Blog,  dania główne mięsne,  Smaki

Pieczona polędwiczka wieprzowa

Polędwiczki wieprzowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. To mięso przygotować można łatwo, a i kosztuje niezbyt drogo. Daleko mu, jeśli chodzi o cenę, do siostry, polędwicy wołowej. Polędwiczki najczęściej podawane są w wersji smażonej, grillowanej. Ja proponuję wersję pieczoną. To zdrowsze rozwiązanie, a doznania smakowe będą chyba lepsze niż w przypadku smażonej wersji. W tym miejscu jedna uwaga, a właściwie przypomnienie. Mięso wieprzowe musi być usmażone, upieczone, czy też ugotowane. Tu nie ma miejsca na półśrodki , wieprzowina w wersji surowej nie nadaje się do spożycia.

Pieczona polędwiczka wieprzowa – Składniki :

– polędwiczka wieprzowa

– 2 ząbki czosnku

– sól

– pieprz

– oliwa

–  2 łyżki musztardy

– 2 łyżki miodu

– kieliszek wódki lub innego mocnego alkoholu

Wykonanie

Przy okazji tego przepisu mam pewną trudność z określeniem ilości  poszczególnych składników. Wszystko zależy jaką polędwiczkę będziemy chcieli przygotować. Może to być mała 15 dag lub duża 50 dag, Jeśli nasze mięso nie będzie ważyło więcej niż około 40 dag ilości składników podane powyżej wystarczą.

Rozgrzewamy piekarnik do 180  stopni. Polędwicę myjemy, pozbawiamy błon i tłustych części, a następnie przyprawiamy solą i pieprzem. Rozgrzewamy patelnię  z oliwą i kładziemy mięso, obsmażamy ze wszystkich stron tak, aby się „zamknęło”. Pod koniec obsmażania dolewamy kieliszek mocnego alkoholu. Trzeba uważać – patelnia może się zapalić. W takim wypadku należy pilnować, aby od chwilowego ognia nic się nie zajęło.

Następnie całą zawartość patelni czyli mięso i tłuszcz przekładamy do żaroodpornego naczynia, dokładamy  i wkładamy do piekarnika. Po 20 minutach wykładamy mięso i smarujemy musztardą i miodem i znowu wkładamy do piekarnika na jakieś 10 minut. Po 30 minutach mięso jest gotowe. Przed jedzeniem warto dać mu chwilę odpocząć . Polędwiczka nadaje się do jedzenia i na ciepło i na zimno, pełniąc role wędliny do kanapek. Jest smaczna i delikatna. Przy pieczeniu wytworzy się nieco płynu  i skarmelizują się ząbki czosnku. Razem stworzy to smaczny sos.

Pieczona polędwiczka wieprzowa
Pieczona polędwiczka wieprzowa

Inne dania mięsne znajdziecie tu.

Dodane przez Marcin dnia 2013-07-23

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *