dość prosto, bo w Tomaszowie kierują nami drogowskazy. Na miejscu zaś bez problemu możemy zostawić samochód na parkingu. Przyjemność ta kosztuje 4 złote, a czas jest nielimitowany. Tyle pieniędzy za możliwość obejrzenia cudu natury, to nie jest zbyt wygórowana kwota.
Aby trafić do Źródeł trzeba przejść na drugą stronę ulicy i skręcić w prawo. Ścieżka prowadzi na samo miejsce, a po drodze można zapoznać się z informacjami na temat występującej tu flory i fauny. Nasz spacer był bardzo przyjemny, bo wczoraj panował okropny upał, a tu szło się w cieniu, a światło odbijało się w wodzie, tworząc malownicze obrazki.
Akurat one całkiem dobrze wyszły na zdjęciach, czego nie da się powiedzieć o głównych bohaterach tekstu. Niebieskie Źródła są o wiele bardziej malownicze w rzeczywistości niż na zdjęciach. Nawet poprawianie fotografii niewiele tu pomoże. Niebieski kolor, wczoraj właściwie zielony, na zdjęciach wygląda jak rozlana farba i nie widać znajdującego się dnie białego piasku, który unosił się do góry. No bo o to tu chodzi – o kolor i piasek unoszący się do góry wydawałoby się samoistnie. Może przypomina to nieco miejsca wulkaniczne, ale niezależnie od tego jakie kto ma skojarzenia wygląda naprawdę intrygująco.
Tuż przy Źródłach są dwie tablice informacyjne. Z pierwszej dowiedzieliśmy się, że są to źródła krasowe, a woda wypływa ze szczelin w skałach wapiennych. Niesamowita barwa jest efektem zjawisk optycznych. Barwa wody zależy od pory dnia, roku i pogody.
Druga z tablic przedstawia historię odkrycia Źródeł. Pierwsze o nich wzmianki pochodzą z XVIII wieku. U ich ujścia do września 1939 roku stał młyn. Od dawna Źródła uważa się za cud natury. Na początku XX wieku chciano urządzić tu kurort. Wodę ze źródeł wożono specjalnymi beczkowozami i oczywiście sprzedawano. Woda ma mieć cudowne właściwości zdrowotne. Czy tak jest czy nie tego nie wiemy. Woda musi być jednak po prostu dobra, bo stworzono tu ujęcie wody pitnej dla Łodzi.
Jeśli
lubicie zwiedzać województwo łódzkie, kliknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.comDodane przez Małgosia dnia 2014-07-20