
Pałac w Wolborzu można zobaczyć tylko z zewnątrz
Pałac w Wolborzu znajduje się tuż przy drodze katowickiej. Warto zjechać na chwilę, aby zobaczyć ten interesujący pałac. Przerwa nie będzie długa, bo zabytek można oglądać tylko z zewnątrz. W środku mieści się szkoła. My do Wolborza wstąpiliśmy, wracając z Piotrkowa Trybunalskiego.
Pałac w Wolborzu – krótka historia
Jest to dawny pałac biskupów kujawskich. Wzniesiono go w latach 1768-1773, wykorzystując mury poprzedniej budowli. Był przeznaczony na letnią rezydencję. W Wolborzu był wcześniej zamek i to w nim rezydowali biskupi, ale zamek spłonął i to dwukrotnie. Po tym ostatnim pożarze postanowiono wznieść nową rezydencję.
Pałac wybudowano w stylu barokowym. Wart jest uwagi, bo jest uważany za jedną z najświetniejszych rezydencji barokowych w Polsce. Biskupi przebywali tu do 1818 roku. Wtedy pałac przejęła Rządowa Komisja Wojny Królestwa Polskiego i umieściła w nim inwalidów wojennych. Następnie przebywały tu wojska rosyjskie. Jak można się domyślać, pobyt ten skutkował znacznymi zniszczeniami. Wtedy właśnie zniszczono galerie kolumnowe, które łączyły główny gmach z oficynami. Od 1910 roku budynek nie był używany, a na dodatek podczas I wojny miał miejsce pożar dachów.
W dwudziestoleciu pałac odbudowano i przebudowano, umieszczono w nim hufce pracy. Podczas II wojny spaliła się jedna oficyna, a w gmachu głównym stacjonowali Niemcy.
Dziś w pałacu mieści się zespół szkół rolniczych.
Pałac w Wolborzu – nasza wizyta
Na teren pałacowy wjechaliśmy samochodem, z obu stron za oficynami znajdują się parkingi, więc spokojnie zostawiliśmy samochód. Główny gmach pałacu robi duże wrażenie. Nam to założenie przypominało pałace w Rogalinie i Pawłowicach. Jednak w tamtych pałacach zachowano połączenie budynku głównego z oficynami. A tu zamiast kolumnady były wjazdy na parking.
Za pałacem był park i jakieś jego resztki przetrwały do dziś. Pogoda niezbyt sprzyjała zbyt dalekim spacerom, więc zrobiliśmy tylko kilka zdjęć i ruszyliśmy zobaczyć budynek od frontu. Przed frontem pałacu obejrzeliśmy Pomnik Czynu Grunwaldzkiego, postawiony w 1960 roku, aby upamiętnić 550 rocznicę wyruszenia z Wolborza wojsk Jagiełły pod Grunwald.
Uznaliśmy, że warto było zjechać na chwilę z drogi, aby zobaczyć to miejsce, a uczniom zazdrościmy edukacji w pięknym gmachu i możliwości relaksu w pozostałościach parku.
Jeśli
lubicie zwiedzać województwo łódzkie, kliknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

