Ryż z tofu na ostro
Blog,  dania główne wegetariańskie,  Smaki

Ryż z tofu na ostro

Potrawy z tofu nie cieszą się w Polsce nadmierną popularnością. Ten przepis może jednak przekonać do tofu nawet jego zagorzałych przeciwników. Danie jest ostre, sycące, a jednocześnie naprawdę dietetyczne.Ryż z tofu na ostro:

Ryż z tofu na ostro – składniki :

– szklanka ryżu

– jedno opakowanie tofu – 300 g

– 500 g marchewki

– 2 ząbki czosnku

– 2 papryczki chili

– 3 cebule dymki

– 6 łyżek sosu sojowego

– 2 łyżki curry

– oliwa

– sól

Wykonanie

Ryż należy ugotować. Kiedy to się dzieje, zabieramy się za inne składniki. Czosnek i papryczki drobno kroimy. Marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Mieszamy sos sojowy z curry i do tak przygotowanej zalewy wkładamy pokrojone w kostkę tofu. Po chwili wkładamy tofu na sito i pozwalamy mu odcieknąć. Cebulę kroimy w plasterki.

Na patelnię z oliwą wkładamy czosnek i papryczki. Chwilę smażymy. Dokładamy tofu i znowu chwilę smażymy. Teraz pora na ryż . Ugotowany wędruje na patelnie. Mieszamy. Kiedy składniki się połączą, dodajemy marchewkę i całość dusimy. Doprawiamy solą i dodajemy pokrojoną cebulę. Danie jest gotowe.

Ryż z tofu na ostro
Ryż z tofu na ostro

Dobrze smakuje z kefirem.

Inne dania wegetariańskie znajdziecie tu.

Dodane przez Marcin dnia 2013-10-11

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies