fbpx
Blog,  Łódzkie,  Polska

Niebieskie Źródła, z cyklu miejsca niezwykłe

Dzisiaj leje przez cały dzień, ale na szczęście wczoraj udało nam się wyjechać na wycieczkę i znaleźliśmy fantastyczne i niezwykłe miejsce. W Tomaszowie Mazowieckim jest rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”, mieliśmy tu się zatrzymać, gdy byliśmy w Spale i Inowłodzu, ale nie zdążyliśmy. Trafić tu można dość prosto, bo w Tomaszowie kierują nami drogowskazy. Na miejscu zaś bez problemu możemy zostawić samochód na parkingu. Przyjemność ta kosztuje 4 złote, a czas jest nielimitowany. Tyle pieniędzy za możliwość obejrzenia cudu natury, to nie jest zbyt wygórowana kwota.

Aby trafić do Źródeł trzeba przejść na drugą stronę ulicy i skręcić w prawo. Ścieżka prowadzi na samo miejsce, a po drodze można zapoznać się z informacjami na temat występującej tu flory i fauny. Nasz spacer  był bardzo przyjemny, bo wczoraj panował okropny upał, a tu szło się w cieniu, a światło odbijało się w wodzie, tworząc malownicze obrazki.

niebieskie źródła
To jeszcze nie są niebieskie źródła
niebieskie źródła
Po drodze do źródeł też było pięknie
niebieskie źródła
Malownicze odbicia światła

Akurat one całkiem dobrze wyszły na zdjęciach, czego nie da się powiedzieć o głównych bohaterach tekstu. Niebieskie Źródła  są o wiele bardziej malownicze w rzeczywistości niż na zdjęciach. Nawet poprawianie fotografii niewiele tu pomoże. Niebieski kolor, wczoraj właściwie zielony, na zdjęciach wygląda jak rozlana farba i nie widać znajdującego się dnie białego piasku, który unosił się do góry. No bo o to tu chodzi – o kolor i piasek unoszący się do góry wydawałoby się samoistnie. Może przypomina to nieco miejsca wulkaniczne, ale niezależnie od tego jakie kto ma skojarzenia wygląda naprawdę intrygująco.

niebieskie źródła
To już niebieskie źródła
niebieskie źródła
Na zdjęciu trochę zielone
niebieskie źródła
I z odbiciem drzew

Tuż przy Źródłach są dwie tablice informacyjne. Z pierwszej dowiedzieliśmy się, że są to źródła krasowe, a woda wypływa ze szczelin w skałach wapiennych. Niesamowita barwa jest efektem zjawisk optycznych. Barwa wody zależy od pory dnia, roku i pogody.

niebieskie źródła
I jeszcze raz

Druga z tablic przedstawia historię odkrycia Źródeł. Pierwsze o nich wzmianki pochodzą z XVIII wieku. U ich ujścia do września 1939 roku stał młyn. Od dawna Źródła uważa się za cud natury. Na początku XX wieku chciano urządzić tu kurort. Wodę ze źródeł wożono specjalnymi beczkowozami i oczywiście sprzedawano. Woda ma mieć cudowne właściwości zdrowotne. Czy tak jest czy nie tego nie wiemy. Woda musi być jednak po prostu dobra, bo stworzono tu ujęcie wody pitnej dla Łodzi.

Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2014-07-20

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *